Ślizgiem po zdrowie i kondycję

Ślizgiem po zdrowie i kondycję

Jazda na łyżwach to jedna z naszych ulubionych zimowych rozrywek. Niezależnie od tego, czy jesteśmy początkującymi łyżwiarzami, dla których lodowisko to tylko kolejne miejsce do spotkań ze znajomymi, czy może stawiamy sobie poprzeczkę nieco wyżej i zwykła jazda w kółko to dla nas za mało, każda godzina spędzona na lodzie to wielka przysługa oddana naszemu organizmowi.

Mięśnie przede wszystkim

Już najprostsza jazda dookoła lodowiska angażuje olbrzymią ilość mięśni. Poza, oczywiście, nogami, pracuje także brzuch (dzięki któremu utrzymujemy pion), ramiona (które zapewniają nam zachowanie równowagi) oraz plecy. Pod tym względem jazda na łyżwach przypomina więc aerobik, który jednak nie wszystkim sprawia przyjemność, a przede wszystkim – nie dostarcza takiej dawki adrenaliny, jak poruszanie się po lodzie. Ponadto łyżwiarstwo – przynajmniej to na najbardziej podstawowym poziomie – nie obciąża stawów, czego nie można już powiedzieć o aerobiku.

Prezent dla sylwetki

Częsta jazda na łyżwach to również rewelacyjny sposób na kształtowanie sylwetki oraz… utratę kilogramów! Godzina jazdy, w zależności od intensywności, pozwala nam spalić od ok. 300 do nawet 800 kalorii! Ponadto utrzymywanie równowagi na lodzie świetnie poprawia naszą koordynację ruchową, a regularne wyprawy na lodowisko zagwarantują kondycję, której nie dadzą nam ćwiczenia w domu.

Zastrzyk dobrego humoru

Po godzinie śmigania na lodzie, wywrotek i przebywania na świeżym powietrzu (jeśli korzystamy z lodowiska otwartego), nasz poziom endorfin, nawet pomimo ewentualnych siniaków, znacząco się podniesie, a dobrego humoru wystarczy nam do końca dnia. A jeśli sama jazda nam się spodoba, warto rozważyć przejście na wyższy poziom – czyli naukę piruetów, spiral czy nawet skoków na lodzie. Ci natomiast, którzy zamiast łyżew figurowych preferują hokejówki, zawsze mogą spróbować swoich sił w lokalnej drużynie. Jedno jest pewne: jeśli tylko mamy okazję, koniecznie powinniśmy wybrać się na lodowisko!

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE