Zespół policystycznych jajników (PCOS) – jak wpływa na kobiecą psychikę?

Zespół policystycznych jajników (PCOS) – jak wpływa na kobiecą psychikę?

Zespół policystycznych jajników to schorzenie obarczone dość sporym ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychicznych. Niektóre objawy mogą znacznie pogorszyć samoocenę oraz całkowicie zmienić czyjś tryb życia. Jakie zaburzenia wywołuje najczęściej PCOS?

Zespół policystycznych jajników (z ang. polycystic ovary syndrome) to jedna z najpowszechniejszych chorób endokrynologicznych. Statystyki wskazują, że zmaga się z nią od 6 do 15% kobiet w wieku rozrodczym. Choroba ta objawia się głównie nadmiarem męskich hormonów płciowych w organizmie kobiety, zaburzeniami miesiączkowania oraz policystycznymi jajnikami widocznymi w podglądzie USG.

W znacznej części przypadków zespół policystycznych jajników jest diagnozowany zbyt późno, by zapobiec rozwojowi chorób współistniejących, takich jak zespół metaboliczny, otyłość, nadciśnienie czy zaburzenia gospodarki węglowodanowej.
O ile na temat tych problemów i dolegliwości pisze się dość sporo w literaturze przedmiotu, o tyle pomija się aspekt wpływu PCOS na psychikę kobiet. Co nie wydaje się słuszne, biorąc pod uwagę zauważalną korelację między chorobą a stanem psychicznym cierpiących na nią pacjentek.

Dlaczego PCOS wpływa destrukcyjnie na psychikę kobiet?

PCOS objawia się hiperandrogenizmem, czyli nadmiarem męskich hormonów płciowych. Zjawisku temu towarzyszą różne nieprzyjemne dolegliwości. Do najbardziej uciążliwych zalicza się nadmierne owłosienie. Zdarza się, że włosy rosną w miejscach, w których się ich u kobiet raczej nie spotyka, np. na plecach, na twarzy czy w okolicach sutków (tzw. Hirsutyzm).
Dla większości kobiet jest to poważny problem. Oprócz tego mogą pojawić się inne trudne do zaakceptowania objawy: trądzik, przetłuszczanie się skóry i włosów, a nawet łysienie typu męskiego.

Tego typu dolegliwości w oczywisty sposób wpływają na samopoczucie i samoocenę kobiet zmagających się z PCOS. Reakcją na chorobę bywa unikanie kontaktów społecznych, izolowanie się od otoczenia, przesadny lęk przed wyjściem z domu. W pewnym momencie może pojawić się depresja, która jest całkowicie zrozumiała w takich okolicznościach. Badania naukowe potwierdzają zależność między ostrymi przypadkami PCOS a ryzykiem zachorowania na depresję.

PCOS a depresja

Depresja będąca wynikiem PCOS nie musi być wyłącznie spowodowana kompleksami oraz zaniżonym poczuciem własnej wartości. Do problemów natury estetycznej dochodzą również inne. Na przykład towarzyszące PCOS zaburzenia miesiączkowania utrudniają zajście w ciążę.

Bywa, że dla kobiet, które chciałyby mieć dzieci, ta przeszkoda okazuje się zbyt przytłaczająca. Daremne próby zapłodnienia w nie mniejszym stopniu niż hirsutyzm przyczyniają się do narastającej frustracji, przygnębienia oraz stanów depresyjnych czy lękowych.
Jak pokazują badania, pacjentki z zespołem policystycznych jajników czterokrotnie częściej niż inne kobiety borykają się z depresją. Szacuje się, że spośród wszystkich kobiet cierpiących na PCOS aż 21% doświadcza ciężkich stanów depresyjnych.

PCOS a stany lękowe

Zespołowi policystycznych jajników towarzyszy często nie tylko depresja, ale też różnego rodzaju zaburzenia lękowe. Zmaga się z nimi ok. 20,4% kobiet chorych na PCOS. Dla porównania – problem ten dotyczy zaledwie 3,9% kobiet z ogólnej populacji.

Niektóre badania potwierdzają związek między PCOS a większym ryzykiem zachorowania na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (nerwicę natręctw). Wśród pacjentek z PCOS odnotowano ponadto przypadki zaburzeń osobowości, zaburzeń odżywiania, choroby afektywnej dwubiegunowej oraz schizofrenii.

Jak leczyć PCOS?

Objawy PCOS można złagodzić, stosując odpowiednie farmaceutyki. Potrzebna jest jednak konsultacja z lekarzem. W przypadku pogarszającego się nastroju oraz innych opisanych powyżej psychicznych następstw choroby warto podjąć również psychoterapię.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Chrapiące Dziecko: czy można to leczyć?
Stwardnienie Rozsiane: jak się objawia ?
Zapalenie Zatok: przyczyny i leczenie
Jak Rozpoznać Depresję: sprawdź objawy
Grzybica U Stóp: rozpoznanie i leczenie
Ból Nerek: o jakiej dolegliwości świadczy?