Separacja w związku – kiedy tymczasowa rozłąka ma sens?

Separacja w związku – kiedy tymczasowa rozłąka ma sens?

Wielu osobom separacja kojarzy się bardzo negatywnie i stanowi preludium do ostatecznego rozstania. Jej faktyczna funkcja polega jednak na tym, że partnerzy poprzez nabranie dystansu i danie sobie przestrzeni mogą na nowo zjednoczyć się i dalej wieść wspólne życie.

Separacja – szansa, ratunek czy koniec związku?

Separacja to poważny krok. Odpowiednio przemyślana może uratować związek. Nieprzemyślana może zaostrzyć konflikt lub/i ostatecznie doprowadzić do rozstania czy rozwodu. Partnerzy decydując się na separację, muszą być świadomi szans i zagrożeń, które niesie ze sobą to rozwiązanie.

Dlaczego decydujemy się na separację w związku?

To podstawowe pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć przed odseparowaniem się od partnera czy współmałżonka. Czego oczekujemy od separacji? Jakich efektów się spodziewamy?

Wbrew stereotypowi, separacja nie jest ucieczką od problemów nękających związek. Bardzo często to jedyne wyjście w sytuacji, gdy napięcie w związku jest nie do zniesienia, a szara codzienność i obowiązki powodują piętrzące się problemy. Rozłąka pozwala spojrzeć na wspólną rzeczywistość z dystansem, odpocząć od ciągłej presji i daje pole do samorozwoju.

To właśnie rozwój osobisty obojga partnerów jest w separacji kluczowy. Praca nad sobą, nauka radzenia sobie z własnymi emocjami, transformacja w sferze zawodowej, odzyskanie przestrzeni dla siebie – to nasze zadania do odrobienia podczas trwania separacji. Pomogą nam uporać się z własnymi, osobistymi sprawami, ale też wrócić do wspólnego domu jako osoby spokojne i bardziej poukładane.

Nierzadko separacja jest swego rodzaju wylaniem kubła zimnej wody na partnera, który pomimo próśb i starań współmałżonka nie widzi problemów nękających związek, a wręcz im zaprzecza czy próbuje zwalić całkowitą winę za nie na drugą stronę. Zwykle taka osoba jest przekonana, że partner od niej nie odejdzie, a ona nie musi starać się, by poprawić sytuację w związku.
Podjęcie decyzji o separacji może w takim przypadku otworzyć oczy i porzucić przekonanie, że coś jest dane raz na zawsze.

Jak przebiega separacja?

Podczas separacji partnerzy zamieszkują osobno, nie znaczy to jednak, że nie mogą utrzymywać ze sobą kontaktu. Wręcz przeciwnie – separacja zakłada kontakt telefoniczny, spotkania, a nawet kontakt seksualny, jeśli oczywiście odpowiada to obojgu partnerom. W przypadku rodzin z dziećmi, oboje rodzice podejmują się opieki na najmłodszymi, w oparciu o ustalony podział obowiązków.

Separacja powinna być czasem przemyśleń, samorealizacji oraz rozwiązywania problemów. Ma sprawić, że po powrocie do wspólnego domu zobaczymy siebie na nowo, naprawimy i ulepszymy swój związek. Nie może być sposobem na przeczekanie konfliktu. Nie powinna też trwać zbyt długo. Nie da się bowiem ukryć, że swoboda działania, jaką odzyskujemy na czas separacji może okazać się zbyt kusząca i przesłonić nam sens rozłąki. Wówczas trudniej jest do siebie wrócić, a partnerom przestaje zależeć na wspólnym życiu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE