Żelazko czy parownica do ubrań – co wybrać?

Żelazko czy parownica do ubrań – co wybrać?

Stare, dobre żelazko. Wiele osób nie wyobraża sobie prasowania w inny sposób. Zalet żelazka nie trzeba przedstawiać, jego użytkowanie wymaga jednak pewnej wprawy i konieczności posiadania deski. Jak prezentuje się przy nim parownica?

Jakie zalety ma parownica?

Podstawową zaletą parownicy do ubrań jest jej wielkość, ale nie tylko. Parownica daje wygodę, ponieważ nie wymaga posiadania ani rozkładania dodatkowego sprzętu. Możemy też bez przeszkód spakować ją do walizki i zabrać w podróż, co jest szczególnie cenne podczas wyjazdów służbowych. Pytanie zatem, na ile ręczne parownice są skuteczne w prasowaniu i wygładzaniu ubrań? Do jakiej odzieży nadają się przede wszystkim?

Parownica – lekka, bez użycia deski

Dzięki parownicy ręcznej w prosty sposób wyprasujemy materiały, które sprawiają problemy gdy stosujemy tradycyjne żelazko. Delikatne bluzki, spodnie w kant czy plisowane spódnice – o ile ich prasowanie na desce jest żmudne i mało efektowne, o tyle parownica poradzi sobie tutaj doskonale. Z parownicą uda nam się także bezstresowo wygładzić zasłony zaraz po powieszeniu ich w oknach. Nie musimy poza tym bać się o swoje swetry, parownica z pewnością ich nie przypali. Warto również dodać, skupiając się na zaletach parownic, że pozostawiają na ubraniach świeżość i dość przyjemny zapach. Za parownicą przemawia też cena. Jakie są natomiast wady parownic ręcznych?

parownica

Dobra parownica – cechy

Kupując parownicę, musimy zwracać uwagę na jej parametry. Pierwszym z nich będzie pojemność zbiornika – czym większa, tym rzadziej będziemy zmuszeni uzupełniać wodę podczas prasowania. Dla wielu osób mała pojemność parownic jest podstawową ich wadą. Problem ten dotyczy jednak tych, którzy za jednym zamachem prasują dużo ubrań.

Parownica powinna mieć poza tym odpowiednio wysoki poziom wytwarzania pary. Jest to parametr określający wyrzut pary w gramach na minutę. Im wyższy, tym lepiej.

Dobra parownica to również taka, która szybko się nagrzewa. Jest to szczególnie istotne, gdy prasujemy ubrania rano, przed wyjściem do pracy lub przed innym ważnym wydarzeniem. Czas jest tu dość istotnym czynnikiem i wielokrotnie przemawia na korzyść żelazka. Liczy się bowiem nie tylko jak długo parownica się nagrzewa, ale też jak szybko za jej pomocą możemy wyprasować ubranie. Niektóre tkaniny nie poddają się działaniu pary tak łatwo i trzeba wygładzać je dłużej.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *