Początki nerwicy – jak je rozpoznać?

Początki nerwicy – jak je rozpoznać?

Jest zaburzeniem psychicznym, a jednak daje wyjątkową różnorodność objawów fizycznych, Jak rozpoznać początki rozwijającej się nerwicy i przeciwdziałać jej dalszemu postępowi? Z czym najczęściej mylimy nerwicę i który specjalista powinien pomóc nam wykryć tę chorobę?

Objawy nerwicy – jak odróżnić je od innych dolegliwości?

Nerwica to bardzo częste zaburzenie z tłem lękowym. Uaktywnia się cyklicznie i pojawia nawet u dzieci, jednak najczęściej diagnozowana jest u osób między 25 a 45 rokiem życia. Początkowo objawy nerwicy mogą przypominać nam objawy innych chorób.

Są na tyle niejednoznaczne, że próbujemy rozpoznawać je u lekarzy różnych specjalizacji, tymczasem kolejne konsultacje nie dają miarodajnych rezultatów. Również wyniki podstawowych badań mówią niewiele.

Objawami nerwicy, które nie wskazują na ich faktyczną przyczynę są m.in. bóle głowy, zaburzenia ostrości widzenia, świąd skóry, powracające biegunki, zaburzenia pracy serca, ból w klatce piersiowej czy zaburzenia seksualne. Z każdą z tych dolegliwości możemy przecież zgłosić się do innego specjalisty.

Ponadto, do innych objawów nerwicy należą: kołatanie serca i ogólna nerwowość, nudności i wymioty, niestrawność, wzdęcia i wrzody, zaburzenia snu, bezsenność, bóle oczu i uszu, bóle zębów i bóle napięciowe zlokalizowane w obszarze szczęki, ciągły kaszel, uczucie duszności. W nerwicy pojawiają się często problemy z oddychaniem, zaburzenia równowagi oraz napady lęku i paniki.

Kolejne nietypowe objawy występują ze strony mięśni i wiążą się z nadmiernym ich napinaniem, do którego dochodzi w sytuacji stresowej lub lękowej. Bóle mięśni i zmęczenie mięśni mogą wynikać z nerwicy, ponieważ w stresie pojawia się wzmożone napięcie, które następnie osłabia mięśnie.

De facto, bardzo rzadko u osób z nerwicą dochodzi do pełnego rozluźnienia – umysł i ciało są w ciągłym stresie, co powoduje bóle w różnych obszarach ciała. Napięcie szyi i klatki piersiowej może poza tym powodować problemy z oddychaniem. Zdarza się, że próbując złapać oddech doprowadzamy do hiperwentylacji, która z kolei może powodować drżenie rąk, utratę równowagi i zawroty głowy.

Początkowe dolegliwości, wskazujące na rozwijającą się nerwicę mają związek zwłaszcza ze stanem wzmożonej nerwowości i poczuciem lęku o nieokreślonym źródle. Wielu pacjentów zgłasza nadpobudliwość i nieodstępujące ich poczucie niepokoju, które mogą występować na zmianę ze zmęczeniem, apatią i niechęcią do życia.

Do kogo zgłosić się z podejrzeniem nerwicy?

Wśród lekarzy i specjalistów, dość celnie nerwicę diagnozują fizjoterapeuci, którzy z łatwością dostrzegają wzmożone napięcie kończyn i całego ciała u pacjentów. Napięcie w trakcie terapii zmniejsza się, jednak pacjent w końcu wraca do gabinetu równie spięty jak poprzednim razem.

Poza tym w rozpoznaniu nerwicy pomocny może okazać się kardiolog, neurolog, a nawet seksuolog czy terapeuta uzależnień. Wiele osób objawy nerwicy na co dzień próbuje złagodzić oddając się różnym nałogom, m.in. paleniu papierosów czy piciu alkoholu. Ostateczną diagnozę oraz program leczenia w przypadku nerwicy ustala jednak psychiatra.

Co może wskazywać na to, że mamy do czynienia z nerwicą?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy przyczyną naszych dolegliwości jest nerwica, warto sprawdzić kto z naszej rodziny mógł borykać się lub nadal boryka z tym problemem. Choć nerwica nie jest dziedziczna, możemy powielać pewne schematy zachowań i reakcji czy psychiczne trudności, znane nam ze środowiska, z którego się wywodzimy.

Nerwice ponadto bardzo często mają swoje korzenie w przeżyciach z dzieciństwa. Może je rozwijać zarówno zbyt płytki i niedostatecznych kontakt z rodzicami, jak i ich nadopiekuńczość. Nerwicę może powodować również nieprzepracowana trauma, trudne wydarzenie (np. utrata bliskiej osoby), a także nieradzenie sobie ze stresem i presją środowiska.

Wielu pacjentów nerwicowo reaguje na swoją aktualną pracę – wstaje z łóżka niechętnie, z poczuciem rezygnacji i zmęczeniem, a dobre samopoczucie odczuwa dopiero po powrocie do domu lub w dni wolne.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *