Podstawowe zasady pieczenia ciast

Podstawowe zasady pieczenia ciast

Sama znajomość przepisu nie wystarcza, by zrobić idealny wypiek. Jednym wychodzi to lepiej, innym gorzej, a niektórzy nie potrafią opanować tej sztuki mimo wielokrotnych prób. Pieczenie ciast, jak każda inna umiejętność, wymaga wprawy.

Pieczenie ciast bywa równie przyjemne, jak ich jedzenie

Pod warunkiem, że robimy to sprawnie, a efekty naszej pracy zasługują na pochwałę. Wypieki robione samodzielnie smakują podobno bardziej, a w każdym razie na pewno są zdrowsze niż te kupowane z supermarketu. Mamy bowiem kontrolę nad dodawanymi składnikami. W przemysłowej produkcji ciast stosuje się rozmaite ulepszacze, konserwanty oraz szkodliwe dla zdrowia barwniki. Lista wykorzystanych substancji ciągnie się na etykietach w nieskończoność.

O ile sporadyczne jedzenie kupnych wypieków nie stanowi raczej zagrożenia dla zdrowia, o tyle częstsza konsumpcja może już zaszkodzić. To bardzo dobry powód, by zacząć piec ciasta samodzielnie, wzorując się na sprawdzonych przepisach. Poniżej dzielimy się z Wami garścią porad dotyczących robienia wypieków.

  1. Używaj wyłącznie składników dobrej jakości
    To podstawowa zasada, której bezwzględnie należy przestrzegać. Myślenie w stylu: „skoro i tak wszystko zmiksuję, to jeden gorszy składnik nie zaszkodzi” nie sprawdza się w pieczeniu ciast.
    Wszystkie składniki muszą być możliwie najlepszej jakości. Przed ich użyciem sprawdź, czy nie są przeterminowane. Jeden przeterminowany albo nieodpowiednio przechowywany produkt może zniweczyć całą pracę.
  2. Wyjmij składniki z lodówki na co najmniej godzinę przed pieczeniem
    Każdy składnik, którego użyjesz, powinien mieć temperaturę pokojową. Produkty wyjęte prosto z lodówki nie nadają się do wyrabiania masy. Dzięki przestrzeganiu tej zasady unikniesz zakalca, a twoje ciasta będą wspaniale rosnąć w piekarniku. Wyjątkiem od reguły jest tutaj ciasto kruche: do jego przygotowania będzie ci potrzebny mocno schłodzony tłuszcz, który nada masie odpowiednią twardość.
  3. Dobrze wymieszaj masę
    Do mieszania składników najlepiej używać miksera. Tempo obrotów oraz czas mieszania powinny być dostosowane do rodzaju wypiekanego ciasta. Na przykład ciasto drożdżowe należy mieszać nieco dłużej niż inne rodzaje wypieków, z kolei ciasto kruche robi się na wolnych obrotach i tylko do momentu, aż składniki się ze sobą połączą. Warto o tym pamiętać przed miksowaniem. Aby ciasto zachowało odpowiednią konsystencję, powinno się je mieszać w jednym kierunku.
  4. Przed pieczeniem rozgrzej piekarnik
    Aby ciasto nie opadło podczas pieczenia, przed wstawieniem blachy do piekarnika nagrzej go najpierw do odpowiedniej temperatury. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek. To samo dotyczy mięs.
  5. Trzymaj się ściśle przepisu
    Jeśli w przepisie jest mowa o dwóch łyżeczkach, nie dodawaj trzech. Jedna łyżeczka więcej lub mniej może zaważyć na smaku i zapachu ciasta. Obecnie coraz częściej rezygnuje się zresztą z podawania miar w łyżeczkach czy szklankach i podaje się je w gramach. W kuchni przyda się więc waga elektroniczna, dzięki której dokładnie zmierzysz ilość danego składnika.
  6. Nie używaj wyschniętych rodzynek!
    Nie wszyscy dodają rodzynki do ciast, ale jeśli już zdecydujesz się je dodać, sprawdź najpierw, czy nie są wyschnięte. Przesuszone rodzynki należy moczyć przez pół godziny w soku z cytryny, by odzyskały swoją świeżość.
    Warto też oprószyć je mają, by nie opadły na dno wypieku. Wysychaniu rodzynek można zapobiec – wystarczy zaopatrzyć się w szczelne pojemniki na żywność, które sprawdzą się również w przypadku wielu innych produktów.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom twoje wypieki będą bardziej udane.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE