Wśród najpopularniejszych wymienia się przede wszystkim perfumy, wody perfumowane oraz wody toaletowe, jednak nie każdy wie, czym, oprócz ceny, się one różnią. Najważniejszą cechą, determinującą rodzaj danego produktu, jest procentowe stężenie olejków zapachowych – im wartość ta jest wyższa, tym większa jest trwałość zapachu. To właśnie od tego czynnika zależy, z jakim typem kosmetyku mamy do czynienia. Podstawowy podział wyróżnia blisko 10 rodzajów produktów, jednak wśród najczęściej spotykanych wymienia się właśnie perfumy, wody perfumowane oraz wody toaletowe.
Podstawowy podział kosmetyków zapachowych
W przypadku perfum stężenie olejków zapachowych wynosi przeciętnie od 15 do 40 proc., dzięki czemu utrzymują się one na skórze przez cały dzień. Wystarczy skropić nimi szyję lub kark, by cieszyć się ulubionym zapachem nawet przez kilkanaście godzin.
W wodach perfumowanych stężenie aromatu oscyluje w granicach 10-20 proc. Choć jest ono niższe, zapach utrzymuje się na skórze dość długo, co sprawia, że wody perfumowane zdają egzamin nie tylko na co dzień, ale też podczas wieczornego wyjścia czy ważnej uroczystości.
Trzecią grupą są wody toaletowe, takie jak Bruno Banani https://tagomago.pl/producent/164/bruno-banani/, w których stężenie olejków zapachowych wynosi średnio od 5 do 15 proc. Mimo że produkty tego typu charakteryzują się niższą trwałością, doskonale sprawdzają się na co dzień, przez co cieszą się niesłabnącą popularnością.
;-p:
Wody kolońskie i odświeżające
Choć w obrębie naszych zainteresowań najczęściej znajdują się wymienione wyżej trzy rodzaje kosmetyków zapachowych, na sklepowych półkach możemy znaleźć także przeznaczone dla mężczyzn wody kolońskie, w których stężenie aromatu nie przekracza 5 proc., oraz wody odświeżające, czyli tak zwane mgiełki, o stężeniu olejków wynoszącym do 3 proc.
Jak rozróżnić kosmetyki zapachowe?
Rozróżnienie poszczególnych produktów nie powinno przysporzyć nam wielu trudności. Typ kosmetyku, do którego zalicza się dany zapach, powinien być umieszczony na jego opakowaniu. I tak w przypadku perfum będzie to Parfum, wody perfumowanej – Eau de Parfum, wody toaletowej – Eau de Toilette, wody kolońskiej – Eau de Cologne, zaś wody odświeżającej – Eau Fraiche.
Nie sposób jednak nie wspomnieć, że cechą odróżniającą poszczególne rodzaje produktów jest także kwota, jaką musimy przeznaczyć na ich zakup. Wraz ze wzrostem stężenia aromatu staje się ona wyższa i na odwrót – kosmetyki o niższym stężeniu olejków kuszą nie tylko swoim zapachem, ale też bardziej atrakcyjną, przystępną ceną.
Jak stosować poszczególne rodzaje zapachów?
Warto zapamiętać, że decydując się na produkt o wysokim stężeniu substancji zapachowych, należy zachować umiar w jego aplikacji. Perfumy oraz niektóre wody perfumowane charakteryzują się na tyle dużą trwałością, że już niewielka ich ilość pozwala otulić się ulubionym aromatem na cały dzień. Jeśli nałożymy ich zbyt dużo, nawet najpiękniejszy zapach może w rezultacie okazać się mdły i duszący.
ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY