Rola cyfryzacji w medycynie – sprawdź, ile dzięki niej zyskujesz

Rola cyfryzacji w medycynie – sprawdź, ile dzięki niej zyskujesz

Znaczenie cyfryzacji jest już od dłuższego czasu dość dobrze znane, ale niektóre firmy i branże nadal wahają się, czy ją przeprowadzić. Jednym z takich przykładów jest branża medyczna, ale biorąc pod uwagę zagrożenia bezpieczeństwa, jakie stwarza technologia, jest to całkiem zrozumiałe. Poza tym i w niej możemy dostrzec coraz większą digitalizację.

Dzięki postępowi w dziedzinie oprogramowania i bezpieczeństwa serwerów służba zdrowia może teraz w pełni korzystać z zalet cyfryzacji. Należy zdać sobie sprawę, że opieka zdrowotna to branża warta miliardy, obejmująca opiekę szpitalną, usługi kliniczne, domy opieki, opiekę domową, leki, badania i rozwój.

Jeśli skorzysta się z tych osiągnięć w połączeniu z odpowiednim marketingiem usług opieki zdrowotnej, można podwoić, a nawet potroić uzyskiwane kwoty. A przynajmniej tak wynika z amerykańskich analiz.

Nie trzeba dodawać, że w opiece zdrowotnej jest wiele miejsca na cyfryzację. Nie oznacza to, że do tej pory w tej kwestii nic się nie wydarzyło – zarządzanie pacjentami już teraz jest usprawniane dzięki technologii.

Niektórzy pracownicy służby zdrowia opierają się nowej fali technologii i cyfryzacji, ale ci, którzy szybko wprowadzają technologię do swojej codziennej praktyki, mają zdecydowaną przewagę nad konkurencją.

Lepsza koordynacja lekarz-pacjent

Cyfryzacja ułatwia pacjentom prowadzenie historii choroby. Minęły już czasy, kiedy trzeba było prowadzić fizyczną dokumentację każdej wizyty u lekarza. Historia choroby ma kluczowe znaczenie w nagłych wypadkach, kiedy fizyczna kopia może być niedostępna. W takim przypadku cyfryzacja pomaga, ponieważ dzięki niej lekarze są w każdej sytuacji na bieżąco informowani o historii choroby pacjenta.

Jako pacjent możesz utworzyć i utrzymywać cyfrowy plik z historią choroby, przesłać go do usługi w chmurze i udostępnić wybranym osobom lub lekarzom. Oczywiście, wymaga to pewnego wysiłku i wiedzy technicznej, ale w nagłych wypadkach z pewnością się opłaci.

Bardzo przydatna bywa również recepta elektroniczna. Dzięki niej możemy otrzymać dokument bez wychodzenia z domu, na przykład korzystając ze stron takich jak https://e-recepta.net/. Pamiętajmy natomiast o tym, że ważne jest również konsultowanie się z lekarzem. Dziś możemy z łatwością umówić się na rozmowę w formie teleporady. Jeśli jednak uważamy, że przydałaby się nam wizyta stacjonarna, wówczas odwiedźmy lekarza rodzinnego. Nie powinniśmy przyjmować żadnych lekarstw bez przyzwolenia lekarza.

Automatyzacja zadań administracyjnych

W Stanach Zjednoczonych wydatki administracyjne stanowią ponad jedną czwartą wszystkich wydatków szpitali. Jest to wartość wyższa niż w jakimkolwiek innym kraju pierwszego świata. Jeszcze bardziej alarmujące jest to, że lekarze poświęcają mniej niż jedną trzecią swojego czasu na zajmowanie się pacjentami.

Większość czasu „spędzają” natomiast na wykonywaniu różnych zadań administracyjnych. Lekarze mogą spędzać nawet jedną trzecią czasu na zwykłym wprowadzaniu notatek pacjentów do systemu elektronicznej dokumentacji medycznej.

Oczywiście nie jest to zbyt wydajny system, a czas lekarza jest cennym towarem. Cyfryzacja może tu wejść do gry i zrobić to, z czego znane są komputery – automatyzację zadań. Można wdrożyć zaawansowane systemy sztucznej inteligencji (AI), które udzielają porad i przypominają o receptach.

Już na podstawie samych statystyk widać, że zadania administracyjne stanowią dużą przeszkodę dla produktywności lekarzy. Automatyzacja tych zadań zmniejszy obciążenie lekarzy i personelu klinicznego, pozwalając im skupić się na leczeniu pacjentów.

Komunikacja między kilkoma lekarzami

Niestety, niektórzy pacjenci cierpią na schorzenia, które wymagają od nich korzystania z pomocy różnych specjalistów. Niezwykle ważne jest, aby różni specjaliści utrzymywali stałą komunikację w celu opracowania najlepszego planu leczenia dla danego pacjenta.

Na przykład sprzeczne leki mogą prowadzić do komplikacji, ale dzięki systemowi, w którym wszyscy specjaliści są na bieżąco, mogą oni opracować plan przyjmowania leków, który nie będzie zawierał żadnych konfliktów.

Dzięki stałej wymianie informacji specjaliści będą też wiedzieli, co działa i w jakich obszarach dokonuje się postęp. To nie jest rzadki scenariusz i jest to obszar, w którym cyfryzacja może zdecydowanie pomóc lekarzom w skutecznym i efektywnym wykonywaniu ich pracy.

Bezpieczeństwo danych

Dane cyfrowe są zawsze narażone na ryzyko złośliwych ataków, ale nie oznacza to, że pliki fizyczne są całkowicie odporne na ataki. Zawsze istnieje możliwość utraty dokumentacji medycznej w wyniku nieoczekiwanych sytuacji, takich jak klęski żywiołowe (trzęsienia ziemi, powodzie) lub zaniedbania.

Dzięki profesjonalnie opracowanemu systemowi cyfrowego przechowywania danych czynniki te można wyeliminować z równania dotyczącego dokumentacji medycznej. Co więcej, dostęp do tych danych może mieć upoważniony personel z dowolnego miejsca, co zapewnia ich dostępność w razie potrzeby.
Odpowiednie środki ochrony przed awarią zapewnią, że dane pozostaną nienaruszone i nie ulegną uszkodzeniu w wyniku zaniedbania, klęski żywiołowej itp.

Informacje zdrowotne w czasie rzeczywistym

Smartfony i urządzenia typu wearables to obecnie niezwykle popularne sprzęty, z których można korzystać także podczas jazdy na przykład na wioślarzu Hydrow, a ich możliwości stają się coraz większe. Nowoczesne smartwatche mogą monitorować tętno, liczyć liczbę kroków, a nawet wykonywać EKG.

To sprawia, że są one niezwykle przydatne nie tylko dla zwykłych użytkowników, ale także dla lekarzy. Wyobraźmy sobie pacjenta noszącego smartwatch, który nieustannie przesyła online dane dotyczące jego stanu zdrowia.

Tego typu rozwiązania stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Niestety, dalej przed nami bardzo długa droga, jeśli chodzi o wykorzystanie pełni potencjału drzemiącego w tych urządzeniach. Natomiast zasadniczo już teraz możemy zauważyć, ile potrafi dać nam cyfryzacja. A czujemy, że w dalszym ciągu najlepsze dopiero przed nami.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *