Poznaj kosmetyczny hit, który znajdziesz w każdej aptece

Poznaj kosmetyczny hit, który znajdziesz w każdej aptece

Rycyna to trujące białko znajdujące się w nasionach, liściach i łodydze rącznika pospolitego – rośliny subtropikalnej. Przypadkowe spożycie tej substancji, na przykład w postaci nasion, w których jej stężenie jest największe, może skutkować nawet śmiercią. Rycyna traci swoje toksyczne właściwości pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego olej rycynowy, otrzymywany z nasion w wyniku tłoczenia na zimno, jest zawsze gotowany w wodzie. W aptece możemy więc nabyć bezpieczny i tani produkt, znany wszak jako środek przede wszystkim skutecznie przeczyszczający. Warto go jednak zakupić w zgoła innym celu – by poprawić wygląd swoich włosów i skóry.

Na problemy z włosami

Zastosowanie olejku rycynowego do pielęgnacji włosów sprawi, że staną się one miękkie, lśniące i puszyste. Wzmacniająco i odżywczo zadziała także na brwi i rzęsy. W pierwszym przypadku najlepsze rezultaty zobaczymy, gdy produkt wykorzystamy do przygotowania maski. Najlepiej użyć jej na całej długości włosów. Olejek łączymy z ulubioną odżywką, żółtkiem jaja, sokiem z cytryny, opcjonalnie z odrobiną miodu. Odżywkę możemy zastąpić naftą kosmetyczną. Po umieszczeniu sporządzonej mikstury na włosach, ukrywamy je pod czepkiem lub owijamy głowę ciepłym ręcznikiem.

Sam olejek wcierajmy zaś w skórę głowy, jeśli borykamy się z problemem wypadania włosów. Taką samą metodą złagodzimy też objawy łuszczycy. Niezależnie od założonego celu, zabieg musimy przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu. Pamiętajmy tylko, że stosując długo olejek rycynowy uzyskamy jeszcze jeden efekt estetyczny – włosy delikatnie ściemnieją. Nie każdemu to odpowiada, chyba, że mówimy o przyciemnianiu brwi i rzęs. Tutaj zaleca się jednak ostrożność – gdyby substancja dostała się do oczu natychmiast spowoduje uciążliwe podrażnienia. Aplikowanie jej na brwi i rzęsy wymaga więc uwagi i powinniśmy do tego użyć małej szczoteczki (na przykład po zużytym tuszu).

Dla pięknej i nawilżonej skóry

Jeżeli w pielęgnacji włosów widzimy zbyt dużo przeciwwskazań do użycia olejku, warto, mimo wszystko, pamiętać o jego właściwościach. Szczególnie, gdy mamy suchą skórę i próbujemy uporać się z jej szorstkością oraz pękaniem w newralgicznych miejscach. Olejek rycynowy wmasowany w pięty, popękaną skórę łokci czy kolan, przyniesie szybkie efekty w postaci nawilżenia i zmiękczenia. Najlepiej wymieszać go z kremem lub balsamem, a następnie nałożyć na skórę i owinąć pielęgnowane miejsce folią aluminiową (na stopy dodatkowo założyć bawełniane skarpetki).

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE