Pomysły na zdrowe przekąski na andrzejki i sylwestra

Pomysły na zdrowe przekąski na andrzejki i sylwestra

Wykorzystasz je na co dzień dla własnej przyjemności, poczęstujesz nimi gości, a także podasz je na imprezach: urodzinach, andrzejkach, sylwestrze.

Zdrowy deser w pucharku

Kiedy organizujesz kameralne przyjęcie dla najbliższych przyjaciół bądź zapraszasz rodzinę, możesz poczęstować ich pysznymi, zdrowymi deserami podanymi w pucharku niczym w wytwornej kawiarence. Jako bazę wykorzystaj galaretkę, gęsty jogurt grecki bądź serek mascarpone. Możesz też zmielić twaróg bądź kupić już zmielony. Kilkuwarstwowe serniki przyozdób sezonowymi owocami. Latem świetnie sprawdzą się pełne smaku i ubogie w kalorie truskawki, jesienią soczyste polskie jabłka i gruszki. Zamiast ciasta wybierz bezcukrowe biszkopciki.

Dla miłośników czekolady i kokosa przygotuj w pucharku deser z mleka, kakao, miodu i wiórków kokosowych. Zmieszaj te składniki, a na koniec dodaj żelatyny spożywczej lub – jeśli podejmujesz wegetarian lub wegan – agar. Wiórki możesz zastąpić płatkami migdałowymi, a nawet modną szałwią hiszpańską.

Suszone przekąski – owoce!

Owoce są bardzo zdrowe, nie zawsze jednak mamy chęć je myć, obierać i kroić. Nie bez powodu powstał dowcip, w którym pewna osoba pyta, czy jej towarzysz chce mandarynkę, towarzysz zaprzecza, a gdy osoba podkreśla, że obierze tę mandarynkę za niego, towarzysz nagle uznaje, że jednak chce. Być może właśnie z tego powodu popularność zyskały słodkie owoce suszone. Są małe, wygodne w łapaniu i przypominają znacznie mniej zdrowe cukierki. Sprawdzają się także jako dodatek do deserów.

Suszone owoce pakowane są w małe paczki i kosztują dość sporo – to ich wada. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byś przygotował je w domu samodzielnie! Sprawdź poradnik, w którym suszenie owoców w domu zostało opisane z podziałem na etapy: wybór odpowiednich owoców, przygotowanie ich, poddanie wstępnej obróbce – jeśli jest konieczna, ustawienie właściwych parametrów w piekarniku bądź suszarce i przechowywanie.  

Koktajle pełne witamin

Co pić na co dzień i co podać gościom na przyjęciu? Nie polecamy napojów gazowanych z cukrami ani tym bardziej sztucznymi słodzikami. Zamiast tego możesz postawić albo na świeży sok wyciskany z owoców (pomarańczy, jabłek) bądź warzyw (marchwi, selera), albo na koktajle. Te drugie są bardziej widowiskowe, estetyczniejsze, no i modne. Nikt się nie oprze dobrze przygotowanemu koktajlowi!

Najprostszy koktajl, który wykonasz bez względu na porę roku, to połączenie mleka roślinnego, miodu i banana – nie potrzeba niczego więcej! Spienione na górze bananowe mleko aż się prosi o kilka kostek lodu i słomkę. Ładnie też zaprezentuje się plaster banana umieszczony na brzegu szklanki.

W sezonie wiosenno-letnim można korzystać z truskawek, czarnej i czerwonej porzeczki, malin, jagód, agrestu. Do tego dodaje się kefir lub maślankę. W egzotyczniejszych propozycjach znajdzie się również arbuz, melon lub ananas.

W blenderze zmiksujesz twardsze elementy: płatki owsiane, pestki dyni, orzechy. Jeśli goście chcą spróbować bomby energetycznej, możesz poczęstować ich właśnie takim połączeniem. Do orzechów pasuje cynamon bądź kakao – dosyp trochę do każdej porcji.

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE