Ryzyko związane ze stosowaniem olejków z konopi

Ryzyko związane ze stosowaniem olejków z konopi

Wiele z nich nie zostało dokładnie przebadanych – inaczej jednak wygląda kwestia związana z olejkami na bazie CBD. Istnieje wiele wiarygodnych, dostarczających cennych informacji badań na ten temat i wygląda na to, że kannabidiol (CBD) może być pomocny w niektórych sytuacjach. Warto jednak wspomnieć o kilku aspektach, które wiążą się ze stosowaniem tego środka.

Efekty uboczne

Choć są oczywiście efekty uboczne stosowania CBD, które zapewne nie zostały jeszcze przebadane (w aspekcie długofalowego stosowania), to jednak już teraz wiemy o wielu z nich. Do pierwszych z nich należy zaliczyć interakcje z innymi lekami. Dotyczy to szczególnie środków stosowanych w psychiatrii – leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych czy też tych, które powodują relaksację tkanki mięśniowej. Interakcje z innymi związkami są możliwe w przypadku wielu substancji – warto o tym pamiętać również w kontekście zażywania wszystkich środków farmakologicznych, a nawet suplementów diety.

Osobami, które powinne szczególnie uważać na stosowane środki (wszystkie, zarówno te farmakologiczne, jak i naturalne), są kobiety, które starają się o dziecko lub są już w ciąży. To szczególny czas w życiu – zarówno dla rozwijającego się płodu, jak i kobiety. Dziecko w łonie matki jest niezmiernie podatne na toksyczny wpływ związków, które dostają się do organizmu matki. Podobnie jest w przypadku okresu karmienia piersią – dopóki nie są dostępne konkluzywne badania, zaleca się, by w tym czasie również nie korzystać z olejków na bazie CBD. W tych szczególnych okresach życia kobiety kategorycznie zabronione jest również palenie papierosów oraz picie alkoholu.

Nieliczną grupą chorych, która może doświadczyć efektów ubocznych związanych ze stosowaniem kannabidiolu (również olejków na bazie CBD), są pacjenci leczący się na chorobę Parkinsona. Według niektórych badań duże dawki kannabidiolu mogą przyczynić do zwiększenia drżeń mięśniowych, które są charakterystyczne dla choroby Parkinsona. Z tego względu w tej grupie chorych może okazać się konieczne stosowanie produktów o niskich dawkach CBD.

To jednak niejedyne efekty uboczne, które mogą wystąpić na skutek stosowania kannabidiolu. Kolejnym z nich jest senność – warto jednak zauważyć, że efekt ten nie musi występować u wszystkich. Koniecznie należy o tym pamiętać, jeśli prowadzisz jakiekolwiek pojazdy. Innym działaniem niepożądanym kannabidiolu może być również suchość w ustach.

CBD – czy jest toksyczne?

Pomimo niektórych znanych efektów ubocznych stosowania CBD, wygląda na to, że kannabidiol nie jest toksyczny i jego stosowanie u wielu osób może przebiegać bez efektów niepożądanych. Konieczne jest jednak przeprowadzenie jeszcze wiely badań, które w dokładny sposób na przestrzeni wielu lat określą, czy stosowanie kannabidiolu (w tym olejków z CBD) jest całkowicie bezpieczne.
Artykuł powstał przy współpracy z cannabigold.pl

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Masaż Odchudzający: czy jest skuteczny?
Higiena Intymna: podstawowe zasady
Najważniejsze Badania: jak często się badać?
Chleb Z Supermarketu: czy warto go kupować?
Aronia: pomoże w walce z wiosennym przesileniem
Jod: pierwiastek niezbędny dla tarczycy