Dlaczego wysoki cholesterol jest niebezpieczny? 3 rzeczy, które musisz wiedzieć

Dlaczego wysoki cholesterol jest niebezpieczny? 3 rzeczy, które musisz wiedzieć

Cholesterol to ważny wskaźnik zdrowia. Zbyt wysoki cholesterol może mieć poważne konsekwencje zdrowotne i znacznie przyczynić się do wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Jaki cholesterol jest za wysoki i dlaczego?

Cholesterol to wskaźnik, który bierze udział w produkcji ważnych hormonów płciowych, witaminy D, a także wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Prawidłowy poziom cholesterolu jest bardzo ważny, by układy rozrodczy, immunologiczny, nerwowy, ale też sercowo-naczyniowy pracowały prawidłowo. Każde wahania w poziomie cholesterolu w organizmie zaburzają naturalny porządek, a zbyt wysoki cholesterol może doprowadzić do wielu poważnych komplikacji w kondycji zdrowotnej człowieka.

Dlaczego powinniśmy badać poziom cholesterolu?

Badania cholesterolu jeszcze do niedawna kojarzyły nam się z badaniami, które powinni wykonywać seniorzy. Dziś już na szczęście to postrzeganie się zmieniło, a społeczeństwo jest coraz bardziej świadome znaczenia roli badań profilaktycznych. Poziom cholesterolu należy sprawdzać regularnie już po 35. roku życia, by w porę wykryć ewentualne nieprawidłowości. Jest to tym ważniejsze, że wysoki cholesterol na początku nie daje żadnych objawów i można być nieświadomym, że w naszej gospodarce lipidowej doszło do jakichś wahań.

Jeśli wyniki lipidogramu wskażą podwyższony poziom cholesterolu całkowitego, nie należy panikować. Zazwyczaj wystarczy zmienić sposób odżywiania oraz tryb życia, by uregulować cholesterol. Włączenie do diety większej ilości tłuszczów roślinnych, warzyw, owoców i błonnika, a wykluczenie z niej produktów pochodzenia zwierzęcego oraz regularne uprawianie aktywności fizycznej to dwa kluczowe czynniki pomagające utrzymać cholesterol w ryzach. Już trzy miesiące zdrowego stylu życia mogą przynieść poprawę samopoczucia i zredukować poziom cholesterolu. Jak wynika z danych, zdrowa dieta może obniżyć poziom cholesterolu aż o 20 procent! [1]

Jaki jest prawidłowy poziom cholesterolu?

Prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego nie powinien przekraczać 200 mg/dl, poziom cholesterolu LDL 116 mg/dl, poziom trójglicerydów 150 mg/dl. Oczywiście, dla osób, które przebyły zawał serca i poważne choroby układu krążenia, wskaźniki te mogą być inne. Jeśli lipidogram wskaże, że wyniki badań są niewłaściwe, trzeba skonsultować się z lekarzem i wdrożyć zmiany w swoim stylu życia, bo wysoki poziom cholesterolu może być niebezpieczny.

Dlaczego wysoki cholesterol jest groźny?

Wysoki poziom cholesterolu może znacznie obniżyć kondycję zdrowotną.

  1. Wzrasta ryzyko chorób układu krążenia
    Przy wysokim cholesterolu jego nadmiar nie jest metabolizowany w wątrobie, ale odprowadzany do tkanek, gdzie ulega zmagazynowaniu. Nadmiar cholesterolu LDL odkłada się również w naczyniach krwionośnych, gdzie może przyczynić się do powstania tzw. blaszki miażdżycowej. To sprawia, że rośnie ryzyko rozwoju schorzeń układu sercowo-naczyniowego i chorób serca. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi chorób układu krążenia są też nadciśnienie tętnicze, otyłość czy cukrzyca.
  2. Wzrasta ryzyko chorób nerek
    Choroby nerek rzadko są kojarzone z wysokim poziomem cholesterolu. Tymczasem okazuje się, że zaburzenia w metabolizmie cholesterolu mogą doprowadzić do rozwoju przewlekłej choroby nerek. Przyczynia się do tego odkładanie blaszki miażdżycowej w nerkach na skutek zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL. W takiej sytuacji często też występują schorzenia układu krążenia, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy [2]. W trudnych przypadkach przewlekła choroba nerek może doprowadzić nawet do ich niewydolności.
  3. Wzrost ryzyka chorób nowotworowych
    Wysoki poziom cholesterolu może zwiększać ryzyko rozwoju chorób nowotworowych – zarówno tych nowych, jak i pogarszać stan osób, które już leczą się z powodu chorób onkologicznych. Jak wynika z badań opublikowanych na łamach „Nature Communications” [3], cholesterol może sprawiać, że komórki nowotworowe uodparniają się na stres, który powstaje w momencie tworzenia przerzutów, i nie giną w organizmie. Jak twierdzą naukowcy, takie mechanizmy mogą występować przy niektórych rodzajach nowotworów (np. skóry).

Podsumowanie

Jak widać, wysoki poziom cholesterolu niesie bardzo poważne konsekwencje dla organizmu i może mieć złowróżbne skutki. Bardzo ważne jest, by go regularnie monitorować, stosować zdrową i zbilansowaną dietę, a także regularnie uprawiać sport. Te proste sposoby pomagają trzymać w ryzach gospodarkę lipidową i zachować dobre zdrowie.

Przypisy

  1. https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/czy-warto-obnizac-poziom-cholesterolu/
  2. Maria Użarowska, Magdalena Surman, Marcelina Janik, Dwie twarze cholesterolu: znaczenie fizjologiczne i udział w patogenezie wybranych schorzeń, Kosmos. Problemy nauk biologicznych, nr 2, T. 67, 2018.
  3. https://www.nature.com/articles/s41467-021-25354-4

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Niedobór Magnezu: jak go rozpoznać?
Srebro Koloidalne: działanie i korzyści
Zapalenie Wyrostka: objawy i leczenie
Choroby Wątroby: objawy, diagnoza, leczenie
Podrażnione Gardło: jak sobie pomóc?
Krople Do Oczu: popraw jakość widzenia