Siwizna – jak przekuć ją w atut?

Siwizna – jak przekuć ją w atut?

Pojawienie się siwych włosów to wciąż sygnał alarmowy, nakazujący większości kobiet sięgnąć po farbę. Siwizna budzi zażenowanie, jest powodem do wstydu, niektórym kojarzy się wręcz z zaniedbaniem. Tymczasem popandemiczny trend pokazuje jasno – siwe włosy są piękne!
Gołębi odcień blondu i grombre (połączenie grey i ombre) już od kilku sezonów goszczą w salonach fryzjerskich i na włosach coraz młodszych kobiet. Dlaczego więc naturalnie siwiejące włosy nie miałyby podobać się równie mocno, co naśladująca je koloryzacja?

Siwe włosy – odkrycie doby pandemii

W czasie lockdownu przez długie tygodnie nie mieliśmy dostępu do fryzjerów. Największymi bolączkami były wtedy powiększające się odrosty i płowiejący kolor. Wiele kobiet mogło przyjrzeć się swoim siwym włosom, przebijającym spod farby i odkryło, że mogą wyglądać zaskakująco dobrze. Jeśli tylko dadzą sobie prawo do pozostawienia ich takimi, jakimi są.

Skutkiem tego mamy coraz więcej gwiazd i instagramerek, które bez zażenowania chwalą się swoimi naturalnie siwymi włosami. Siwizna stopniowo przestaje być cechą, którą za wszelką cenę należy zakamuflować.

Pozytywne nastawienie do siwych włosów

Trend obecny w tej chwili wśród sław inspiruje kobiety do tego, aby dać spokój farbowaniu. Dla wielu z nich powrót do naturalności po latach koloryzacji to prawdziwy zwrot i zmiana na lepsze. Warto tutaj zdać sobie sprawę z faktu, że siwienie na poważnie może rozpocząć się już w bardzo młodym wieku. Niekiedy dziewczyny zaczynają siwieć na poważnie już po 30. roku życia, choć zdarzają się i przypadki siwizny w wieku szkolnym.

W otoczeniu, w którym siwizna budzi konsternację, farbowanie już wtedy staje się przymusem. W tej chwili jednak moda i wygląd wymykają się społecznym naciskom i oczekiwaniom. Kobiety uczą się akceptować swoje ciała i cieszyć się nimi w duchu body positive, co może diametralnie zmienić nastawienie do siebie. Akceptacja i pielęgnowanie siwizny wpisują się w ten trend.

Jak dbać o siwe włosy?

Siwe włosy potrzebują intensywnego nawilżenia, zwłaszcza jeśli przez lata poddawane były działaniu farb. W codziennej pielęgnacji należy jednak uważać ze składnikami takimi jak proteiny czy silikony, które na dłuższą metę jeszcze mocniej wysuszają srebrzyste kosmyki. Siwe włosy, ze względu na brak melaniny, mogą się kruszyć, plątać i puszyć. Zaradzić temu możemy stosując naturalne produkty, takie jak siemię lniane, glicerynę czy mleczko pszczele.

O siwiznę zadbamy również poprzez olejowanie, najlepiej oliwą z oliwek, olejem lnianym, jojoba, awokado, ze słodkich migdałów, olejem z pestek śliwki czy dzikiej róży. Myjemy włosy wyłącznie delikatnym szamponem i pamiętamy o nakładaniu odżywek. Wiele kobiet noszących siwe włosy sięga po fioletowe i niebieskie płukanki. Nadają one włosom blask i wyciszają niechciane żółte odcienie, ale mogą też niszczyć włosy, dodatkowo je wysuszając.

Siwe włosy – krótkie czy długie?

Siwe włosy można nosić w dowolnym stylu. Nie musimy ich obcinać na krótko i skromnie zaczesywać za uchem. Pięknie wyglądają długie, zapięte w finezyjny kok, rozwichrzone i zaczesane na bok.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *