Odpowiedniki leków – wady i zalety

Odpowiedniki leków – wady i zalety

Odpowiedniki leków zawierają tę samą substancję aktywną co oryginalne leki, ale różnią się składem pozostałych substancji. Odpowiedniki leków to generyki. Są one tańsze od oryginalnych leków z tą samą substancją czynną i wskazaniami terapeutycznymi dlatego, że nie muszą przechodzić długich i kosztownych badań przed wprowadzeniem na rynek. Wystarczy, że pozytywnie przejdą testy biorównoważności. Oznacza to, że sprawdza się je pod kątem szybkości wchłaniania i jego stopnia.

Skuteczność odpowiedników leków – lekarz decyduje, czy lek można zastąpić 

Odpowiedniki leków to bezpieczne środki o działaniu terapeutycznym takim samym jak leki oryginalne, innowacyjne. Mają jednak inne substancje pomocnicze i mogą spowodować podrażnienie układu pokarmowego, a nawet alergię. Lekarz powinien wiedzieć, które leki można zastąpić w konkretnym przypadku, a które nie. Żeby poznać najnowsze wytyczne i poszerzyć wiedzę z zakresu odpowiedników leków, specjalista może odwiedzić portal dla lekarzy, na którym publikowane są artykuły medyczne i filmy z konferencji naukowych.

Jeśli chory cierpi np. na nietolerancję pokarmową, a zaproponowany zamiennik leku zawiera nietolerowany składnik, może skutkować to nie tylko podrażnieniem układu pokarmowego, ale pogorszeniem wchłanialności i tym samym zmianą działania terapeutycznego. W takich przypadkach, znając historię choroby, lekarz może umieścić na recepcie adnotację, by sprzedano wyłącznie lek oryginalny, a nie zamiennik.

Tańsze nie znaczy gorsze – cena odpowiedników leków 

W większości przypadków odpowiedniki leków są tańsze niż leki oryginalne. Nie oznacza to, że są gorsze, chociaż mogą u niektórych chorych wywoływać alergie i podrażnienia układu pokarmowego. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, można stosować zamienniki leków bez obawy o skuteczność ich działania. Są one w stosunku do oryginalnych receptur biorównoważne. Oznacza to, że zawierają tę samą substancję aktywną co leki innowacyjne.

Stosując odpowiedniki leków, należy być konsekwentnym. Nie powinno się zażywać na zmianę leków oryginalnych i zamienników, ponieważ może to zaburzyć działanie jednych i drugich, skutkując nieefektywnym leczeniem. W trakcie terapii nie należy sięgać bez porozumienia z lekarzem po zamienniki leków na nadciśnienie, przeciwpadaczkowych, na cukrzycę ani glikozydów nasercowych, leków hormonalnych ani leków o przedłużonym działaniu. Lepiej nie zmieniać w trakcie kuracji oryginałów na zamienniki także w przypadku leków wieloskładnikowych.
 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Dania Z Kurczakiem: zagrodowy najlepszy!
Protezy Na Zatrzaskach: nowoczesna stomatologia
Porządek W Torebce: zasady higieny
Amputacja Nogi: statystyki w Polsce
Amalgamat: czy jest szkodliwy?