Oczyszczanie organizmu? Tak, poproszę!

Oczyszczanie organizmu? Tak, poproszę!

Głodówka jest jednym z najstarszych sposobów leczenia. Różne religie od tysiącleci zalecały posty jako część duchowego oczyszczenia, Sokrates i Platon stosowali dziesięciodniowe głodówki, Pitagoras głodował czterdzieści dni, Egipcjanie leczyli nią syfilis. W czasach nowoczesnej farmakologii zapomniano, a nawet wielokrotnie potępiano stosowanie postów jako leku na wiele chorób. Medycyna zachwyciła się antybiotykami i innymi „cudownymi” lekami, które dziś przepisywane są na wszystko. W efekcie my także coraz rzadziej sięgamy po naturalne „lekarstwa”, a przecież nasze babcie doskonale wiedziały, że na kaszel cebula, a na gojenie rany liść babki.

Powrót do natury

„Produkty Essence Cleanse to nowość na naszym rynku i świetna propozycja na naturalne oczyszczenie organizmu. Wysokie wartości specjalnie ekstrahowanych soków z najwyższej jakości ekologicznych warzyw i owoców uwalniają organizm z toksyn, dodają energii, mają dobroczynny wpływ funkcjonowanie ciała oraz jego wygląd. Essence Cleanse to propozycje różnych zestawów oczyszczających, proste w użyciu, z załączonymi wskazówkami i dodatkowymi informacjami. Polecam je zarówno tym, którzy dbają o zdrowe odżywianie, jak i osobom, które nie mają wiedzy lub czasu, by przyjrzeć się lepiej swoim nawykom żywieniowym” – dr inż. Olga Paluchowska–Święcka, dietetyk (www.jedzichudnij.com).

Post, czyli wielkie oczyszczenie

O ile dostarczanie organizmowi pełnowartościowego pożywienia jest mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, o tyle zaopatrywanie go w zbyt wielkie ilości pokarmu prowadzi do pogorszenia pracy organów, a co za tym idzie gorszego stanu zdrowia. O idealnej równowadze możemy mówić wtedy, gdy wszystkie procesy metaboliczne działają sprawnie na tyle, że organizm samodzielnie się oczyszcza, wydalając w całości niepotrzebne substancje. Brak umiaru w jedzeniu, źle dobierane potrawy oraz substancje chemiczne powodują zaburzenia w pracy przewodu pokarmowego. Nie umiejąc uprzątnąć zbyt wielu „śmieci”, organizm zaczyna odkładać je w postaci złogów i toksyn. To powoduje gorszą wydolność poszczególnych organów, a co za tym idzie choroby.

Już Hipokrates mówił: „Lepiej pościć przez dzień, niż brać lekarstwa” oraz że najlepszym lekarstwem jest odpowiednie pożywienie i że należy leczyć nie chorego, a przyczynę choroby. Powinniśmy oczyszczać organizm regularnie, fundując sobie kilkudniowe głodówki na sokach parę razy w roku. Głodówka na sokach ma głęboki zdrowotny sens. Przestając dostarczać organizmowi odżywcze pokarmy uruchamiamy wewnętrzny proces samooczyszczenia. Dzięki głodówce na sokach organizm włącza samoleczące mechanizmy, które doprowadzają do cofania się dolegliwości.

Głodówka na sokach Essence Cleanse jest, dla wszystkich zapracowanych, najwygodniejszą i najmniej drastyczną formą postu. Wprawdzie w czasie kuracji nie jemy pokarmów stałych (co znakomicie odciąża i oczyszcza organizm), ale codziennie wypijamy 2,5 litra skoncentrowanego soku, wytłoczonego ze świeżych warzyw i owoców. Mimo że nie dostarczamy organizmowi pełnowartościowego pożywienia, zaopatrujemy go w ogromną ilość witamin, mikroelementów, białek i węglowodanów. Dlatego głodówka na sokach (w odróżnieniu od głodówki wodnej) częściowo chroni przed stresami związanymi z codziennymi aktywnościami.

Kiedy zafundować sobie kurację oczyszczającą?

Idealnym momentem na oczyszczenie są wiosenne i jesienne przesilenia, jednak równie dobry jest każdy inny moment, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania się do kuracji. Zalecamy stosowanie kuracji Essenece Cleanse wtedy, gdy istnieje potrzeba przywrócenia organizmowi naturalnej równowagi: po długotrwałym wysiłku fizycznym czy psychicznym (np. sytuacjach stresowych), po nadmiernym obciążeniu układu trawiennego (po świętach Bożego Narodzenia czy Wielkanocy), ale również przy wychodzeniu z nałogów (alkoholowego, tytoniowego czy innych).

Nie zapominajmy, że głodówka (nawet na sokach) wymaga oszczędzania energii, dlatego nie ma ona sensu w czasie wytężonej pracy fizycznej lub umysłowej, a także wzmożonego stresu.

Przygotowanie kluczem do sukcesu

Właściwe przygotowanie jest niezbędne do uzyskania dobrego efektu kuracji oczyszczającej. Mówimy tu o przygotowaniu fizycznym, ale przede wszystkim psychicznym.

W czasie głodówki dostarczamy sobie dużo mniej energii, dlatego nie powinniśmy niepotrzebnie forsować organizmu. Kilkudniowy post dobrze jest rozpocząć w czasie wakacji, weekendu lub gdy mamy luźniejszy grafik. Jeśli wiemy, że w najbliższych dniach nasza praca będzie forsowna i wymagająca, lepiej odłóżmy kurację na inny termin. Zwalniając, pozwalamy odpocząć organizmowi i sprawiamy, że może on się regenerować w swoim naturalnym tempie. A ponieważ działa na wolniejszych obrotach, w czasie głodówki często czujemy się bardziej senni. Idealnie jest, jeśli w chwili słabszego samopoczucia możemy pozwolić sobie na drzemkę. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych, chociaż gimnastyka i spacery są bardzo wskazane. Słońce i świeże powietrze są niezbędne Twojemu metabolizmowi i wzmagają proces oczyszczania organizmu. Oczywiście, jak zawsze, należy pamiętać o zachowaniu umiaru, bo nadmiar upału może zmęczyć osłabiony organizm.

Równie szkodliwy dla powodzenia kuracji jest stres. W czasie, gdy się denerwujemy (napinają się mięśnie, rośnie ciśnienie, serce szybciej pompuje krew), proces oczyszczania jest spowalniany, a energia mu potrzebna wykorzystywana jest w innym miejscu

Post wymaga diety wstępnej, której zadaniem jest przygotowanie organizmu do wyzwania, jakim jest głodówka, pod kątem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Nie chcąc zafundować sobie terapii szokowej, należy wyeliminować produkty mocno odżywcze (takie jak czerwone mięso, ryby, chleb, biały ryż, makaron, cukier, nabiał, jajka oraz używki) już na przynajmniej trzy dni przed kuracją. W czasie diety wstępnej Essence Cleanse polecamy lekkie, delikatne i nieprzetworzone posiłki warzywno-owocowe: zupy warzywne, warzywa gotowane na parze czy surowe, np. w postaci surówek. Im bliżej właściwej głodówki, tym mniej odżywcza powinna być nasza dieta – stopniowo eliminujemy rośliny strączkowe (bogate w białko i tłuszcze), ziemniaki (bogate w skrobię), ziarna zbóż (bogate w skrobię i białko), inne ziarna i orzechy (bogate w tłuszcze i białko), słodkie owoce, jak banany, gruszki, śliwki, itp. (bogate w cukry) oraz oleje (tłuszcz). Podobną dietę stosujemy na koniec kuracji, stopniowo powracając do codziennych nawyków żywieniowych.

Przebieg kilkudniowej głodówki

Głodówka przebiega etapowo. Na początku organizm musi zorientować się na inny sposób funkcjonowania. Żołądek zmienia współczynnik pH na bardziej zasadowy, kurczy się, a układ pokarmowy się oczyszcza. Wydalane są duże ilości wody i białka. Czujemy głód, a czasem bóle i zawroty głowy. W drugiej kolejności oczyszcza się wątroba, wyrzucając wszystkie toksyny i związki chemiczne do krwiobiegu. W tym czasie mogą wystąpić mdłości, zmęczenie, biegunka, bóle głowy i mięśni, napięcie. Możliwymi objawami oczyszczania wątroby są: obłożony język, nieładnie pachnący oddech czy pot. To bardzo pozytywne objawy – świadczą one o tym, że ciało toczy zwycięską walkę z wewnętrznymi intruzami. W procesie naturalnego zdrowienia często przez chwilę poczujemy się gorzej, zanim nie poczujemy się lepiej na długo. W kolejnym etapie następuje usunięcie toksyn z krwi oraz resztek komórek z nerek. Jest to moment pełnej regeneracji narządów. Uzyskuje się wrażenie bardzo dobrego samopoczucia, przypływ jasności umysłu i poczucia własnej wartości.

Ważne, jak się kończy

Po kuracji oczyszczającej należy stopniowo wracać do starych zwyczajów żywieniowych. Zalecane jest przestrzeganie lekkostrawnej diety przynajmniej przez tyle dni, ile trwała kuracja oczyszczająca, a idealnie byłoby zadbać o to, co będziemy teraz jeść na co dzień. Dobra wiadomość jest taka, że po kuracji zmiany „złych” nawyków jedzeniowych przychodzą z łatwością.

Essence Cleanse

Essence Cleanse to powrót do naturalnych metod i składników – sprawdzona receptura na zdrowie i kondycję psychiczną. Starannie opracowane kombinacje soków warzywno-owocowych oraz przemyślanych dodatków tworzą kompleksowy program oczyszczający nasze ciało. Przez kilka dni kuracja sokami zastępuje codzienne pożywienie, dzięki czemu nasz organizm ma czas na samooczyszczenie. Poszczególne składniki soków Essence Cleanse dobrane są tak, aby przyspieszyć oczyszczanie organizum z systematycznie gromadzących się, niepotrzebnych substancji toksycznych. Idealne dla zmęczonych ciał i rozproszonych umysłów.

Zespół Essence Cleanse oferuje swoim klientom praktyczne zalecenia i porady w zakresie przebiegu kuracji oczyszczającej oraz wsparcie i pozytywną motywację w czasie jej trwania. Więcej informacji na www.essencecleanse.com

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE