Pryszcze na głowie: jak się ich pozbyć?

Pryszcze na głowie: jak się ich pozbyć?

Trądzik pojawia się zazwyczaj na twarzy, szyi, plecach i dekolcie, ale może też objąć skórę głowy. Powinno się go leczyć, ponieważ jest nie mniej dokuczliwy niż ten pokrywający twarz czy dekolt. Jak poradzić sobie z pryszczami na głowie?

Pryszcze na głowie są trudniejsze do wykrycia niż te na twarzy. Nie widać ich na pierwszy rzut oka, można je za to wyczuć pod palcami. To małe grudki, które swędzą i bolą po naciśnięciu. Część z nich daje się zdrapać, ale niektóre tkwią pod skórą. Jeśli masz wątpliwości, czy to pryszcze, użyj dwóch lusterek albo zrób sobie zdjęcie smartfonem.

Zazwyczaj pobieżne oględziny pozwalają ustalić, czy mamy do czynienia ze zwykłym trądzikiem, czy z groźniejszą chorobą. Trądzik na głowie często idzie w parze z przetłuszczaniem się włosów, tłustym łupieżem lub łojotokiem.

Trądzik na głowie: skąd się bierze?

Pryszcze na głowie powstają w podobny sposób co te na twarzy: przy nadmiernej aktywności gruczołów łojowych oraz na skutek zatkania porów kosmetykami lub zanieczyszczeniami. Trądzik – również ten na skórze głowy – to typowa przypadłość okresu dojrzewania. Może też jednak dotyczyć osób starszych. Powstawaniu trądziku sprzyjają następujące czynniki:

  • spożywanie dużej ilości cukrów,
  • stresujący tryb życia,
  • brak równowagi hormonalnej,
  • różnego rodzaju zanieczyszczenia,
  • częste używanie suszarki,
  • źle dobrane kosmetyki,
  • zaniedbywanie higieny.

Jak pozbyć się pryszczy na głowie?

Pryszczy nie wolno wyciskać – ani tych na twarzy, ani na głowie. Trzeba podjąć odpowiednie leczenie. Ignorowanie problemu może doprowadzić do rozległych stanów zapalnych, a nawet wypadania włosów. Zwalczanie trądziku na głowie jest o tyle trudne, że włosy utrudniają aplikację maści leczniczych. Ostrzyżenie się na krótko raczej nie będzie dobrym pomysłem ze względów estetycznych – w końcu skórę pokrywają liczne krosty.

W przypadku zaobserwowania trądziku na głowie należy odczekać jakiś czas (kilka dni) – bywa, że zmiany ropne znikają same. Jeśli stan skóry nie ulega poprawie – należy zapisać się na wizytę u dermatologa. Zwłaszcza gdy włosy się przetłuszczają. Specjalista na podstawie oględzin dobierze odpowiednie leki i wypisze receptę.

Oprócz tego warto na własną rękę stosować preparaty przeciwtrądzikowe dostępne bez recepty. Z wyjątkiem tych, które zawierają nadtlenek benzoilu – substancję o działaniu rozjaśniającym. Dość skuteczny w zwalczaniu trądziku jest kwas salicylowy, który wysusza ropne zmiany i dezynfekuje skórę. Podobne działanie wykazuje cynk.
Leczenie można wspomóc używaniem szamponów przeciwłupieżowych z ketokonazolem oraz cyklopiroksyną.

A może to nie pryszcze?

Grudki pokrywające skórę głowy mogą być objawem innych chorób, np. zapalenia mieszków włosowych. Chorobę tę wywołują bakterie (np. gronkowiec złocisty) oraz wirusy (np. wirus opryszczki), a także drożdżaki. Stan zapalny następuje po wniknięciu drobnoustrojów do mieszka przez ujścia gruczołów. Jego charakterystyczną oznaką jest piekący i swędzący pęcherz wypełniony żółtą cieczą.

W takim przypadku również konieczna będzie wizyta u dermatologa. Ponieważ zapalenie mieszków włosowych wywołują bakterie, w leczeniu stosuje się najczęściej antybiotyk.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE