Olejki eteryczne jako środki do odkażania pomieszczeń

Olejki eteryczne jako środki do odkażania pomieszczeń

W obecnej rzeczywistości dezynfekcja, odkażanie to bardzo istotne elementy naszej codziennej praktyki. Nie jesteśmy jednak skazani na permanentne korzystanie z produktów z drogerii. Pod ręką mamy świetne środki odkażające – olejki eteryczne.

Olejki eteryczne a zdolność do odkażania

Warto przypomnieć, że olejki eteryczne można wykorzystywać nie tylko dla uzyskania pięknego zapachu, przy masażu czy dla rozgrzania organizmu w trakcie choroby. Zdecydowana większość olejków eteryczny posiada właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, grzybobójcze, a nawet pleśniobójcze. Olejki cytrusowe na przykład świetnie sobie radzą m.in. z bakteriami Escherichia coli, ale nie tylko. Oczywiście zdolności antybakteryjne, antywirusowe czy grzybobójcze są nieco inne w przypadku każdego z olejków. Do odkażania powierzchni z bakterii świetnie nadają się m.in.:

  • olejek cytrynowy,
  • olejek pomarańczowy,
  • olejek z drzewa herbacianego,
  • olejek cynamonowy,
  • olejek lawendowy.

Świetnie sprawdzają się także olejki: tymiankowy, z oregano czy rozmarynowy, ale nie wszyscy są fanami „zielnych” zapachów. Warto jednak pamiętać, że olejki cytrusowe świetnie w takim przypadku sprawdzają się jako nośnik dla mocniejszych zapachów i nieco je osłabiają. Olejki eteryczne zawierają między innymi fenole, terpeny czy aldehydy, które pomagają zwalczać niebezpieczne substancje. Pamiętaj jednak, że mowa tutaj o stosowaniu olejków na powierzchniach i w pomieszczeniach. Stosowanie na ciało czy doustnie (w wielu przypadkach niezalecane) to osobna historia i trzeba się wcześniej zapoznać ze szczegółowymi zaleceniami producenta.

Jak możesz odkazić powierzchnie?

Powierzchnie z pomocą olejków eterycznych możesz odkazić na trzy różne sposoby.

  • Pierwszy to oczywiście dyfuzja, czyli rozpylanie olejków eterycznych. Sprawdza się szczególnie, jeśli w domu jest osoba chora. Możesz jednak stosować ją także na co dzień, zapobiegawczo. Wtedy dyfuzor warto ustawić w pomieszczeniu, przez które przechodzi wiele osób, gdzie zostawia swoje ubrania wierzchnie. Najlepszym rozwiązaniem jest dyfuzja na zimno (dyfuzor ultradźwiękowy, nebulizator). Podgrzanie pozbawia część olejków ich właściwości (szczególnie dzieje się tak np. w przypadku olejków cytrusowych, a już zwłaszcza olejku cytrynowego). Na ciepło możesz dyfuzować olejek cynamonowy, z tymianku, z drzew herbacianego.
  • Możesz także przygotować specjalną pastę z dodatkiem olejków eterycznych. Idealnie sprawdza się ona do czyszczenia armatury, płytek łazienkowych. Możesz czyście nią także zlew czy miejsce wokół toalety.
  • Do czyszczenia klamek, uchwytów, podstawy lampki nocnej, szafek czy innych powierzchni płaskich, ale nie porowatych, sprawdza się naturalny środek do dezynfekcji z octem i olejkami eterycznymi. Wystarczy wymieszać ocet (ew. alkohol) z dodatkiem olejku cytrynowego oraz ciepłą wodą. Pamiętaj jednak, aby nie używać takiego płynu do przecierania elektroniki, bo możesz ją w ten sposób trwale uszkodzić.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *