Rozejście się mięśnia prostego brzucha – kiedy występuje i jak mu zapobiec?

Rozejście się mięśnia prostego brzucha – kiedy występuje i jak mu zapobiec?

Przypadłość, o której mowa to rozejście się obu mięśni prostych brzucha na boki. Rozstęp ten zachodzi w obszarze kresy białej. Nie daje żadnych dolegliwości bólowych, ani nie sprawia dyskomfortu, dlatego łatwo go przeoczyć, a zlekceważony może mieć negatywny wpływ m.in. na kształtowanie się postawy ciała i kondycję kręgosłupa.

Jak sprawdzić, czy dotyczy nas rozejście mięśni prostych brzucha?

Nie każda kobieta zachodząca w ciążę jest świadoma tego, że już w ostatnim trymestrze może dojść do rozstępu mięśni brzucha. Mięśnie proste mogą też rozejść się dopiero po porodzie. Ponieważ nie da się tego odczuć, ani zobaczyć gołym okiem, najlepiej przeprowadzić prosty test.

Wystarczy położyć się na plecach i ugiąć kolana, pozostawiając stopy na podłodze, a następnie unieść głowę oraz barki tak, jak robi się to podczas wykonywania klasycznych brzuszków. W tej pozycji przykładamy palce dłoni na środek brzucha i próbujemy wybadać, czy znajduje się tam wyczuwalna przerwa między mięśniami.

Na rozejście mięśnia prostego – fizjoterapia

Z rozstępem mięśni prostych brzucha należy pójść do fizjoterapeuty, najlepiej specjalizującego się w fizjoterapii kobiet w ciąży i po porodzie. Fizjoterapeuta zaproponuje odpowiednie ćwiczenia, które mogą zmniejszyć rozmiar rozstępu oraz poinstruuje jak powinno się wykonywać niektóre codzienne czynności (np. schylanie czy wstawanie z łóżka). Nieleczenie tej przypadłości może, niestety, prowadzić do nasilania się bólu w okolicy krzyża czy do powstania przepukliny.

Jak zapobiegać rozejściu mięśni prostych brzucha?

Ustalono, że mniejsze ryzyko rozstępu mięśni prostych zachodzi u kobiet, które już przed ciążą miały wytrenowane mięśnie brzucha. Do końca ciąży należy jednak zaprzestać wykonywania ćwiczeń angażujących mięśnie skośne brzucha. Ryzyko rozejścia jest większe przy ciąży mnogiej, kolejnej ciąży, przy dużej wadze urodzeniowej dziecka, a niektórzy twierdzą również, że wpływa na nie otyłość.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE