Porady dietetyczne online – nowy trend?

Porady dietetyczne online – nowy trend?

W dzisiejszych czasach, gdy ideałem piękna, zarówno kobiecego, jak i męskiego, jest zdrowa, wysportowana sylwetka, poradnictwo dietetyczne, to dziedzina, która święci triumfy. Wykwalifikowani dietetycy mogą bowiem w znaczącym stopniu pomóc osobom zmagającym się z problemami z utrzymaniem prawidłowej wagi lub tym, którzy, poprzez np. siedzący tryb życia, nie chcą do jej wzrostu dopuścić. Jednak obok „standardowych” sposobów na uzyskanie fachowej pomocy dietetycznej, coraz popularniejsze stają się jej wersje „alternatywne”, oferujące poradnictwo internetowe. Czy rady dietetyka w Internecie rzeczywiście mogą być dobrym rozwiązaniem problemów z dietą? Przekonajmy się.

Skąd wziął się pomysł na porady online?

Jeśli nie możesz schudnąć lub przytyć albo nie wiesz, jak Twój tryb życia pogodzić ze zdrowym odżywianiem, dietetyk to osoba, która może Ci pomóc. Niestety, porady specjalisty, to często nie lada wydatek dla naszego portfela. W większych miastach za jedną wizytę w poradni, dietetycy potrafią bowiem inkasować nawet do 200 zł, a na tej jednej wizycie kuracja się dopiero zaczyna. Często też, na wizyty w popularnych ośrodkach trzeba czekać, co nie pomaga w decyzji o zmianie sposobu odżywiania osobom z wątłą motywacją do działania. Zanim bowiem doczekają się umówionego terminu – motywacja dawno uleci. Utrudniony kontakt ze specjalistą z zakresu żywienia mają też osoby, które pochodzą z małych miejscowości, gdzie ta profesja nie jest szczególnie popularna.

Właśnie w odpowiedzi na te negatywne głosy osób szukających pomocy u dietetyków, pojawił się pomysł sprostania ich wymaganiom z pomocą… Internetu. Dzięki niemu możemy bowiem liczyć na dietetyczną poradę, nawet nie wychodząc z domu. I choć pomysł ten, obok entuzjastycznych głosów, budzi też kontrowersje – można bowiem słyszeć nieufne nawoływania dotyczące kompetencji osób znajdujących się „po drugiej stronie” monitora, to, ze względu na wygodę i o wiele niższą, niż w poradniach „stacjonarnych”, cenę – internetowe porady stają się coraz bardziej popularne. Czy słusznie?

Kompetencje kluczem do sukcesu

Choć za korzystaniem z usług internetowych dietetyków przemawiają liczne plusy, zdarza się, że potencjalnych klientów poradni odstrasza wizja nieuczciwości doradców żywieniowych oraz ich ewentualny brak kwalifikacji. Czy jest się jednak czego bać? Nie do końca. Oczywiście, podczas korzystania z usług internetowych dietetyków, należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i zawsze sprawdzać ich merytoryczne przygotowanie do wykonywania zawodu, jednak często obawy te sią nieuzasadnione – w takich poradniach zatrudnia się bowiem osoby z odpowiednimi dyplomami. Aby jednak jeszcze lepiej upewnić się w wyborze internetowego dietetyka, warto też o zdanie na jego temat zapytać osoby, które już wcześniej korzystały z jego usług. Jeśli nie znamy nikogo takiego, z pomocą znów przychodzi Internet. W końcu mały research na forach również nam nie zaszkodzi.

Internetowe porady dietetyczne – wizja przyszłości?

W dobie postępującej internetyzacji, taka opcja kontaktu ze specjalistą dietetykiem wydaje się o wiele bardziej zaspokajać potrzeby wielu osób, szczególnie tych, które cenią sobie swój czas i pieniądze. Jedynym minusem wirtualnych wizyt jest chyba fakt, że za pośrednictwem Internetu nie wykonamy analizy bioimpedancji elektrycznej (BIA), która pozwala określić zawartość tłuszczu, wody, kości i mięśni w organizmie. Jeśli jednak potrzebujemy tylko porady żywieniowej, związanej z dietą, a taka analiza nie jest nam potrzebna, nie ma sensu przepłacać za wizyty, które w koszt mają wliczone jej wykonanie.

Podsumowując plusy i minusy internetowego poradnictwa dietetycznego, uznajemy je za pozytywny trend, który, naszym zdaniem, będzie się prężnie rozwijał i być może – w przyszłości stanie się nawet dominującą formą kontaktu z doradcami żywieniowymi. Jeśli bowiem można ułatwić sobie życie, to czemu nie spróbować?

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE