Przemeblowanie – duża zmiana małym kosztem

Przemeblowanie – duża zmiana małym kosztem

Każdy ma ochotę od czasu do czasu zmienić coś w swoim mieszkaniu. Na wielkie zmiany remontowe lub zakup nowych mebli musimy jednak przeznaczyć sporą sumę pieniędzy. Co, jeśli w najbliższym czasie nie planujemy takich wydatków? Wówczas możemy zrobić przemeblowanie!

Aby odświeżyć salon czy zmienić wystrój sypialni, nie musimy wcale chwytać za pędzel, wyrzucać starych mebli ani zarządzać generalnego remontu. Wystarczy jedno wolne popołudnie, garść inspiracji i kilka osób, aby wspólnymi siłami przesunąć najcięższe meble lub przenieść sofę.
Co możemy zrobić i od czego zacząć, aby przemeblowanie było udane i wprowadziło efekt, na jakim nam zależy?

Podstawa to inspiracja

Jeśli szukamy pola do zmian, ale nie do końca wiemy, jak podejść do kwestii przemeblowania, warto przejrzeć kilka katalogów meblowych i czasopism wnętrzarskich. Zwłaszcza w tych ostatnich znajdziemy przykłady najnowszych trendów i sprytnych rozwiązań. Niech posłużą nam jako inspiracja.
Dowiemy się z nich, jakie kolory są obecnie modne i jak funkcjonalnie urządzić niewielką przestrzeń lub salon, do którego wpada niewiele światła dziennego.

Co przygotować przed przemeblowaniem?

Przemeblowanie pokoju lub całego mieszkania to doskonały pretekst do zrobienia generalnych porządków. Pozbądźmy się rzeczy, które niepotrzebnie zagracają przestrzeń. Co możemy z nimi zrobić? Starajmy się ich nie wyrzucać, a raczej wystawić na pchlim targu, wymienić lub sprzedać przez Internet.
Póki co, powinny jednak znaleźć się w kartonach i wylądować w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym, abyśmy nie stracili dodatkowego pola manewru do zmian.

Oprócz kartonów i reklamówek na zbędne rzeczy, przyda się także stary koc lub gruby ręcznik, który podłożymy pod cięższe meble, jak sofę i szafę, aby bez uszczerbku dla podłogi bezpiecznie przesunąć je w inny kąt pomieszczenia.
Możemy również postarać się o filcowe krążki, które dość łatwo przykleimy od spodu do rogów mebli, dzięki czemu ich przesunięcie będzie prostsze i nie pozostawi śladów na panelach czy parkiecie.

W sklepach nabędziemy również specjalne systemy do przenoszenia mebli, składające się z podstawek na rolkach oraz dźwigni, które pomogą nam bezpiecznie i sprawnie przesunąć gabaryty ważące nawet kilkaset kilogramów.
W przemeblowaniu niezbędna jest zwykle współpraca dwóch osób, dlatego warto odpowiednio wcześnie poprosić kogoś o pomoc.

Odsłonięte kąty z pewnością będą wymagały wyczyszczenia i odświeżenia. Miejmy więc pod ręką odkurzacz, ścierkę i płyn myjący, spray do zacieków, a także pędzel i puszkę farby w odpowiednim kolorze, dzięki czemu szybko zamalujemy przebarwienia na poszczególnych fragmentach ściany.

Jak rozlokować meble względem siebie?

Sprawdzony układ może się znudzić, ale nowa koncepcja nie może być gorsza pod względem funkcjonalności i wygody. Zastanówmy się zatem, na co możemy sobie pozwolić.
Pamiętajmy, że łóżko powinno stać wezgłowiem przy ścianie, ale już sofa w salonie nie musi do niej przylegać. Jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca, warto sprawdzić, jak będzie prezentowała się na środku pomieszczenia. Z tyłu możemy ustawić regał z książkami lub komodę do przechowywania przydatnych akcesoriów.

Przyjrzyjmy się też miejscom, które wydają nam się ciasne i zagracone. Takie strefy powinniśmy rozluźnić. Być może nie wszystko musi stać na wierzchu – niektóre rzeczy, jak rzadziej używane akcesoria kuchenne lub gry planszowe, można schować pod łóżkiem, w szafce lub w schowku na pościel.

Kilka detali odmieni całe wnętrze

Jeśli chcemy tchnąć nowość w przestrzeń mieszkalną, postawmy na nowe dekoracje i akcesoria. Wiele z nich nie kosztuje dużo, można je również znaleźć na aukcjach i w second handzie.

Doskonały efekt uzyskamy, wieszając w oknach nowe zasłony, przyda się też kilka ozdobnych poduszek na sofę do salonu.
Na kanapę możemy położyć narzutę, a na stole nowy obrus. Małe przestrzenie zyskają, gdy dodatkowo je doświetlimy, a na ścianie powiesimy lustro, dające ciekawy, przestrzenny efekt.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE