Rozważasz kupno telewizora? Sprawdź, w jaki rodzaj matrycy warto zainwestować

Rozważasz kupno telewizora? Sprawdź, w jaki rodzaj matrycy warto zainwestować

W połowie 2022 roku zacznie obowiązywać nowy standard nadawania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Dotychczasowy standard DVB T będzie zastąpiony DVB T2. Z czym to się wiąże?

W przypadku starszych modeli telewizorów mogą one nie wspierać nowej technologii i po prostu stacje telewizji naziemnej nie będą dostępne.
Aby to zmienić należy dokupić zewnętrzny dekoder DVB T2 lub wymienić telewizor na nowy, który obsługuje ten standard nadawania.
W przypadku chęci kupna nowego telewizora, należy upewnić się nie tylko czy obsługuje DVB T2, ale również jaki rodzaj matrycy w nim występuje. Może to mieć decydujące znaczenie dla komfortu jego użytkowania.

Matryca IPS w telewizorach

Ekrany IPS są powszechnie stosowane w telefonach komórkowych, tabletach i laptopach. To co je wyróżnia od innych matryc to szeroki kąt patrzenia i pewność że obraz będzie wówczas doskonale widoczny. Ma to wielkie znaczenie jeśli kanapa lub fotele nie znajdują się na wprost telewizora, tylko z jego boku.
Ten rodzaj matryc nie może niestety pochwalić się szybkim czasem reakcji oraz nadzwyczajnym kontrastem. Polecamy telewizory z matrycami IPS do pomieszczeń, w których telewizję ogląda się zazwyczaj w ciągu dnia lub przy włączonym świetle.

Telewizory z matrycą VA

Ten rodzaj matrycy polecany jest szczególnie osobom, które wykorzystują swój telewizor do gier, podpinając pod niego np. konsolę. Szybki czas reakcji, wysoka czułość, a także ogólny komfort dla oczu z patrzenia na ekran. Telewizory z matrycami VA bardzo dobrze spisują się podczas oglądania filmów nocą – kolory są żywe, a intensywność bezpieczna dla oczu.
Niestety matryce VA nie mogą pochwalić się szerokim kątem patrzenia. Najlepszą jakość obrazu doświadczymy siedząc na wprost ekranu, a nie pod kątem do niego.

Matryca LED w telewizorze

Dwa wyżej wymienione modele matryc – VA i IPS są matrycami LCD, czyli zbudowane zostały z ciekłych kryształów. Na rynku znaleźć również można matryce działające w technologii LED. Jest to unowocześniona wersja ekranów LCD, w których zastosowane zostały diody w miejsce mini żarówek CCFL.
Telewizory z matrycami LED są uniwersalnym wyborem dla niemal każdej osoby, która szuka telewizora prostego w obsłudze, gwarantującego przyzwoitą jakość obrazu i przystępną cenę.

Ile kosztuje nowy telewizor?

Największy wpływ na cenę telewizora ma wielkość matrycy, czyli jej przekątna. Im jest ona większa, tym cena urządzenia jest wyższa. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć chcąc kupić współczesny telewizor 32 cale? Bez trudu znajdziemy takie model w cenie do 1200 złotych. Chcąc kupić telewizor o przekątnej ekranu 40 do 42 cali, zapłacić będziemy musieli do 2000 złotych.

Rzecz jasna znaleźć można również modele tańsze, jednak mogą one być pozbawione niektórych funkcjonalności, jak np. funkcje smart czy bezprzewodowy dostęp do internetu. W sfinansowaniu kupna nowego telewizora pomóc może system kredytów ratalnych, czyli zakupy na raty 0%. Jeżeli jednak za takie zakupy wolisz płacić gotówką z góry, a chwilowo jej nie posiadasz, to pożyczka na raty może pomóc wyjść z opresji.

Mając wybrany nowy telewizor, dobrze również rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, chroniącego przed konsekwencjami mechanicznego uszkodzenia, np. piłką rzuconą przez dziecko.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *