Palenisko ogrodowe – idealne do jesiennej aranżacji ogrodu i tarasu

Palenisko ogrodowe – idealne do jesiennej aranżacji ogrodu i tarasu

Niska temperatura i jesienna słota zniechęcają do dłuższego przebywania w ogrodzie. Jak ogrzać przestrzeń wokół domu, by móc w pełni wykorzystać złotą jesień? Dobrym pomysłem jest ulokowanie w ogródku paleniska, które nie tylko daje ciepło, ale stanowi też istotny element dekoracyjny.

O dodatkowe źródło ciepła w ogrodzie możemy postarać się już latem i korzystać z niego aż do późnej jesieni. Palenisko ogrodowe to bezpieczna alternatywa dla zwykłego ogniska, nie niszczy trawnika i możemy postawić je również na tarasie.

Do czego służy palenisko ogrodowe?

Palenisko ogrodowe to prosta konstrukcja na nóżkach, wykonana ze stali, żeliwa lub kamienia, której najważniejszym elementem jest wklęsła misa. To w niej umieszczamy i palimy drewno, a ciepło rozchodzi się dookoła bardzo długo.

Paleniska mają przede wszystkim umilać wieczory spędzane na zewnątrz. Wokół nich mogą skupić się wszyscy domownicy wraz z gośćmi. Często paleniska są tak zaprojektowane, by nad misą można było umieścić ruszt i zrobić grilla. Poza tym paleniska mają nowoczesny i designerski wygląd, same w sobie stanowiąc ozdobę ogrodu i tarasu.

Żeliwne i stalowe są na tyle mobilne, że można przenosić je w różne miejsca, w zależności od potrzeb. Dzięki palenisku na pewno nie ucierpi nasz trawnik, a ponadto odpowiedni kształt misy chroni przed wypadnięciem drewna poza jej krawędzie.

Jak wybrać palenisko ogrodowe?

Zakup paleniska ogrodowego to koszt minimum 300-400 zł. Jest to jednak inwestycja na lata, ponieważ uniwersalny wygląd konstrukcji sprawia, że doskonale komponuje się z różnymi aranżacjami i stylami w architekturze. Możemy wybrać klasyczne palenisko z okrągłą misą lub kwadratowe czy prostokątne.

Na rynku pojawiają się też bardziej wyszukane projekty palenisk z wycinanymi laserowo kształtami, np. liści, drzew i zwierząt leśnych. Posiadanie takiego paleniska zapewnia naprawdę niezwykły wystrój i daje możliwość korzystania z ogrodu także w zimniejsze, jesienne wieczory.

W wyborze paleniska wygląd nie gra jednak jedynej zasadniczej kwestii. W trakcie zakupów zwróćmy uwagę przede wszystkim na jakość wykonania i stabilność konstrukcji. Palenisko powinno być wykonane z bardzo wytrzymałego żeliwa lub stali surowej. Na rynku znajdziemy również konstrukcje kamienne. Są one bardzo stylowe i zapewniają najlepszą izolację cieplną, jednak mają przy tym ograniczoną mobilność i wyższą cenę.

Zasadnicza jest też wielkość paleniska. Średnica misy mieści się w przedziale 60-100 cm. Duże palenisko okaże się przydatne, jeśli dysponujemy dużą przestrzenią ogrodową, a do tego często zapraszamy gości. Jeśli ewidentnie potrzebujemy czegoś mniejszego, zdecydujmy się na konstrukcję o mniejszej średnicy misy lub rozważmy zakup kosza na ognisko, czyli koksownika.

Kupując palenisko, zwróćmy też uwagę na wysokość nóżek w wybranym modelu – zbyt krótkie mogą nie dawać wystarczającej izolacji od podłoża.

Wreszcie, zastanówmy się też w jakich okoliczność mamy zamiar rozniecać palenisko. Jeśli tylko po to, by móc się ogrzać i uzyskać wyjątkowy klimat – wybierzmy klasyczną wersję konstrukcji.
Pamiętajmy jednak, że palenisko może nam służyć również jako miejsce do grillowania, wówczas trzeba wyposażyć się w egzemplarz z rusztem i pokrywą lub mieć możliwość ustawienia nad nim grilla na trójnogu. Palenisko może stać się wtedy urządzeniem multifunkcyjnym, gdyż potrawy wyjdą tak samo dobrze jak na klasycznym grillu lub opiekane właśnie przy ognisku.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *