Rośliny z marketów – kupować czy nie?

Rośliny z marketów – kupować czy nie?

Chyba nikogo nie dziwi już widok roślin doniczkowych i kwiatów ciętych w supermarketach. Przy okazji zwykłych zakupów spożywczych możemy doposażyć ogródek lub parapet w ciekawe okazy.

Zielona promocja

Na początku pojawiały się okazyjnie i były wtedy częścią promocji, najczęściej na Dzień Kobiet lub Walentynki. W tej chwili rośliny w supermarketach mają wyznaczone osobne regały lub całe działy, w których zadomowiły się na dobre. Większość klientów docenia możliwość kupienia taniej paprotki przy okazji kupowania papieru toaletowego. Coraz częściej jednak pojawiają się wątpliwości co do jakości marketowych okazów. Niektórzy zadają sobie pytanie, dlaczego storczyk z sieciówki kosztuje tylko 30 zł, a w kwiaciarni aż 80zł?

Cena roślin marketowych, a ich jakość

Osoby, które uwielbiają kwiaty i rośliny doniczkowe oraz z chęcią dbają o swój ogród, mogą w niejednym markecie poczuć się jak w raju. Najczęściej bowiem ceny kwiatów marketowych są niższe niż tych z kwiaciarni, szkółki czy centrum ogrodniczego. Niestety, w parze z niższą ceną idzie też najczęściej niższa jakość. Nierzadko rośliny te są zaniedbane, nieodpowiednio podlewane, mają przesuszone lub zdegradowane korzenie, są słabe i przechowywane w niekorzystnych warunkach, nadmiernie pędzone. Zdarza się również, że są to okazy, które nie sprzedały się gdzie indziej, trafiają więc w drugi obieg. Nawet, jeśli w dniu zakupu wyglądają przyzwoicie, bardzo prawdopodobne, że padną w przeciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Kiedy warto kupować rośliny w supermarkecie?

Idąc do spożywczego z myślą o zakupie roślin, warto uzbroić się w cierpliwość, by dokładnie przejrzeć interesujące nas rośliny. Wybierajmy oczywiście te najbardziej zadbane, z lśniącymi i intensywnie zielonymi liśćmi. Kwiaty nie mogą opadać, gnić czy usychać. Niektóre warto przesadzić i zapewnić im maksimum uwagi po powrocie do domu. Wiedza na temat poszczególnych gatunków będzie nam w sklepie wyjątkowo przydatna – nie liczmy raczej na poradę ekspedienta co do warunków pielęgnacji czy pochodzenia roślin.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE