Osiągnięcia Polaków w tenisie ziemnym

Osiągnięcia Polaków w tenisie ziemnym

Historia polskiego tenisa obfituje w wiele sukcesów na arenie międzynarodowej – w ostatnim czasie zawdzięczaliśmy uznanie przede wszystkim Agnieszce Radwańskiej. W poniższym artykule przedstawiamy słynnych polskich tenisistów oraz tenisistki, a także ich największe sukcesy. Zapraszamy do lektury!

Słynni polscy tenisiści i tenisistki

Obecnie najsłynniejszą polską tenisistką jest Agnieszka Radwańska (ur. 6 marca 1989 w Krakowie) – to pierwsza polska zawodniczka, która zarobiła na korcie ponad milion dolarów amerykańskich. Dwudziestokrotnie triumfowała w turniejach WTA – zarówno w grze pojedynczej, jak i podwójnej. W 2015 roku razem z Jerzym Janowiczem wywalczyła Puchar Hopmana. Warto wspomnieć, że Radwańska często wybierała rakiety tenisowe Dunlop – zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu 2018, do którego trenowała na kortach w Dubaju.

Drugą ze słynnych polskich tenisistek jest Jadwiga Jędrzejowska (ur. 15 października 1912 r. w Krakowie, zm. 28 lutego 1980 r. w Katowicach). Była to wielokrotna mistrzyni Polski, finalistka Wimbledonu, mistrzostw USA z 1937 oraz mistrzostw Francji z 1939. Wśród kobiet warto również wymienić Aleksandrę Olszę (ur. 8 grudnia 1977 r. w Katowicach) – odniosła ona wiele sukcesów w turniejach juniorskich. Udało jej się zdobyć m. in. juniorskie wicemistrzostwo świata.

Wśród słynnych polskich tenisistów znanych obecnie należy też wymienić Jerzego Janowicza (ur. 13 listopada 1980 r. w Łodzi) – był on pierwszym polskim finalistą turnieju wielkoszlemowego w grze pojedynczej. Udało mu się zdobyć Puchar Hopmana 2015. Ponadto reprezentował Polskę w Pucharze Davisa. Na wzmiankę zasługuje ponadto Wojciech Fibak (ur. 30 sierpnia 1952 r.), który sukcesy odnosił w PRL-u – był finalistą Masters oraz czterokrotnym ćwierćfinalistą turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej. Ponadto wygrał Australian Open w grze podwójnej.

Polskie osiągnięcia na arenie międzynarodowej

Pierwszy oficjalny start polskiej drużyny w Pucharze Davisa miał miejsce w 1925 roku. Jest to początek pasma sukcesów naszych rodaków w tej dyscyplinie. Już w 1936 Jadwiga Jędrzejowska znalazła się w finale w deblu z Susan Noel przeciw parze Simone Mathieu oraz Billie Yorke. Mimo że nie udało im się wygrać, był to pierwszy wielki międzynarodowy sukces polskiej drużyny tenisa. Ogromne znaczenie w komunistycznej Polsce miał też Finał Masters 1976 – brał w nim udział nasz rodak, Wojciech Fibak, oraz Hiszpan Manuel Orantes. Początkowo Fibak prowadził, ale w czwartym secie w tie-breaku mu się nie powiodło. Mimo przegranej był to ogromny wyczyn, który z pewnością zostanie zapamiętany na długo.

Niewiarygodny sukces udało się odnieść Agnieszce Radwańskiej w 2015 roku. Brała wówczas udział w turnieju Masters. Początkowo wydawało się, że nasza reprezentantka nie wygra żadnego trofeum – przegrała dwa mecze w grupie. Później rozegrała mecz z Marią Szarapową, dzięki któremu awansowała do półfinału i przerwała złą passę. Od tej chwili wygrywała już wszystkie kolejne mecze i zdobyła pierwsze miejsce w turnieju Masters 2015. Niezwykle ważnym wydarzeniem we współczesnej historii polskiego tenisa jest udział Jerzego Janowicza i Łukasza Kubota w Wimbledonie 2013, którym udało się dotrzeć aż do półfinału.

Jadwiga Jędrzejowska – Mistrzyni Wielkiego Szlema

Jadwiga Jędrzejowska największą sławę zdobyła na kortach światowych. W 1937 roku brała udział w wielkoszlemowym Wimbledonie – dotarła aż do finału, co było największym polskim sukcesem aż do 2012 roku. Nasza zawodniczka znalazła się również w finale mistrzostw USA w 1937. Po raz trzeci wzięła udział w finale wielkoszlemowym w 1939 roku na kortach im. Rolanda Garrosa. Jedyny w swojej karierze tytuł wielkoszlemowy zdobyła właśnie podczas francuskich mistrzostw – wygrała w meczu wraz z partnerką Simone Mathieu 7:5 oraz 7:5.

Rekordy i ciekawostki

Jedną z ważniejszych ciekawostek jest fakt, że pierwszą Polką, która uzyskała tytuł mistrzyni wielkoszlemowej, była Jadwiga Jędrzejowska. Do tej pory pozostaje jedyną reprezentantką naszego kraju, której udało się zdobyć trofeum wielkoszlemowe w kategorii seniorów.

Dwa mistrzostwa w ramach jednego turnieju w singlu i deblu kobiet udało się zdobyć tylko dwóm Polkom: Aleksandrze Olsze w Wimbledonie 1995 oraz Urszuli Radwańskiej w Wimbledonie 2007. Aż cztery tytuły wielkoszlemowe zdobyła Urszula Radwańska – wszystkie otrzymała w ramach kategorii do lat 18. Jedyną Polką, która znalazła się w finale wielkoszlemowym juniorów oraz seniorów, była Agnieszka Radwańska. Jej starty miały miejsce w 2005 i 2006 roku (Wimbledon juniorów, Roland Garros 2006) oraz w 2012 (Wimbledon 2012). Najwięcej występów finałowych Polaków odnotowano w 2007 roku – było ich aż siedem.

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Bcaa: zbuduj skutecznie masę mięśniową
Taniec: rodzaje i korzyści
Callanetics: charakterystyka
Sklep Z Militariami: co ma do zaoferowania?
Trener Personalny: na ile to sie opłaca?
Sportowe T-shirty: wybierz idealny dla siebie