Popękane naczynka? Sprawdź, czy dobrze dbasz o skórę

Popękane naczynka? Sprawdź, czy dobrze dbasz o skórę

Czerwienienie się skóry jest spowodowane rozkurczem naczyń zależnym od mięśni gładkich. Do rozkurczu naczyń dochodzi na skutek działania czynników mechanicznych, cieplnych i chemicznych. Początkowo tego typu objawy mają zazwyczaj charakter przemijający, lecz z upływem czasu może dojść nawet do trwałego rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Jak rozwijają się zmiany naczyniowe?

Pierwsze zmiany naczyniowe najczęściej rozwijają się u kobiet około 20. roku życia. Wraz z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych wzrasta przepuszczalność naczynek w skórze.

Przyczynia się to do powstawania obrzęków, a w dalszej perspektywie również uszkodzenia włókien elastynowych i nasilenia powstałej reakcji zapalnej. To z kolei może prowadzić do utrwalenia zmian rumieniowych i teleangiektazji, znanych powszechnie jako pajączki naczyniowe. Konsekwencją tych procesów może być rozwój trądziku różowatego.

Co może szkodzić skórze naczynkowej?

Skóra naczynkowa narażona jest na działanie czynników miejscowych i ogólnych, które wywołują i nasilają zmiany naczyniowe. Wśród najczęściej występujących wymienia się nadmierną ekspozycję na słońce, wysokie i niskie temperatury, silny stres, spożywanie alkoholu i pikantnych potraw, wysiłek fizyczny i stosowanie niektórych kosmetyków.

Warto jednak mieć na uwadze, że skłonność do zmian naczyniowych może być także uwarunkowana genetycznie. Na kondycję cery naczynkowej wpływa również poziom estrogenów, więc przyczyną zmian może być też przyjmowanie doustnej antykoncepcji.

Jak prawidłowo dbać o skórę naczynkową?

Skóra naczynkowa cechuje się wysoką wrażliwością i delikatnością. Z tego powodu wymaga ona specjalnej pielęgnacji, ponieważ stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków może prowadzić do powstawania podrażnień. Osobom z cerą naczynkową szczególnie polecane będą preparaty dermatologiczne, które ochronią skórę przed niekorzystnym działaniem czynników środowiskowych, uszczelnią naczynia i złagodzą ewentualne podrażnienia.

Do oczyszczania skóry naczynkowej najlepiej używać mleczka oraz delikatnych produktów myjących przeznaczenie do cery wrażliwej. Unikajmy za to ziarnistych peelingów oraz kosmetyków o działaniu przeciwłojotokowym, które będą nadmiernie wysuszać skórę.

Nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji skóry naczynkowej powinno być także regularne nawilżanie. Krem do cery naczynkowej musi koić skórę, chronić ją przed mrozem oraz promieniowaniem UV, redukować zaczerwienienia i wzmacniać naczynia krwionośne.

Czym jest trądzik różowaty?

Wspomniany wcześniej trądzik różowaty jest przewlekłym schorzeniem skóry wymagającym długotrwałego leczenia. Zdaniem specjalistów przyczyną choroby są zaburzenia łojotokowe występujące równolegle ze zmianami naczyniowymi. Trądzik różowaty objawia się brakiem tolerancji na kosmetyki oraz czerwienieniem twarzy, natomiast w zaostrzonym przebiegu choroby nawet tworzeniem się torbieli łojowych bądź przerostem tkanki łącznej.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Aloes: właściwości i zastosowanie
Cera Tłusta I Trądzikowa: poznaj właściwą pielęgnację
Rozszerzone Naczynia Krwionośne: jak dbać o cerę naczynkową?
Olejki: dlaczego cieszą się coraz większą popularnością?
Stopy: jak je pielęgnować?
Oleje Mineralne: kontrowersyjny składnik kosmetyków