Pandemia zmusza wielu z nas do odnalezienia się w nowej sytuacji zawodowej. Na tryb zdalny przechodzi, przynajmniej tymczasowo, coraz więcej osób, które nigdy nie pracowały z domu. Nowe warunki mogą nas zaskoczyć, warto więc pomyśleć jak możemy działać w nich lepiej i efektywniej.
Lepiej pracować w domu czy biurze?
Praca zdalna ma swoich zagorzałych zwolenników, którzy nigdy nie zamieniliby jej na żadną inną. Jeśli jednak dotychczas codziennie wychodziliśmy do biura, szkoły czy redakcji, możemy mieć problem z zaakceptowaniem nowych warunków. Co zrobić, aby w domu móc się bez problemu skupić i pracować tak samo efektywnie jak w biurze lub nawet skuteczniej?
Przygotuj swoje miejsce pracy
Niektórzy freelancerzy chwalą się tym, że pracują z domu leżąc na kanapie, w ciepłych kapciach i dresie. Nie wszystkim jednak odpowiada taki styl pracy. Jeśli do tej pory pracowaliśmy w biurze, warto przysposobić swoją domową przestrzeń tak, aby choć trochę przypominała nam poprzednie warunki.
Wiele osób nie potrafi skupić się na pracy, jeżeli wokół panuje bałagan, a na biurku czy stoliku leżą rzeczy niezwiązane z bieżącymi obowiązkami. Lepiej się ich pozbyć, mając przed sobą jedynie laptop, terminarz, kubek z kawą i inne niezbędne pomoce biurowe. W zależności od tego jak długo mamy zamiar pracować zdalnie, warto też pomyśleć nad przetransportowaniem z pracy swojego krzesła.
Korzystaj z tego, że jesteś u siebie
Praca zdalna bywa trudna, ale niewątpliwie ma swoje dobre strony. Gdy nie patrzą na nas inni, nie musimy krępować się w przerwach pomiędzy zadaniami. Odchodząc od komputera możemy bez skrępowania porozciągać się, zafundować sobie 5 minut jogi lub położyć się na sofie. Wreszcie znajdziemy też więcej czasu na samodzielne przygotowanie lunchu.
Już na początku ustal, kiedy skończysz
Praca z domu lubi się przedłużyć, zwłaszcza jeśli po drodze rozpraszają nas domowe sprawy. Dlatego już na początku dnia planujmy, o której dokładnie odejdziemy od biurka. Pomoże nam w tym ustalanie innych obowiązków na konkretną godzinę zaraz po pracy. Np. o 16 mam zamiar wyjść na pocztę, więc do tego czasu muszę uwinąć się ze wszystkimi zadaniami.
Zadbaj o poranny rytuał
Być może wychodząc w pośpiechu do biura, na autobus lub pociąg, nie mieliśmy czasu myśleć o porannych rytuałach, które mogą pozytywnie nastroić nas do pracy. Mając dodatkowe pół godziny lub godzinę możemy pomedytować, niespiesznie wypić kawę na tarasie lub pobiegać. Siadanie do pracy zaraz po wstaniu z łóżka nie będzie nastrajać nas zadaniowo.
Zapewnij sobie spokój i ciszę
Dom jest pełen rozpraszaczy, które nie pomagają skoncentrować się na pracy. W szczególności mogą utrudniać to inni domownicy, buszujące po kątach i proszące o uwagę zwierzaki, a nawet sąsiedzi. W miarę możliwości warto odizolować się od wszystkich tych dekoncentrujących czynników, zapewniając sobie względny spokój.
Na stałe miejsce pracy w domu lepiej wybrać ustronny pokój niż salon z telewizorem, a w czasie przerw nie wdawać się długie dysputy z członkami rodziny.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *