Przyczyny i objawy osteoporozy

Przyczyny i objawy osteoporozy

Osteoporoza to choroba kości, która charakteryzuje się niską masą i jakością tkanki kostnej, co w rezultacie może prowadzić do zwiększenia podatności kości na złamania. Osteoporoza dotyka najczęściej kobiety po okresie menopauzy oraz mężczyzn w podeszłym wieku. Jeśli należysz do jednej z tych grup, warto skonsultować się z ortopedą w Krakowie, Warszawie lub innym polskim mieście w celu przeprowadzenia badań wykrywających schorzenie. Wczesne wykrycie choroby i odpowiednie zabiegi profilaktyczne są bowiem niezwykle ważne dla komfortu pacjenta.

Czynniki ryzyka osteoporozy

Część przeprowadzonych do tej pory badań wykazuje, że osteoporoza może mieć podłoże genetyczne, szczególnie wśród kobiet. Osteoporoza występuje najczęściej u osób starszych, zwłaszcza u kobiet, które są bardzo szczupłe. Duży wpływ na rozwój osteoporozy u kobiet mają hormony płciowe, dlatego też najczęściej chorują na nią kobiety po menopauzie, u których mogą występować niedobory tych hormonów. Nie bez znaczenia jest również styl życia, aktywność fizyczna i odżywianie. Zaniedbania w tych kwestiach mogą zmniejszyć masę kostną o nawet 30-40%.

Ortopeda w Krakowie, Poznaniu lub innym dużym ośrodku z pewnością zaleci osobie, która jest zagrożona osteoporozą, zwiększenie spożycia wapnia, którego najlepszym źródłem jest mleko i jego przetwory. Warto pamiętać, że produkty pełnotłuste i odtłuszczone zawierają takie same ilości wapnia. Poza tym, osoby zagrożone osteoporozą powinny unikać produktów, które utrudniają wchłanianie wapnia w organizmie, czyli np. szpinaku oraz otrębów pszennych.

Objawy osteoporozy

Niestety nie istnieją objawy osteoporozy, które pacjent mógłby sam zauważyć. Osteoporoza prowadzi do zwiększenia podatności na złamania, zatem częste złamania kości powinny wzbudzić podejrzenia. Dopiero jednak badania pozwalają wykryć tę chorobę. Najważniejszym badaniem jest densytometria, czyli pomiar gęstości kości za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego. Badanie to mogą wykonywać ortopedzi w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu lub innym mieście. Wynik badania podaje się przy pomocy wskaźnika T. Prawidłowy wynik pomiaru gęstości kości mieści się w granicach od +1,0 do -1,0. Osteoporozę stwierdza się, gdy wynik jest niższy niż -2,5.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Migrenowe Bóle Głowy: jak z nimi walczyć?
Miażdżyca: diagnoza i leczenie
Zespół Suchego Oka: objawy i leczenie
Miód: właściwości i zastosowanie
Żylaki U Młodych Osób: predyspozycje, leczenie
Laserowa Korekcja Wzroku: krok po kroku