Siedzenie gorsze niż palenie

Siedzenie gorsze niż palenie

Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że pacjenci prowadzący siedzący tryb życia częściej od osób niesiedzących długo w pracy, lądowali na ostrym dyżurze z objawami ostrego zawału serca. Co najbardziej zaskakujące, wskaźnik ten był niezależny od wagi oraz częstotliwości uprawiania sportu. Dlaczego siedzący tryb życia jest aż tak niebezpieczny dla naszego zdrowia?

Siedzenie nowym paleniem

Podczas siedzenia krew i limfa zbierają się w podudziach. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest prozaiczne prawo grawitacji. Skutki widać przede wszystkim w postaci opuchniętych nóg. Jednak skutki estetyczne na naszych nogach to nie wszystko. Skutkiem może być bowiem także obrzęk krtani. Dlaczego? Płyny zgromadzone przez cały dzień w naszym ciele mogą dotrzeć do mięśni krtani i spowodować tzw. bezdech senny. Cały następny dzień upłynie nam przez to na ziewaniu i już od rana będziemy zupełnie pozbawieni energii.

Siedzenie lub leżenie powoduje także odkładanie się tkanki tłuszczowej. Niestety, tłuszcz odkłada się w najgorszy możliwy dla nas sposób – w komórkach tłuszczowych przybywa bowiem trójglicerydów, które zwiększają ryzyko wystąpienia zawałów serca. Oprócz tego, najnowsze badania wykazały także, że tkanka tłuszczowa pod wpływem długotrwałej presji (a siedząc wywieramy nacisk na naszą dolną część ciała) przyrasta dwukrotnie szybciej.

Siedzący tryb życia zwiększa także ryzyko zachorowania na cukrzycę. U osób, które zmieniły tryb życia na mniej aktywny o 17% spada wrażliwość ich organizmów na insulinę, co jest pierwszym krokiem do rozwoju cukrzycy. Ponadto płuca takich osób są dwukrotnie bardziej narażone na zatorowość płucną. Permanentna pozycja siedząca może spowodować również tworzenie się zakrzepów w żyłach dolnych partii nóg. W momencie kiedy taki zakrzep dotrze z krwią do tętnicy płucnej, może ją zatkać i utrudnić lub nawet uniemożliwić oddychanie.

Jak uchronić się przed negatywnymi skutkami siedzenia?

Siedzenie w przeciwieństwie do palenia papierosów nie uzależnia, dlatego wprowadzenie niewielkich zmian w rytuale dnia codziennego może okazać się zbawienne dla zdrowia. Nawet jeśli jesteśmy skazani na siedzenie dobrych kilku godzin na dobę, kilka poniższych porad wprowadzonych w życie może kiedyś nam je uratować. Zasada jest prosta – trzeba wstawać, kiedy tylko się da. Np. przekazując wiadomość koleżance z pracy osobiście, zamiast wysyłać jej maila (jeśli firma wymaga „podkładki” możemy wysłać maila, ale następnie osobiście upewnić się, czy koleżanka go dostała). Przez telefon w pracy warto rozmawiać na stojąco. Dobrym rozwiązaniem jest także wysiadanie przystanek wcześniej w drodze do pracy i z pracy, a jeśli jeździmy samochodem, parkowanie odrobinę dalej niż tuż przed swoim biurowcem.

Szczególną uwagę warto zwrócić także na ruch po posiłku. Np. zamiast oglądać telewizję i czekać na „zawiązanie sadełka” wstańmy, by od razu pozmywać po kolacji lub zaproponujmy rodzinie wspólny spacer. Pamiętajmy jednak, że najskuteczniejszą metodą na to, aby zniwelować skutki długotrwałego siedzenia, jest po prostu w końcu WSTAĆ.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Wprowadzanie Zdrowych Nawyków: jak zmienić się na wiosnę?
Mrożenie Owoców: zachowaj smaki lata na dłużej
Kosmetyki Dla Mężczyzn: nie tylko krem do golenia i dezododrant
Przygotowania Do ślubu: jak nie zwariowac w trakcie?
Dobieranie Perfum: jak dobrać idealne dla siebie?