Po co nam rozciąganie? Zalety regularnego stretchingu

Po co nam rozciąganie? Zalety regularnego stretchingu

Gdy intensywny trening i spalanie kalorii przysłaniają nam inne cele treningowe, łatwo zapomnieć o rozciąganiu. Tymczasem nic tak jak stretching nie wysmukli naszej sylwetki. Rozciąganie to nie tylko rozluźnione, ale i piękne ciało.

Nie ma treningu bez stretchingu

Rozciąganie rozluźnia i uelastycznia mięśnie – brzmi banalnie, ale każdy sportowiec wie, co może oznaczać kończenie treningu ze sztywnym i spiętym ciałem. Ból, kontuzje, przykurcze i zakwasy stanowią dość dotkliwy arsenał skutków braku rozciągania. Ale o stretchingu warto myśleć nie tylko jako o czymś, co zapobiega pewnym niechcianym efektom.

Rozciąganie samo w sobie może być treningiem, a już na pewno powinno być jego integralnym elementem, niezależnie od formy wysiłku fizycznego. Rozciągamy się po bieganiu, jeździe na rowerze, skokach na skakance czy po domowym treningu fitness. Wystarczy kilka minut, podczas których tak naprawdę odpoczywamy i relaksujemy ciało, aby rozciąganie przyniosło spodziewane korzyści.

Czasem rozciąganie jest niezbędne, aby uniknąć bólu mięśni i stawów czy kontuzji, o które o wiele łatwiej, gdy ćwiczymy w ciągłym napięciu. Stąd ważne jest zarówno rozciąganie przed, jak i po treningu, które minimalizuje ryzyko naderwania więzadeł i ścięgien czy wystąpienia w nich stanu zapalnego.

Rozciąganie dla pięknej sylwetki

Stretching ma wiele niepodważalnych zalet. Jego głównym celem jest przywrócenie skróconym podczas treningu mięśniom ich pierwotnego stanu. Dzięki temu następnego dnia po wysiłku fizycznym nie odczuwamy bólu już przy wstawaniu z łóżka, a nasze ciało jest gotowe do podjęcia kolejnych aktywności ruchowych. Rozluźnione mięśnie lepiej i szybciej się regenerują, a więc trenując często i z dużą regularnością, mamy szansę na uzyskanie większej efektywności, np. treningu siłowego.

Relaks z rozciąganiem po treningu lub rozciąganie w formie rozgrzewki wzmacniają ukrwienie mięśni, poprawiają krążenie krwi, rozgrzewają i pomagają pozbyć się napięcia z całego ciała.

Regularny trening rozciągania pozwala całkowicie zmienić wygląd naszej sylwetki poprzez wysmuklenie ciała i poszczególnych jego partii. Rozciągając się, wysmuklamy także plecy i otwieramy ciało, dzięki czemu zdecydowanie rzadziej chodzimy zgarbieni. Nabieramy gibkości i sprężystości. Rozciąganie wpływa bardzo korzystnie na wygląd z jednego powodu – sprawia, że mięśnie przestają być zbite.

Powinny pamiętać o tym wszystkie osoby, które intensywnie trenują po to, by mieć szczupłe i smukłe nogi, zgrabne ramiona czy szczupłą talię – bez stretchingu efekty te osiąga się z większym mozołem, a i tak wciąż daleko nam do ideału.

Stretching jako trening

Oprócz rozciągania dynamicznego – przed treningiem właściwym – i statycznego po treningu, raz lub dwa razy w tygodniu warto skupić się wyłącznie na rozciąganiu. Wystarczy poświęcić na to 40-50 minut, podczas których relaksujemy wszystkie mięśnie, a przy okazji fundujemy sobie odprężenie całego ciała.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *