Omikron – najnowszy wariant SARS-CoV-2

Omikron – najnowszy wariant SARS-CoV-2

SARS-CoV-2 mutuje jak każdy inny wirus. W zależności od wariantu, przybiera mniej lub bardziej groźną postać. Czy omikron jest bardziej zaraźliwy niż delta? Jakie objawy mogą świadczyć o przebyciu choroby?

Od wybuchu pandemii minęły już dwa lata. W ciągu tego czasu powstało wiele różnych odmian koronawirusa. Każda odmiana ma swoje cechy charakterystyczne i w mniejszym lub większym stopniu różni się od innych. Wszystkie jednak mutacje cechują się wysoką zakaźnością, dlatego z punktu widzenia profilaktyki duże znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń.

Najnowszą odmianą, o której sporo się mówi w mediach, jest omikron. Wywołuje on trochę inne objawy niż delta. Poniżej wyodrębniliśmy najbardziej specyficzne symptomy zakażenia omikronem, które łatwo pomylić z innymi chorobami.

Nadmierne wypadanie włosów

Osoby, które przeszły infekcję najnowszą mutacją koronawirusa, skarżą się na wypadanie włosów. Objaw ten raczej nie towarzyszy chorobie, pojawia się dopiero w jej następstwie, już po wyzdrowieniu. Włosy mogą wypadać przez pół roku albo i dłużej (nawet do 9 miesięcy).

Stopień nasilenia problemu zmienia się w zależności od indywidualnych uwarunkowań, a sam ten objaw jest reakcją na stan nadreaktywności układu odpornościowego, wywołany zakażeniem. W efekcie cykl wzrostu włosów zostaje zakłócony, co sprzyja ich wypadaniu.

Zapalenie spojówek

Infekcja wariantem omikron wywołuje u wielu pacjentów zapalenie spojówek. Oczy są nie tylko zaczerwienione, ale i swędzą, pieką, łzawią, wydzielają obficie ropną wydzielinę. Szczególnie dokuczliwy jest obrzęk powiek. Objawom tym towarzyszy nietolerancja silnego światła (światłowstręt).
Warto zauważyć, że zapalenie spojówek zdarza się rzadko u chorych na COVID-19 i bywa oznaką zakażenia innymi odmianami koronawirusa. Choć, jak wynika ze statystyk, chorzy na omikron zdecydowanie częściej doświadczają tego objawu.

Wysypka skórna

Zmiany skórne są kolejnym charakterystycznym objawem zakażenia omikronem. Na skórze pojawia się swędząca grudkowa wysypka, która w połączeniu z nasilonym swędzeniem stóp i dłoni jest bardzo dokuczliwym problemem. Omikron powoduje też powstawanie drobnych, czerwonych i swędzących krostek przypominających potówki, a jeszcze rzadziej objawia się pokrzywką i zmianami rumieniowymi na palcach, łudząco podobnymi do odmrożeń.

Problemy żołądkowe

Wprawdzie dolegliwości żołądkowe stanowią cechę charakterystyczną wielu innych wariantów koronawirusa, ale omikron wywołuje je znacznie częściej niż inne odmiany. Infekcji towarzyszy ból brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu i biegunka.

Mniej typowe objawy zakażenia omikronem

Omikron wywołuje również szereg innych objawów, łączących go z wcześniejszymi wariantami koronawirusa. Na infekcję może wskazywać podwyższona temperatura ciała, kaszel, wodnisty katar, ból gardła, osłabienie organizmu, a także zaburzenia węchu i smaku (które – co ważne – wskazują najczęściej na inne odmiany SARS-CoV-2).

Zakażenie omikronem można potwierdzić lub wykluczyć jedynie po wykonaniu testu diagnostycznego. Zaobserwowanie u siebie jednego czy dwóch objawów to za mało, by zyskać pewność, że przebyło się infekcję najnowszym wariantem koronawirusa. Opisane powyżej symptomy bywają oznaką wielu innych chorób.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE