Rak endometrium – kto jest narażony, jak go leczyć?

Rak endometrium – kto jest narażony, jak go leczyć?

W ciągu roku w Polsce diagnozuje się około 6 tys. przypadków zachorowania na raka endometrium, czyli raka trzonu macicy. Leczenie jest radykalne i polega na wycięciu całej macicy wraz z przydatkami. Tymczasem w większości przypadków wystarczyłoby zmienić styl życia, aby nie zachorować.

Rak endometrium a otyłość

Rak trzonu macicy dotyka głównie kobiety w okresie pomenopauzalnym, pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. To wtedy organizm narażony jest na rozwój wielu innych schorzeń i zmian, które mogą prowadzić do pojawienia się raka endometrium. Choroba ta dotyka jednak również młodsze kobiety, a to ze względu na coraz powszechniejsze występowanie u nich otyłości. Otyłość, a także powiązane z nią inne problemy, takie jak nadciśnienie tętnicze, insulinoodporność czy cukrzyca, są głównymi czynnikami ryzyka w odniesieniu do raka endometrium.

Rak endometrium – diagnoza i leczenie

Pierwszym potencjalnym objawem, które może zapowiadać raka endometrium lub zmiany w jego kierunku jest krwawienie z dróg rodnych. Dotyczy to nie tylko nieprzewidzianych krwawień po menopauzie, ale również krwawień pomiędzy miesiączkami u kobiet miesiączkujących.

Diagnozę raka trzonu macicy przeprowadza się poprzez badanie histopatologiczne wycinka pobranego ze śluzówki macicy podczas biopsji lub łyżeczkowania. Im wcześniej zostaną wykryte zmiany w kierunku raka endometrium, tym lepiej dla pacjentki. Jeśli wyniki badań wskazują na stan przednowotworowy, przeprowadza się nieradykalny zabieg usunięcia macicy. W przypadku zdiagnozowania raka endometrium usuwa się z kolei macicę wraz z jajnikami i jajowodami oraz okolicznymi węzłami chłonnymi. Obecnie, zwłaszcza u kobiet otyłych, operację można przeprowadzić z wykorzystaniem precyzyjnego robota da Vinci.

Rak endometrium – profilaktyka

Nowotwór endometrium rozwija się w wyniku prowadzenia niezdrowego trybu życia, co prowadzi do rozrostu tkanki tłuszczowej. Jej nadmiar wpływa zaś negatywnie na produkcję estrogenów, przez co może dojść do przerostu śluzówki macicy i wystąpienia zmian nowotworowych. Podstawą profilaktyki raka endometrium jest prawidłowa dieta, a także regularny ruch oraz wykonywanie badań profilaktycznych (w tym przypadku w pierwszej kolejności USG dopochwowego).

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE