Skuteczne sposoby walki ze stresem

Skuteczne sposoby walki ze stresem

Stres traktowany jest przez większość osób jako odczucie negatywne, które utrudnia, a niekiedy wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Na czynniki stresogenne jesteśmy narażeni na każdym kroku – w pracy, w domu, na ulicy. Aby ograniczyć destrukcyjne działanie stresu, warto sięgnąć po kilka sprawdzonych sposób. Podpowiadamy, jak walczyć ze stresem.

Aromaterapia na stres

Jednym ze sposobów niwelowania wpływu stresu na organizm jest aromaterapia. To gałąź medycyny niekonwencjonalnej, wykorzystująca dobroczynną moc olejków eterycznych. Aromaterapię w walce ze stresem można prowadzić na kilka sposobów, w tym m.in. poprzez aromatyzowanie pomieszczeń, inhalacje, kąpiele, masaże.
Olejków eterycznych warto też użyć do przygotowania perfum. W przypadku stresu polecane są następujące olejki: lawendowy, grejpfrutowy, majerankowy, cytrynowy, ylang-ylang, walerianowy, z geranium, z mięty pieprzowej. Zapachy te wywołują reakcję w postaci uspokojenia, wyciszenia, ostudzenia emocji.

Trening autogenny Schultza

Kolejną znaną metodą redukcji stresu jest trening autogenny Schultza. To technika relaksacji neuromięśniowej, która łączy w sobie elementy medytacji, hipnozy i jogi. Opracowana została w 1932 roku przez niemieckiego psychiatrę i psychoterapeutę Johannesa Schultza. Trening autogenny obejmuje następujące po sobie elementy: uczucie ciężaru, uczucie ciepła, regulację pracy serca, regulację swobodnego oddychania, uczucie ciepła w splocie słonecznym, uczucie chłodu na czole.

Na początek przez 3-5 minut ćwiczone jest uczucie ciężaru, następnie do 10 minut ćwiczone jest uczucie ciężaru i ciepła, końcowe ćwiczenie wynosi 15-20 i obejmuje wszystkie elementy.

Metoda relaksacji Jacobsona

W walce ze stresem może pomóc metoda relaksacji Jacobsona, która określana jest również jako progresywna relaksacja mięśni. Opracowana została przez amerykańskiego psychiatrę Edmunda Jacobsona.
Metoda ta polega na nauce napinania mięśni do uzyskania automatyzacji. Przybrać może formę relaksacji stopniowej – napinanie pojedynczej grupy mięśni, a następnie kolejnych, lub zróżnicowanej – napinanie pojedynczej grupy mięśni, potrzebnej do wykonania danej czynności, kiedy reszta jest rozluźniona. Relaksację Jacobsona wykonuje się na początku w pozycji leżącej, a z czasem w pozycji siedzącej czy finalnie podczas wykonywania różnych czynności.

Muzykoterapia na stres

Doskonałym sposobem na stres jest muzyka relaksacyjna. Pomoże uwolnić się od lęków i odprężyć po ciężkim dniu. Taka muzyka jest polecana w stanach przemęczenia i przeciążenia umysłu. Sprawdzi się też jako wsparcie podczas nauki. Spowalnia tętno, obniża poziom ciśnienia tętniczego i kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Relaksacyjne dźwięki usprawniają koncentrację, równowagę, koordynację, świadomość ciała. Muzyka relaksacyjna może mieć postać dźwięków natury – szumu drzew, szumu wody czy śpiewu ptaków, ale i spokojnych dźwięków instrumentów, np. fletu, fortepianu, skrzypiec. Za najbardziej odprężającą piosenkę na świecie uważa się „Weightless” Marconi Union. Muzyka relaksacyjna jest nierzadko łączona z innymi metodami walki ze stresem, np. puszczana podczas masażu odprężającego, relaksującej kąpieli czy wieczoru przy ulubionej książce.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *