Prawda czy fałsz: owoce

Prawda czy fałsz: owoce

Jesteśmy też przekonani o wielu innych cennych właściwości owoców. Które z tych przekonań są słuszne, a które nie?

Banany są tuczące

Fałsz. Jeden banan zawiera około 100 kcal, czyli prawie tyle samo, ile średniej wielkości jabłko. Zalicza się też do produktów o średnim Ig, a więc w połączeniu z produktami o niskim wskaźniku glikemicznym może być spożywany w ramach zdrowej i zbilansowanej diety. Jeśli boisz się przytyć, zamiast rezygnować z jedzenia bananów, które mają dużo magnezu i potasu, zrezygnuj raczej ze słodyczy i kalorycznych przekąsek czy produktów przetworzonych.

Owoce pomagają schudnąć

Prawda częściowa. Z jednej strony, jak już wiemy, owoce są doskonałym zamiennikiem słodyczy. Okazuje się, że nawet banany mają stosunkowo niewiele kalorii i nie powinniśmy przypisywać im tuczących właściwości. Owoce zawierają cukry naturalne, a do tego błonnik, który sprawia, że jesteśmy nasyceni przez dłuższy czas. Ze względu na wartości odżywcze muszą znajdować się w naszej codziennej diecie, jednak gdy chcemy schudnąć, należy rozsądnie podejść do umieszczania ich w dietetycznym menu. Przede wszystkim, im wcześniej zjemy przewidzianą na dany dzień porcję owoców tym lepiej – mamy wtedy dużo czasu na wykorzystanie pozyskanej z nich energii. W dalszej części dnia jedzmy jednak więcej warzyw.

100% sok jest tak samo wartościowy jak świeży owoc

Fałsz. Konserwanty, cukier, sztuczne barwniki i aromaty – najczęściej to dostajemy w popularnych sokach 100%. Wystarczy przeczytać etykietę na kartoniku, aby się o tym przekonać. Co innego świeżo wyciśnięte, najlepiej przygotowane przez nas napoje owocowe.

Owoce trzeba myć przed spożyciem

Prawda. Zanim owoce trafią na sklepowe półki, a później w ręce klientów, są pryskane różnymi specyfikami, które chronią je przed zgniciem w trudnych warunkach podczas transportu. Dlatego myjmy owoce przed zjedzeniem, nawet, jeżeli mamy zamiar obrać je jeszcze ze skórki.

Dzieci powinny jeść dziennie bardzo dużo owoców

Fałsz. Optymalna dawka owoców dla dziecka przy zbilansowanej diecie to około 200-300 gramów na dzień. Oznacza to, że możemy zaserwować dziecku porcję owocowej sałatki lub duże jabłko i banana. To wystarczy. Fruktoza zawarta w owocach, spożywana w nadmiarze może naprawdę źle wpłynąć na wagę, a przy tym będzie szkodzić zębom.

Świeże owoce są zdrowsze niż suszone, mrożone lub z puszki

Fałsz. Świeże owoce tracą niemal tyle samo właściwości podczas transportu, co podczas mrożenia. Suszone owoce zachowują bogactwo witamin i składników mineralnych, choć są bardziej kaloryczne. Zamarynowane owoce również zachowują swoje zalety, wystarczy tylko zrezygnować z tych w syropie i wybrać wersję w wodzie lub sosie własnym.

Jabłko to bomba witaminowa

Fałsz. Jabłka nie zawierają w sobie zbyt wielkich ilości witamin. Więcej jest w nich składników mineralnych, błonnika oraz pektyn, które oczyszczają nasz organizm i neutralizują szkodliwe substancje.

Owoce należy jeść ze skórką

Prawda. Najwięcej dobroczynnych składników znajduje się zwykle w tym, co odrzucamy – skórce i pestkach. Dlatego niektórych owoców nie powinniśmy obierać. Tak jest właśnie ze wspomnianym jabłkiem. Może być ono cennym źródłem witaminy C, pod warunkiem, że nie pozbawimy go skórki.

Ananasy odchudzają

Fałsz. Przekonanie o odchudzających właściwościach ananasów skupia się na bromelainie – enzymie zawartym w tych owocach oraz ich soku, który wspomaga rozkładanie białek i chroni przed szkodnikami. Bromelaina faktycznie może przyśpieszać przemianę materii, ale w ogólnym rozrachunku nie odchudza, szczególnie biorąc pod uwagę, że w ananasach jest dużo cukru.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Nienasycone Kwasy Tłuszczowe: czy warto je suplementować?
Zdrowe Oleje: idealne do kuchni i w kosmetyce
Mrożonki: dlaczego warto po nie sięgnąć?
:
Dieta Sportowca: dostarcz swojemu organizmowi odpowiednią ilość kalorii i składników
Dynia: wartości odżywcze