Różnice między antyperspirantem a dezodorantem

Różnice między antyperspirantem a dezodorantem

Pocenie się jest naturalnym procesem zachodzącym w ciele człowieka, który chroni nas przed nadmiernym wzrostem temperatury. Doświadczamy go najczęściej podczas wysiłku, w sytuacjach stresowych lub wówczas, gdy nasz organizm zaczyna walczyć z jakąś infekcją i pojawia się gorączka. W takich momentach nie czujemy się komfortowo i stosujemy ulubione antyperspiranty i dezodoranty. Czy wiesz, czym różnią się te kosmetyki?

Antyperspiranty i dezodoranty – niezbędniki w każdej łazience

Zarówno po dezodoranty, jak i antyperspiranty sięgamy przez cały rok, bowiem gdy tylko zaczynamy się pocić, czujemy się niekomfortowo.
Mokre plamy pod pachami i nie tylko oraz nieprzyjemny zapach skutecznie pozbawiają nas pewności siebie, wywołując uczucie nieprzyjemnego skrępowania. I choć pojawiający się pot sam w sobie nie ma zapachu, to nieprzyjemna woń powstaje w wyniku jego kontaktu z bakteriami bytującymi na naszej skórze.

Aby zminimalizować negatywne efekty pocenia się, przede wszystkim niezbędna jest fundamentalna, codzienna higiena oraz dezodoranty i antyperspiranty, które trzeba stosować na czystą, suchą skórę. W innym przypadku nie pomoże nawet znajomość różnic między tymi kosmetykami, bo żaden z nich nie poprawi sytuacji. Jakie są różnice między antyperspirantem a dezodorantem?

Dezodorant – sposób działania

Głównym zadaniem dezodorantów jest zapobieganie formowaniu się brzydkiego zapachu potu, neutralizowanie lub jego całkowita eliminacja. Mechanizm działania dezodorantu zależy od rodzaju składników wykorzystanych do jego produkcji.

Dezodoranty zawierające takie składniki jak sole cynku, chlorheksydyna czy etanol mają właściwości bakteriobójcze, a więc zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnej woni potu. Z kolei substancje zapachowe zawarte w formułach dezodorantów maskują brzydkie zapachy. Natomiast kosmetyki, w których wykorzystano różne antyoksydanty i inhibitory wolnych rodników, hamują procesy utleniania potu, bo te także doprowadzają do pojawiania się związków o nieprzyjemnym zapachu.
Po dezodoranty powinni sięgać ci, którzy pocą się dość umiarkowanie, a preparaty te działają zwykle kilka godzin.

Antyperspiranty – właściwości i działanie

Zupełnie inaczej działają antyperspiranty. Ich zadaniem nie jest likwidowanie nieprzyjemnych skutków pocenia się, ale ograniczanie ilości wydzielanego potu. Preparaty te działają miejscowo, zwężając czasowo pory skóry, przez które pot wydostaje się na zewnątrz. Uzyskany stan jest oczywiście tymczasowy, bo antyperspirant zniknie z powierzchni skóry albo w czasie kąpieli, albo w momencie silnego spocenia czy też jako efekt naturalnego procesu złuszczania naskórka.

Skład antyperspirantów najczęściej oparty jest o związki glinu lub nieco łagodniejsze, glinowo-cyrkoniowe. Kosmetyki te są najczęściej bezzapachowe, ale czasami spotyka się antyperspiranty o delikatnym aromacie. Zaaplikowane na skórę działają o wiele dłużej niż zwykłe dezodoranty, bo nawet 2 doby, a więc można je stosować rzadziej.

Korzystanie z antyperspirantów obwarowane jest jednak kilkoma zasadami. Oczywiście należy aplikować je na czystą, suchą powierzchnię, ale absolutnie nie wolno ich nanosić na podrażnioną skórę lub tuż po depilacji. Antyperspirantów nie można także stosować, planując spędzanie dnia na słonecznej plaży, bo istnieje duże ryzyko, że na skórze pojawią się przebarwienia.

Najlepszym momentem na zastosowanie antyperspirantu jest aplikacja preparatu tuż po wieczornej kąpieli i można tu wymienić dwa powody. Pierwszy z nich to fakt, że preparaty te potrzebują czasu, by zacząć działać.
Drugim powodem jest to, że w ciągu dnia gruczoły potowe są zwykle bardzo aktywne i jest znacznie większe prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnienia. Stosując antyperspiranty, warto robić kilkudniowe przerwy, by skóra mogła nieco odpocząć.

Antyperspirant czy dezodorant?

Dobre firmy kosmetyczne, takie jak Avon, mają w ofercie i fantastyczne dezodoranty, i antyperspiranty, jak więc wybrać odpowiedni preparat? Zanim sięgniesz po któryś z nich, zastanów się, z jaką intensywnością się pocisz i jak silny zapach temu towarzyszy.

Jeśli pocenie nie jest zbyt obfite, wystarczy, jeśli sięgniesz po zwykły dezodorant. Jeśli woń potu nie jest zbyt silnia, wybierz dezodorant bezzapachowy. W innym przypadku zdecyduj się na preparat o ulubionym, zdecydowanym zapachu. Po antyperspirant sięgaj wówczas, gdy pocisz się naprawdę obficie lub w wyjątkowych sytuacjach, gdy wiesz, że czeka cię duży wysiłek fizyczny lub spora dawka stresu.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *