Okna na poddaszu – pomysły na aranżacje

Okna na poddaszu – pomysły na aranżacje

Właściciele domków z poddaszem mają wiele możliwości zaaranżowania takiego wnętrza. Ze względu na liczne skosy muszą jednak wykazać się sporym wyczuciem estetycznym i pomysłowością. Na szczególną uwagę zasługują osłony do okien dachowych.

Rolety – elegancja i komfort

Oferta rolet na rynku jest ogromna. Jeśli wybierając osłony do okien dachowych, zdecydujesz się na takie zaciemnienie okna – zwróć wcześniej uwagę na kilka istotnych szczegółów. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego materiału. Dużo zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Jeżeli rolety mają chronić Twoją prywatność i nie przepuszczać dużej ilości światła, wybierz rodzaj półzaciemniający.

Natomiast, gdy marzysz o całkowitym zasłonięciu okna, wybierz materiał, który nie przepuści promieni słonecznych. Takie rolety nie stworzą ciekawej gry świateł ani klimatycznego nastroju, jak te półzaciemniające. Są jednak praktyczne, odbijają światło i zatrzymują ciepło, co jest ważne zarówno latem, jak i jesienią.

Oczywiście wśród rolet do okien na poddaszu są różne rodzaje i wzory. Model plisowany pozwala na zasłonięcie okna zarówno od dołu, jak i od góry. Takie rolety wyglądają bardzo efektownie. Dekorują wnętrze i sprawdzają się pod względem praktycznym – przyciemniające okno w określonym stopniu. Wyglądają niesztampowo, przykuwają spojrzenia i pasują szczególnie do szerokich, drewnianych ram.

Alternatywnie możesz wybrać rolety rzymskie, które są jeszcze bardziej dekoracyjne. Te zrobione z delikatnych tkanin, przypominają firankę, natomiast modele wykonane z cieńszych tkanin bardziej upodabniają się do rolety. Po zwinięciu tkaniny tworzą się delikatne falbanki, co dodaje im jeszcze większego uroku. Za ich pomocą możesz kontrolować poziom światła wpadającego do domu, a przy okazji ciekawie udekorujesz wnętrze.

Żaluzje – sprawdzony sposób na udekorowanie okna

Żaluzje wciąż są chętnie kupowane, mimo że niektórzy uważają je za przeżytek. Obecnie dostępne modele zachwycają subtelną elegancją. Są niezwykle łatwe w czyszczeniu i lepsze dla alergików, ponieważ nie gromadzą kurzu tak jak tkanina. Zmieniając kąt ustawienia listew, możesz sprawnie manewrować żaluzją i wpuszczać określoną ilość światła. Łatwo się nimi steruje za pomocą praktycznego suwaka. Warto podkreślić, że żaluzje są szczególnie przydane do pomieszczeń, w których jest wyższa wilgotność.

Oprócz żaluzji aluminiowych dostępne są także inne ciekawe warianty. Są to np. żaluzje drewniane lub bambusowe, które wnoszą do wnętrza wiele ciepła i oryginalności.

A może markizy?

Markizy, które znane są z osłaniania przed słońcem tarasów czy balkonów, mogą sprawdzić się również jako osłona okna na poddaszu. Montuje się je na zewnątrz i dlatego wyglądają niezwykle oryginalnie. Ich największą zaletą jest to, że jednocześnie zaciemniają wnętrze, jak i pomagają je dobrze przewietrzyć. Warto podkreślić, ze zwinięta markiza jest niewidoczna i bardzo łatwo się nią steruje. Po otworzeniu okna wystarczy je obrócić o 180 st. i pociągnąć na uchwyt. Są też markizy elektryczne, którymi operuje się za pomocą przycisku umieszczonego na ścianie.

Niezależnie od tego, który rodzaj osłony okna wybierzesz, uzyskasz ciekawy efekt, Wystarczy przemyśleć kwestie praktyczne i dopasować produkt do aranżacji wnętrza. Przy wyborze kieruj się też charakterem wnętrza, kolorem i stylem okna.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Rachunki Za Media: jak je zmniejszyć?
Oszczędzanie Na Jedzeniu: prostsze niż myślisz
Styl Kolonialny W Salonie: eklektyczne połączenie mebli i materiałów z różnych kontynentów
Fototapeta: jak ją wybrać?
Drewniane Dodatki Do Domu: nowa kolekcja od home&you
Szkodniki W Ogrodzie: jak z nimi walczyć?