Słodkie i słone sposoby na rabarbar

Słodkie i słone sposoby na rabarbar

Maj i czerwiec należą do rabarbaru, rośliny z natury kwaśnej i nieprzystępnej, jednak zmieniającej swoje oblicze w zestawieniu z cukrem lum innym słodziwem. Dlatego różowo-zielone łodygi najczęściej zamieniamy w ciasta i orzeźwiające napoje.

Rabarbar – zapowiedź lata

Rabarbar jest wieloletnią byliną, znaną także jako rzewień. Ma wiele odmian, w tym także leczniczą, która od wieków wykorzystywana jest w medycynie chińskiej. Rabarbar ogrodowy z kolei zrobił ogromną karierę w kulinariach. Jego walorom smakowym nie ustępują jednak właściwości prozdrowotne. Kolorowe łodygi pełne są błonnika, witaminy C, A i E, a także witamin z grupy B oraz związków mineralnych, takich jak potas, cynk, magnez czy żelazo. Po obróbce termicznej rabarbar wzbogaca się o polifenole.

Sam w sobie jest też bardzo dietetyczny, niemniej zwykle jemy go w połączeniu z cukrem. Rzewień zawiera bowiem znaczne ilości kwasu szczawiowego, który sprawia, że na surowo jest praktycznie niejadalny! Na szczęście znamy wiele przepisów, które pozwalają nam wyczarować z tej rośliny prawdziwie zachwycające cuda.

Tarta rabarbarowa

Najpopularniejszy słodki z wypiek z rabarbarem to ciasto drożdżowe. Jeśli szukamy akurat miłej odmiany od tej propozycji, warto zdecydować się na zrobienie tarty. Kwaskowy smak rabarbaru idealnie komponuje się z delikatnością i słodyczą kruchego ciasta. Rabarbar na tartę wystarczy pokroić w kostkę, wymieszać z cukrem i prawdziwą wanilią, a po rozłożeniu na spodzie skropić sokiem z cytryny lub limonki.

Rabarbarowe crumble z dodatkami

To jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na rabarbar w wersji na słodko. Łodygę rabarbaru kroimy, łączymy z cukrem i przyrządzamy w rondelku na wolnym ogniu, tak jakbyśmy chcieli zrobić dżem. Gdy owoce osiągną odpowiednią konsystencję, wkładamy je do żaroodpornych foremek i posypujemy wcześniej przygotowaną oraz schłodzoną kruszonką. Następnie wkładamy do piekarnika i pieczemy aż kruszonka delikatnie zbrązowieje.

Krem rabarbarowy

Jest połączeniem ugotowanego z cukrem rabarbaru, masła i ucieranych jajek. Zwany także rabarbarowym curdem. To prawdziwa bomba smakowa, krem idealny do naleśników, tart, ciast, deserów, gofrów czy tostów francuskich. Zasmakuje wszystkim fanom lemon curda, no i oczywiście rabarbaru.

Kompot z rabarbaru

Serwowane na przełomie wiosny i lata napoje z rabarbarem to przede wszystkim kompot oraz lemoniada. Kompot przygotowujemy na bazie rabarbaru oraz jabłek, do gotującej się wody możemy dorzucić również truskawki. No i całkiem sporą ilość cukru. Aby wywar zachował ładny, różowy kolor, rabarbar warto przed ugotowaniem sparzyć.

Rabarbar na słono? TAK!

Kwaśny smak łodyg rabarbaru sprawia, że nadaje się on również do dań słonych. W rzeczywistości zresztą rabarbar jest warzywem! Nie bójmy się więc eksperymentować z nim w trakcie gotowania obiadu czy kolacji. Rabarbar lub rabarbarowy sos pasują do mięs, pieczonych ziemniaków, ogórków małosolnych, grillowanych warzyw, sałat czy cebuli.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *