Rooibos i kawa zbożowa w ciąży – zamiast kawy i herbaty

Rooibos i kawa zbożowa w ciąży – zamiast kawy i herbaty

Wiele ciężarnych rezygnuje z picia kawy oraz herbaty lub znacznie ogranicza ich spożycie. To nie do końca uzasadnione, ale nie zmienia faktu, że przyszłe mamy poszukują alternatyw dla tych popularnych używek.

Kofeina w ciąży – tak czy nie?

Kofeina oraz teina mają właściwości pobudzające i wpływają na metabolizm organizmu, przyśpieszają przemianę materii, poprawiają pamięć oraz koncentrację, wyostrzają percepcję, podnoszą ciśnienie krwi. Pite w zbyt dużych ilościach mogą jednak prowadzić do nadmiernego pobudzenia czy kłopotów z zasypianiem. Dotyczy to wszystkich, stosujących tego typu używki, nie tylko kobiet w ciąży. Nie ma ponadto dowodów na to, że kawa czy herbata mogą być szkodliwe dla organizmu matki oraz rozwijającego się płodu.

Wiadomo natomiast, że kofeina działa w organizmie ciężarnej dłużej, bo nawet do 16 godzin. Może też wpływać niekorzystnie na przyswajanie składników odżywczych z pożywienia. Właśnie z tych względów WHO zaleca ograniczenie spożycia kofeiny w trakcie ciąży do 300 mg dziennie. W dalszym ciągu pozwala to przyszłym mamom na wypicie kilku filiżanek kawy lub herbaty na dobę. W ciąży można sięgnąć również po kawę zbożową i herbatę rooibos – jeśli tylko szukamy produktów alternatywnych lub po prostu nie chcemy przekraczać dozwolonej maksymalnej dawki.

Kawa zbożowa zamiast kawy

Kawa zbożowa ma goryczkowy smak i ciemną barwę – pod tym względem dobrze naśladuje kawę. Świetnie smakuje zwłaszcza z mlekiem. W zależności od tego, z jakich zbóż pochodzi jej esencja, możemy próbować różnych smaków i aromatów. Oryginalna, klasyczna kawa zbożowa nie zawiera jednak konserwantów ani sztucznych dodatków. Jest za to źródłem błonnika i związków mineralnych. Nie pobudza organizmu, nie podnosi ciśnienia krwi.

Herbata czy rooibos?

Rooibos tea to tak naprawdę napar ziołowy z czerwonokrzewu rooibos uprawianego w Afryce. Nie zawiera teiny, jest też bezpieczniejsza niż wiele innych naparów ziołowych. Ma czerwono-brązową, herbacianą barwę i lekko słodki smak. Możemy ją wzbogacić mlekiem lub miodem, a także pić bez dodatków. Jest polecana również jako bezpieczny napar dla dzieci.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Cukrzyca Ciążowa: jak sobie z nią radzić?
Badania W Ciąży: jakie wykonać?
Witaminy W Ciąży: niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu matki i dziecka
Trunki Bezalkoholowe: orzeźwienie bez procentów
Ćwiczenia W Ciąży: co wolno, a czego lepiej nie robić
Ciąża Po Cesarskim Cięciu: jak ją zaplanować?