Ogródek działkowy – luksus naszych czasów

Ogródek działkowy – luksus naszych czasów

Okazuje się, że wypad na działkę to rzecz dobra nie tylko dla mieszkańców blokowisk. W dobie pandemii coraz częściej doceniamy możliwość wyrwania się z domu i odpoczynek w miejscu, które można potraktować jak swój azyl na świeżym powietrzu. Ile kosztuje ogródek działkowy i dlaczego jeszcze warto go mieć?

Działka – gratka dla ludzi w każdym wieku

Wielu uważa, że ogródki działkowe to wynalazek PRL-u i odpowiedź na potrzeby mieszkańców blokowisk. Tymczasem tego typu rozwiązania były w Polsce obecne już końcem XIX wieku. Dopiero dziś jednak stają się towarem nadzwyczaj luksusowym. Pandemia koronawirusa ograniczyła nam możliwości podróżowania, nie możemy też tak jak dotychczas odpoczywać i realizować się poza domem, odwiedzać kawiarni czy uczęszczać na imprezy masowe.

Wobec tych utrudnień, posiadanie ogródka działkowego daje duże wytchnienie. Dotyczy to nie tylko seniorów, ale też osób coraz młodszych i rodzin z małymi dziećmi. Wszyscy chętnie spędzają czas na działkach, nie tylko w weekendy. Ogródek działkowy to ratunek dla każdego, kto planuje spędzić wakacje w mieście.

Jakie zalety niesie ze sobą posiadanie rodzinnego ogródka działkowego?

Na działce można swobodnie wypocząć, bez konieczności zakładania maseczki. To szczególnie cenny przywilej zwłaszcza wówczas, gdy w miejscach ogólnodostępnych, np. w parkach, obowiązuje akurat nakaz zasłaniania ust i nosa. Działkowicze w pogodnie dni bardzo często urządzają grille lub organizują inne posiłki na świeżym powietrzu. Większość z nich z chęcią uprawia rośliny kwitnące i ozdobne oraz z pieczołowitością pielęgnuje warzywniki.

Zazwyczaj w ogródku działkowym jest wystarczająco dużo miejsca na ulokowanie niewielkiej szklarni i rozmieszczenie grządek. Zwykle na działkach sadzi się również drzewa i krzewy owocowe, takie jak wiśnie, jabłonie, agrest, porzeczkę czy maliny. Wbrew pozorom ogródek działkowy to gratka nie tylko dla mieszkańców blokowisk i kamienic, ale i dla właścicieli domów jednorodzinnych otoczonych ogrodami. Posiadanie działki oznacza także przynależność do społeczności działkowców, co umożliwia nawiązywanie nowych kontaktów i przyjaźni.

Działki urządzane są też w innym stylu niż przydomowe ogródki. Do małych domków letniskowych zdecydowanie bardziej pasują takie elementy, jak fikuśne furtki, urocze altanki czy nawet figurki skrzatów. Ze względu na niewielkie gabaryty domków dominuje styl wiejski, który przecież nie zawsze pasuje do współczesnej zabudowy jednorodzinnej, tymczasem na działce prezentuje się idealnie.

Ogródek działkowy – koszty

Działkę można wyposażyć stosunkowo niedużym kosztem, oczywiście w zależności od tego, jakiego poziomu komfortu w trakcie wypoczynku oczekujemy. Inna kwestia to natomiast ceny samych ogródków, które w ostatnim czasie poszły kilkakrotnie w górę.
Obecnie za niewielką działkę trzeba zapłacić przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych, a ceny coraz częściej oscylują w granicach 20-30 tys. zł, choć pojawiają się i oferty z ceną powyżej 100 czy nawet 200 tys. zł!

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *