Kupujesz okulary przeciwsłoneczne? Koniecznie zwróć uwagę na filtr UV!

Kupujesz okulary przeciwsłoneczne? Koniecznie zwróć uwagę na filtr UV!

W obecnych czasach mówi się już o modzie okularowej, światowych trendach na rynku okularów i prawdziwych dziełach sztuki z nimi związanych. Miłośnicy mody, śledzący aktualne trendy, posiadają co najmniej kilka par okularów słonecznych – różnych marek, na różne okazje, w różnym stylu. Modne okulary przeciwsłoneczne to jednak nie wszystko. Liczy się jeszcze odpowiednia ochrona. A tę zapewnia odpowiedni filtr UV. Podpowiadamy, na co zwracać uwagą, kupując dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne.

Jak kupować okulary przeciwsłoneczne?

O ile promieniowanie UVC niemalże zupełnie ulega absorpcji w atmosferze, promieniowania UVA i UVB, które są niestety szkodliwe, docierają do naszego oka. Okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem UV redukują widoczne światło i dzięki temu można swobodnie przez nie patrzeć, nawet w bardzo słoneczne dni. Dlatego tak ważne jest, aby kupowane przez nas okulary dawały pełną gwarancję ochrony przed promieniowaniem UV. Dzięki takiemu filtrowi szkodliwe promieniowanie UVA oraz UVB nie przedostaje się do naszych oczu – wyjaśnia specjalista z firmy 1242.eu.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV to konieczność. Nawet w miejscach, które wydają nam się bardzo zacienione, dociera do nas około 90% promieniowania. Bardzo szkodliwe okazują się intensywne dawki promieni słonecznych na obszarach wysokogórskich, a także nad morzem. Zakup okularów przeciwsłonecznych zawsze powinien być poprzedzonym sprawdzeniem, czy interesujący nas model zapewnia odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV. Za każdym razem należy zwrócić uwagę na kategorię filtra – a o tym za chwilę. Okulary przeciwsłoneczne powinno się kupować w sprawdzonym salonie optycznym – tylko wtedy możemy mieć pewność, że oznaczenie UV 400 to nie zwykła naklejka, ale rzeczywiście gwarancja najlepszej ochrony.

okulary-przeciwsloneczne

Okulary przeciwsłoneczne – oznaczenia

Brak prawidłowej ochrony oczu podczas przebywania na słońcu może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje, a w tym: ostre zapalenie spojówki i rogówki, oparzenia plamki czy nawet utratę wzroku. Kategoria filtra określa, jak bardzo intensywne jest zabarwienie szkła okularowego. W przypadku okularów przeciwsłonecznych można spotkać się z następującymi kategoriami:

  • 0 – przepuszcza 80-100% światła. Jest to soczewka całkowicie przezroczysta lub lekko przydymiona. Taką soczewkę spotyka się najczęściej jako drugą, bądź trzecią w okularach sportowych. Mogą ją śmiało stosować rowerzyści podczas wieczornej jazdy.
  • 1 – przepuszcza 40-80% światła. Jest to soczewka lekko przyciemniona. Sprawdza się zwłaszcza w gorszych warunkach świetlnych.
  • 2 – przepuszcza 20-40% światła. To soczewka o średnim zaciemnieniu i sprawdza się w dniach, w których panuje niewielkie natężenie promieni słonecznych.
  • 3 – przepuszcza 10-20% światła. To najczęściej spotykana i najbardziej uniwersalna kategoria filtra zaciemnienia. Soczewka taka idealnie sprawdza się w słoneczne dni podczas codziennego użytkowania, a także w trakcie urlopu w gorących krajach.
  • 4 – przepuszcza 0-10% światła. To soczewka o bardzo mocnym zaciemnieniu. Wykorzystywana głównie w bardzo ostrym słońcu, na przykład przez alpinistów w wysokich i zaśnieżonych górach.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym

Filtr polaryzacyjny to dodatkowe uszlachetnienie soczewki, które w znacznym stopniu wpływa na komfort użytkowania Twoich okularów. Polaryzacja niweluje odbite od jasnych powierzchni światło. Taka dodatkowa ochrona polecana jest szczególnie kierowcom – radzi specjalista z 1242.eu.

Już wiesz, jak kupować okulary przeciwsłoneczne, które zapewnią Ci odpowiednią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pamiętaj, modne okulary to nie wszystko. Liczy się przecież Twoje zdrowie – wybierz okulary z filtrem UV.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Botki Damskie: idealny wybór do jesiennej stylizacji
Kożuch: jak wybrać?
Bielizna Na Studniówkę: wybór równie ważny co sukienka
Zamszowe Kozaki: jak o nie dbać, aby służyły latami?
Dodatki Na Walentynki: poznaj kolekcje PARFOIS
Czapka Z Pomponem: dla dzieci i dorosłych