Ściereczka do demakijażu – wady i zalety tego rozwiązania

Ściereczka do demakijażu – wady i zalety tego rozwiązania

Demakijaż bez użycia pianki, płynu czy żelu myjącego to dla części z nas rzecz nie do pomyślenia. Okazuje się jednak, że wiele osób z powodzeniem korzysta ze ściereczek do zmywania makijażu, które wymagają jedynie wody. Czy takie rozwiązanie jest dla wszystkich? Jak to działa?
Rękawice i ściereczki do demakijażu to wynalazki, które mają ograniczyć zużycie kosmetyków, a także akcesoriów, takich jak waciki czy chusteczki. Zachętą do korzystania z nich ma być jednak nie tylko proekologiczny charakter. Używanie ściereczek niesie korzyści dla prawie każdego rodzaju cery.

Czysta skóra bez kosmetyków myjących?

Zasady korzystania ze ściereczek myjących są banalnie proste. Materiał moczymy w wodzie i przykładamy do skóry twarzy, przytrzymujemy kilka chwil, po czym jednym pociągnięciem usuwamy makijaż. Ściereczkę następnie myjemy szarym mydłem i zostawiamy do wyschnięcia. Użytkowanie jest więc bardzo proste, ale czy skuteczne?

Jak to możliwe, że kawałek materiału bez konieczności zastosowania kosmetyków ma usunąć cały makijaż?
Otóż woda sprawia, że włókna mikrofibry nabierają właściwości elektrostatycznych, dzięki którym przyciągają cząsteczki makijażu i usuwają brud. Taki sposób daje dość znaczną skuteczność i czystą cerę, ale nie u wszystkich i nie w przypadku każdego makijażu. Rękawica lub ściereczka do demakijażu co prawda bezproblemowo rozprawią się z dziennym makijażem – podkładem, różem, szminką, cieniem, tintem i podkreśleniem oczu. Zmywają też kosmetyki mineralne.

Jeśli jednak na co dzień stosujemy grubszą warstwę makijażu, mocno podkreślamy oczy i smoliście tuszujemy rzęsy, ściereczka prawdopodobnie nam nie wystarczy. Co do tego nie ma uniwersalnych zasad – wiele zależy od rodzaju kosmetyków kolorowych, których używamy. Nie ma mowy o tym, żeby materiał usunął kosmetyki wodoodporne. Także niektóre zwykłe tusze, linery czy kredki ściereczka jedynie rozmaże, co i tak zmusi nas do użycia kosmetyku myjącego lub przecierania skóry do skutku.

Nie oznacza to jednak wcale, że nie warto jej kupować. Mycie twarzy ściereczką i wodą ma bowiem wiele dobrych stron, którym warto się przyjrzeć, zwłaszcza gdy w naszym zwyczajowym demakijażu królują kosmetyki.

Szmatka do demakijażu – działanie na skórę

Ściereczki i rękawice do demakijażu dają możliwość oczyszczenia cery nie tylko z makijażu, ale też z tłuszczu, brudu i nadmiaru sebum. Każde użycie daje efekt delikatnego peelingu i pobudza krążenie. Przede wszystkim jednak ten sposób zmywania zwalnia nas z używania kosmetyków. To plus dla alergików i osób z cerą wrażliwą, trądzikową, ponieważ ściereczki do demakijażu są hipoalergiczne.

Z drugiej jednak strony, przecieranie skóry wrażliwej i problemowej szmatką może ją jeszcze bardziej podrażniać. Przede wszystkim należy więc korzystać z niej umiejętnie, pamiętając o predyspozycjach cery czy cechach używanych kosmetyków kolorowych. Tak stosowana ściereczka pomoże nam w bezproblemowym usunięciu większości typów codziennego makijażu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *