Samodzielne farbowanie włosów w domu – jak to zrobić?

Samodzielne farbowanie włosów w domu – jak to zrobić?

Do farbowania włosów w domu, zwłaszcza podczas pandemii, zmuszają nas przeróżne okoliczności, na przykład ograniczony dostęp do fryzjera lub ograniczony budżet. Koloryzacja w chałupniczych warunkach wcale jednak nie musi być gorsza od tej profesjonalnej.

Czy samodzielne farbowanie włosów to dobry pomysł?

Farbowanie włosów w domu może wydawać się trudne szczególnie tym osobom, które od zawsze korzystały z usług profesjonalisty. I rzeczywiście – w domowych warunkach łatwo zaliczyć wpadkę. Ryzyko koloryzacyjnej porażki możemy jednak zmniejszyć, pod warunkiem, że skorzystamy z kilku pożytecznych wskazówek i dobrze opanujemy schemat procesu farbowania.

Jeśli planujemy samodzielnie farbować włosy, sprawmy sobie asystę – brata, siostry, mamy lub koleżanki. Nie muszą mieć doświadczenia w farbowaniu i stylizacji, wystarczy, że posłużą nam pomocną dłonią. Pamiętajmy, że całkowicie samodzielną koloryzacja również jest możliwa i może być udana! Od czego zacząć?

Jak wybrać farbę i jak nakładać ja włosy?

Przed rozpoczęciem farbowania, udajemy się oczywiście do sklepu lub drogerii w celu zakupu interesującej nas farby do włosów. Jeśli farbujemy się samodzielnie po raz pierwszy, sięgnijmy po sprawdzony odcień lub taki, który jest bliski naszemu naturalnemu kolorowi włosów. Jeśli nie jesteśmy pewne, w czym będzie nam do twarzy najbardziej, kupmy na próbę szampon koloryzujący, który po kilku myciach zejdzie bez najmniejszego problemu, da nam za to próbkę efektu.

Przy zakupie farby nie kieruj się też odcieniem włosów przedstawionej na opakowaniu modelki – faktyczny niemal zawsze wychodzi jaśniejszy. I jeszcze jedno – samodzielne farbowanie sprawdza się przy jednolitej koloryzacji. Pasemka lub ombre raczej nam nie wyjdą!

Najważniejsza przy koloryzacji włosów w domu jest kolejność nakładania farby. Pamiętaj, że włosy siwe i odrosty są najmocniejsze i jednocześnie najwolniej poddają się farbowaniu. To na nie właśnie nakładamy farbę na samym początku. Zaczynamy od przodu głowy, następnie farbujemy włosy na karku i na uszami. Później zajmujemy się środkiem głowy, natomiast na samym końcu aplikujemy farbę na końcówki włosów, które najłatwiej chwytają kolor, ale są też najbardziej podatne na uszkodzenia. Na końcówkach farba powinna być pozostawiona najkrócej.

Po aplikacji farby pozostaje odczekać – na tym etapie stosujemy się ściśle do czasu podanego na opakowaniu i liczymy go od momentu nałożenia ostatniej partii koloru na końcówki włosów.

Dodatkowe wskazówki:

  • 1. Jeśli masz półdługie, długie lub po prostu bardzo gęste i mocne włosy, kup dwa opakowania farby, które pozwolą Ci uzyskać całkowite krycie.
  • 2. Na 2 dni prze planowanym farbowaniem nie myj włosów. Skóra głowy zdąży w tym czasie wytworzyć nieco ochronnego sebum, dzięki któremu farba nie podrażni i nie wysuszy skalpu zanadto.
  • 3. Podczas farbowania, dziel włosy na partie. Oddzielone pasma spinaj dużymi spinkami.
  • 4. Skórę twarzy przy nasadzie włosów (czoło, skronie, skóra za uszami) posmaruj tłustym kremem lub wazeliną, dzięki czemu plamy farby w tych miejscach łatwiej zejdą.
  • 5. Przed przystąpieniem do zmywania farby, zwilż włosy nieznaczną ilością wody i spień je, masując całą głowę.
Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE