Ostropest – działanie i właściwości prozdrowotne. Jak stosować ostropest?

Ostropest – działanie i właściwości prozdrowotne. Jak stosować ostropest?

Ostropest jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym (również w ziołolecznictwie i tzw. medycynie naturalnej), ale także kosmetycznym czy weterynaryjnym.

Ostropest plamisty powszechnie występuje na terenie Polski, przede wszystkim na terenach uprawnych, ale można go również spotkać jako roślinę typowo dziką. Jest to roślina z rodziny astrowatych, która swoim wyglądem do złudzenia przypomina oset – osiąga wysokość nawet 2 metrów. Posiada rozłożyste łodygi z liśćmi o kolczastych brzegach i fioletowych kwiatach na końcach pędów. Surowcem leczniczym wykorzystywanym w wielu miejscach są owoce ostropestu (nasiona oraz ziarna) – osiągają one dojrzałość pod koniec lata, zbiera się je mniej więcej w sierpniu oraz we wrześniu.

Substancje lecznicze w ostropeście

Ostropest zawiera wiele cennych substancji w swoim składzie. Wśród substancji leczniczych znajdujących się w ziarnach ostropestu można wyróżnić przede wszystkim:

  • kwasy organiczne – mające działanie antybakteryjne, żółciopędne oraz wspomagające trawienie,
  • sylimarynę – substancja ta posiada między innymi właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, a także odtruwające i żółciopędne; jest to substancja, która występuje wyłącznie w owocach ostropestu, jest więc bardzo cenna i pożądana,
  • fitosterole – pozwalają na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu,
  • kwas linolowy – odpowiada m.in. za przyśpieszenie procesu przemiany materii, chroni przed rakiem oraz schorzeniami układu krążenia,
  • witaminy – m.in. witamina C i witamina K, a także wiele cennych dla organizmu soli mineralnych,
  • garbniki – wykazują szereg silnych właściwości antyoksydacyjnych oraz przeciwzapalnych.

 Właściwości prozdrowotne i działanie ostropestu

Dzięki zawartości wspomnianych wcześniej składników aktywnych, ostropest plamisty posiada silne właściwości odtruwające organizm oraz oczyszczające. Wszystko to sprawia, że świetnie działa na wątrobę i dlatego też często jest wykorzystywany w lekach regeneracyjnych oraz wspomagających proces oczyszczania. Ostropest skutecznie potrafi zapobiec szkodliwemu działaniu wielu toksyn, nawet substancji zawartej w muchomorze sromotnikowym.

Dodatkowo ogranicza również negatywny wpływ alkoholu na wątrobę i stymuluje ją do produkcji nowych komórek – bardzo często ostropest wykorzystuje się w leczeniu chorób wywołanych przez uzależnienia. Świetnie sprawdza się również jako suplement pomagający usprawnić pracę układu pokarmowego oraz proces trawienia i przyswajania z pokarmu substancji odżywczych. Dzięki temu, że ostropest posiada silne działanie antyoksydacyjne, pozwala na oczyszczenie organizmu z zalegających toksyn i wirusów – doskonale sprawdza się więc podczas odchudzania się i dbania o prawidłową wagę .Ostropest polecany jest także dla osób mających problemy z sercem – wszystko to przez silne działanie przeciwzapalne.

Ostropest pozwala na szybkie wydalanie nadmiaru estrogenów, co pozwala na regulowanie gospodarki hormonalnej u kobiet i mężczyzn. Roślina jest często wykorzystywana w leczeniu osób chorych na cukrzycę. Sprzyja zmniejszeniu się poziomu cukru we krwi, a także ma korzystne działanie u osób cierpiących na insulino-oporność. Ostropest reguluje także poziom cholesterolu we krwi – skutecznie obniża poziom „złego” cholesterolu. 

Ostropest w kosmetologii

Roślina jaką jest ostropest ma również bardzo korzystny wpływ na skórę, dlatego też powszechnie z powodzeniem wykorzystuje się go w specyfikach do pielęgnacji, np. w kremach do twarzy, produktach działających przeciwzmarszczkowo oraz w balsamach do całego ciała. Ostropest działa przeciwzapalnie, wykazuje działanie ochronne przed promieniami UVA i UVB, przyśpiesza proces regeneracji naskórka. Można go z powodzeniem stosować do leczenia oparzeń słonecznych. Dobrze nawilża również skórę oraz zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek.

Jak stosować ostropest?

Ostropest plamisty dostępny jest w wielu miejscach – można spotkać go w drogeriach, sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością oraz aptekach. Dostępne są ziarna mielone, olej z nasion ostropestu czy tabletki z jego zawartością. Można również spotkać gotowe torebki z nasionami, które służą do przygotowania herbatek i naparów. Ziarna ostropestu lub olej można dodawać w niewielkiej ilości do potraw, np. sałatek czy kanapek. Z ostropestu można również przygotować prozdrowotną nalewkę – wystarczy zalać ziarna spirytusem i odstawić do ciepłego, ciemnego miejsca na 2 tygodnie. Potem można spożywać nalewkę 2-3 razy dziennie po kilkanaście kropel.

Badania nad działaniem ostropestu sugerują, aby spożywać do dwóch łyżeczek dziennie ziaren lub proszku na bazie ostropestu. Przyjmując kapsułki lub tabletki warto jest stosować się do zaleceń opisanych na ulotce produktu. Napar przygotowany z dwóch łyżeczek zmielonych ziaren można pić dwa razy dziennie.

W spożywaniu ostropestu, jak we wszystkim innym, trzeba zachować umiar. Zbyt duża dawka ostropestu może mieć min. skutek przeczyszczający.
 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kompulsywne Jedzenie: jak przestać?
Mleko Modyfikowane: wszystko co powinniście widzieć
Fit Catering: zbilansowana dieta na wyciągniecie ręki
Diben Drink!: wspiera dietę cukrzyka
Zielona Kawa: jak smakuje, jak działa?