Opaska życia – chroń swoich bliskich

Opaska życia – chroń swoich bliskich

Opiekowanie się osobą starszą lub przewlekle chorą to duża odpowiedzialność. Nie jest też łatwe, jeśli pozostajemy aktywni zawodowo i mamy napięty grafik. Na szczęście dzięki różnym technologicznym udogodnieniom możemy być na bieżąco informowani o stanie zdrowia podopiecznych.
Opaska życia to wspaniały wynalazek, który w razie krytycznej sytuacji pozwala jak najszybciej zainterweniować.

Opaska życia, nazywana również opaską ratunkową, medyczną, telemetryczną czy smartbandem dla seniora, umożliwia ciągły monitoring osoby chorej lub starszej, wymagającej opieki. Urządzenie to jest przydatne zwłaszcza dla tych, którzy mieszkają samotnie.

Dzięki opasce bliscy takiej osoby w każdej chwili mogą sprawdzić, czy wszystko z nią w porządku (pod warunkiem, że mają dostęp do internetu). Z opasek życia korzystają często instytucje publiczne świadczące usługi opiekuńcze.

Jak wygląda i z czego składa się opaska życia?

Opaska życia przypomina zegarek na rękę. Produkuje się ją najczęściej z niepodrażniającego skóry silikonu, który nie wywołuje uczuleń. Zależnie od ceny urządzenia, korelującej z zakresem funkcjonalności, ma ono mniej lub więcej przycisków. Najtańsze modele mają jeden przycisk alarmowy, po naciśnięciu którego do opiekuna zostaje wysłany alert, oraz gniazdo micro USB do podłączenia ładowarki. Opaska życia zawiera w środku następujące elementy:

  • kartę SIM,
  • baterię,
  • czujniki tętna i temperatury,
  • detektor upadku,
  • moduł GPS,
  • komunikator głosowy.

Urządzenie należy regularnie ładować (mniej więcej co 2-3 doby). Smartbandy z najwyższej półki cenowej są wodoodporne (nie trzeba ich ściągać podczas kąpieli). W nieco tańszych opaskach, częściowo wodoodpornych, można zmywać naczynia i myć ręce, ale na czas kąpieli lepiej je zdjąć.
Najtańsze modele są całkowicie nieodporne na wodę i wilgoć. Przed zakupem warto się upewnić, czy producent podał zakres temperatur, w jakich urządzenie powinno działać bez zarzutu.

Jak działa opaska telemetryczna?

Opaskę telemetryczną obsługuje się za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub specjalnej platformy internetowej. Na początku należy ją oczywiście odpowiednio skonfigurować, by działała w sposób prawidłowy. Aplikację obsługuje opiekun z dowolnego urządzenia umożliwiającego łączenie się z internetem.
Większość opasek telemetrycznych posiada diody sygnalizujące o rozładowaniu baterii czy np. wciśnięciu przycisku SOS. Wszystkie dokonywane pomiary odczytuje się za pomocą aplikacji.

Do czego służy opaska życia?

Podstawową funkcją opaski życia jest możliwość wezwania natychmiastowej pomocy w razie krytycznej sytuacji zdrowotnej. W tym celu wystarczy wcisnąć przycisk SOS, który bezzwłocznie łączy urządzenie z telefonem opiekuna. Komunikator głosowy umożliwia szybkie nawiązanie kontaktu.
Jeśli użytkownik opaski po wciśnięciu SOS nie odpowiada, najlepiej wezwać od razu karetkę.

Inną ważną funkcją jest stały pomiar tętna i temperatury ciała. Droższe modele monitorują też liczbę wykonanych kroków. Moduł GPS pozwala namierzyć użytkownika, co ułatwi interwencję medyczną w razie zagrożenia życia. W niektórych smartbandach można ustawić alarm przypominający o zażyciu leków.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE