Skurcze porodowe – jak je przetrwać?

Skurcze porodowe – jak je przetrwać?

Jedną z oznak zbliżającego się porodu są nasilające się skurczę. Dowiedz się jak radzić się z narastającym bólem.

Elektrostymulacja TENS

Stymulatory TENS wysyłają do organizmu impulsy elektryczne, które mają za zadanie oszukać mózg blokując mu informację o nadchodzącym bólu oraz stymulować ciało do produkcji przeciwbólowych beta-endorfin. TENS porodowy to aparat do użytku domowego, stosowany w okresie okołoporodowym. Często istnieje możliwość wypożyczenia go w szkole rodzenia lub skorzystania z niego w szpitalu. W tym drugim przypadku może on jednak nie przynieść zadowalającego efektu, gdyż stymulacja powinna być prowadzona już przy pierwszych skurczach. Ponadto do szpitalnych TENSÓW możemy potrzebować własnych elektrod.

Przyrządy do masażu oraz okładów

Obolałe po skurczach mięśnie możemy rozluźniać rozmaitymi przyrządami masującymi – począwszy od masujących rolek, a skończywszy na drewnianym tłuczku do mięsa. Specjalne masażery znajdziemy w sklepach z asortymentem fizjoterapeutycznym. Tam też szukajmy poduszek wypełnionych nasionami i pestkami. Po uprzednim nagrzaniu kładziemy je na obolałe miejsce. Wykorzystać możemy również termofor lub – przeciwnie – żelowy okład wyjęty z lodówki, jeśli ulgę przynosi nam nie ciepło a zimno.

Oddech

Właściwe i regularne oddychanie to ogromny sprzymierzeniec w bólu. Są różne techniki oddechu podczas porodu i chcąc ograniczyć ból musimy je opanować. Pomoże to też naszemu dziecku, które nie będzie narażone na niedotlenienie. 

Krzyk

Wydawanie dźwięków, zwłaszcza niektórych samogłosek (a, o, u) przynosi ulgę, a jednocześnie dodaje siły do uporania się z parciem czy skurczem. Taki terapeutyczno-wzmacniający krzyk musi być naturalny i pochodzić z głębi ciała. Wydajemy go tak samo jak sportowcy podczas treningów. Ma niewiele wspólnego z histerycznym wrzaskiem.

Partner

Opanowany i świadomy partner oddycha wraz z rodzącą, kieruje do niej słowa otuchy, masuje obolałe mięśnie czy podaje wodę. Jest jej aniołem stróżem. Jego „działanie przeciwbólowe” polega na tym, że uspokaja mamę i daje jej poczucie bezpieczeństwa. A mniej stresu to zdecydowanie mniej bólu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE