Skleroterapia – skuteczne rozwiązanie na problemy krążeniowe

Skleroterapia – skuteczne rozwiązanie na problemy krążeniowe

Aby pozbyć się tego nieestetycznego schorzenia, warto poddać się zabiegowi skleroterapii. Skleroterapia jest niechiurgicznym zabiegiem wykonywanym w celu leczenia chorób żylnych, a także wyeliminowania żylaków i pajączków. Odbywa się przez wstrzyknięcie substancji chemicznej bezpośrednio do chorej żyły w celu jej obkurczenia. Po zastosowaniu skleroterapii leczony żylak ma tendencję do zanikania w ciągu kilku tygodni.
 

Jakie są rodzaje skleroterapii?

Istnieją trzy główne rodzaje skleroterapii, które różnią się w zależności od sposobu leczenia żył. Mikroskleroterapia jest szczególnie stosowana w leczeniu pajączków i małych żylaków. Polega na wstrzyknięciu za pomocą cienkich igieł środka obliterującego bezpośrednio do żyły, co powoduje podrażnienie i kontrolowane zapalenie naczynia. To z kolei przyczynia się do powstania blizn, które ostatecznie się zrastają zamykając naczynie. Dzięki zastosowaniu małych igieł zabieg jest niemal bezbolesny.

Innym rodzajem zabiegu jest skleroterapia piankowa stosowana najczęściej w przypadku większych żylaków. W tym przypadku lekarz wstrzykuje do żylaka niewielką ilość substancji chemicznej o konsystencji pianki, która wypiera krew z naczynia, powodując, że żylaki obkurczają się i stają się niewidoczne na skórze. Pianka działa silniej na wnętrze naczynia niż standardowy roztwór, dzięki czemu możliwe jest zamknięcie w ten sposób dużych żylaków.

Kolejną metodą jest skleroterapia laserowa. To technika najczęściej stosowana do usuwania żylaków znajdujących się głębiej pod skórą. W tej metodzie lekarz używa specjalnego oświetlacza naczyniowego, aby podnieść temperaturę naczynia i spowodować jego obkurczenie i zamknięcie. Dzięki tej odmianie skleroterapii istnieje możliwość zlokalizowania i zamknięcia naczyń żylnych znajdujących się na głębokości nawet do jednego centymetra, bez konieczności wprowadzania płynu lub pianki za pomocą igły. Jest to najmniej inwazyjna metoda skleroterapii.

Rodzaj skleroterapii należy szczegółowo omówić z lekarzem, ponieważ ważne jest, aby ocenić wszystkie cechy żylaków oraz skóry i wybrać typ zabiegu, który zapewni najlepsze rezultaty.

Kto może poddać się skleroterapii?

Skleroterapię można zwykle stosować w niemal wszystkich przypadkach pajączków i żylaków. Skleroterapia jest ponadto skutecznym sposobem leczenia trudno gojących się owrzodzeń żylnych, których leczenie chirurgiczne wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia infekcji. Skleroterapii nie można wykonywać u kobiet w ciąży, osób z chorobami nowotworowymi, osób w podeszłym wieku, cierpiących na zakrzepicę i choroby zwyrodnieniowe.

Czy skleroterapia jest bolesna?

Skleroterapia może powodować delikatny ból lub dyskomfort po włożeniu igły do żyły, lub później, w miejscu wykonywania zabiegu może pojawić się pieczenie. Jednak ból ten jest zwykle łagodny i można go dodatkowo uśmierzyć, na przykład za pomocą maści znieczulającej stosowanej na skórę.

Ile sesji jest potrzebnych?

Liczba sesji skleroterapii różni się w zależności od przypadku. W niektórych sytuacjach do osiągnięcia pożądanego rezultatu może być koniecznych kilka sesji. Im grubszy i bardziej rozległy żylak, tym większa liczba wymaganych sesji.

Jakie środki ostrożności należy podjąć?

Należy zachować pewną ostrożność w skleroterapii, przed i po zabiegu. Na dzień przed skleroterapią należy unikać depilacji lub stosowania kremów w miejscu leczenia. Po skleroterapii zaleca się noszenie w ciągu dnia elastycznej skarpety kompresyjnej przez co najmniej dwa-trzy tygodnie. Nie należy golić skóry przez pierwsze 24 godziny. Trzeba unikać wyczerpujących ćwiczeń fizycznych i ekspozycji na słońce przez dwa tygodnie.

Leczenie żylaków metodą skleroterapii jest nowoczesne i niezwykle skuteczne, a do tego małoinwazyjne i niemal bezbolesne. Już następnego dnia po zabiegu pacjent może wrócić do normalnego funkcjonowania, nie zapominając jednak o przestrzeganiu zaleceń.

Więcjej informacji znajdziesz na https://mediderm.com.pl/zabiegi/zabiegi-medyczne/skleroterapia

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE