Jak samodzielnie obciąć włosy dziecku? Praktyczne wskazówki

Jak samodzielnie obciąć włosy dziecku? Praktyczne wskazówki

Wielu rodziców samodzielnie obcina włosy swoim pociechom. Inni boją się to robić, ale nie zawsze jest dobry moment na zaprowadzenie malucha do salonu fryzjerskiego. W co należy się wyposażyć i jak obcinać włosy, by dzieci czuły się i wyglądały dobrze w domowych fryzurach?

Bobasy – domowy salon fryzjerski

Nawet bardzo małe dzieci mogą potrzebować zmiany długości włosów. Niektórym maluchom włosy bardzo szybko rosną, przez co już kilkumiesięczne szkraby mogą dorobić się grzywki wpadającej do oczu.
Częstym kłopotem osesków jest też ciemieniucha, czyli nadmierny łojotok na skórze głowy, charakterystyczny dla wieku niemowlęcego. Leczenie ciemieniuchy komplikują długie i plączące się włosy, które w tym przypadku o wiele lepiej skrócić.

Możemy bez obaw zrobić to w domu, zwłaszcza że wizyta w salonie fryzjerskim z tak małym dzieckiem może się zwyczajnie nie udać. W drogeriach oraz w sklepach z akcesoriami dziecięcymi znajdziemy nożyczki z zaokrąglonymi końcami, a nawet maszynki do strzyżenia niemowląt. Warto skorzystać z tych akcesoriów, tym bardziej, że są tanie i nieskomplikowane w obsłudze.

Kilkulatki można już obcinać nożyczkami fryzjerskimi, które są tak wykonane, że nie wpływają niekorzystnie na łuskę włosa i kondycję dziecięcych kosmyków. Nożyczki do obcinania włosów również zakupimy w drogerii.

Jak obcinać włosy za pomocą nożyczek?

Nożyczki to najpopularniejsze akcesorium do obcinania dziecięcych włosów. Służą zarówno rodzicom dziewczynek, jak i chłopców z długimi lub półdługimi włosami. Z ich pomocą skrócimy nie tylko grzywkę, ale i włosy na całej długości. Jak zacząć?

Włosy dziecka przed obcinaniem powinniśmy dokładnie rozczesać, a następnie zwilżyć wodą (np. z użyciem butelki z atomizerem), co ułatwi nam precyzyjne cięcie. Długie włosy rozdzielmy na dwie równomierne części, robiąc przedziałek wszerz głowy. Górną część zawiązujemy i spinamy na czubku. Tymczasem zabieramy się za cięcie dolnej partii włosów.

Obcinamy je pasmo po paśmie, chwytając włosy pod kątem pomiędzy palec środkowy a wskazujący, dokładnie tak, jak robią to fryzjerzy. Zaczynamy po bokach i kończymy na środku. Później przeczesujemy włosy grzebieniem i wyrównujemy. Z górną częścią włosów postępujemy identycznie.

Obcinanie grzywki

Nożyczki są niezbędne również do obcinania grzywki, która zwykle stanowi najbardziej problemowy element fryzury. Pamiętajmy, aby boki grzywki zostawić odrobinę dłuższe niż jej środek. Jeśli chcemy ułożyć dziecku grubszą grzywkę, musimy nieco włosów z tyłu zaczesać na przód i ściąć je równo z naturalnie rosnącą grzywką. Tu o wiele łatwiej o obcięcie grzywki dziewczynkom, które zwykle i tak noszą dodatkowo spinki czy opaski. Jeśli za grzywkę zabieramy się pierwszy raz w życiu, zostawmy sobie odpowiedni zapas włosów pod palcami i nie śpieszmy się z obcinaniem.

Obcinanie włosów maszynką

Krótkie włosy u chłopców niejednokrotnie wymagają użycia maszynki. Dotyczy to zwłaszcza obcinania włosów przy karku oraz po bokach głowy. Od tych partii zaczynamy zresztą pracę z maszynką, prowadząc ją od dołu do góry i tnąc pod włos. Kończymy mniej więcej równo z górną linią ucha i zmieniamy nasadkę lub zwiększamy długość cięcia na końcu maszynki. Górną partię włosów pozostawiamy dłuższą.

Jak usprawnić obcinanie włosów w domu?

Dzieci w zależności od upodobań mogą różnie reagować na obcinanie włosów. Sam zabieg może wzbudzać w nich zniecierpliwienie i mieszane uczucia. Aby ułatwić sobie pracę, przedstawmy dziecku całą akcję jako coś atrakcyjnego, ale wyjaśnijmy mu też aspekty praktyczne.
Odpowiednio obcięte włosy nie wpadają do oczu i łatwiej się rozczesują, rzadziej powstają kołtuny, których potem wyjątkowo trudno się pozbyć. Ta argumentacja powinna przekonać nawet największego sceptyka zmiany fryzury.

Przed cięciem, na ramiona dziecka dobrze jest założyć ręcznik. Powinien okalać ramiona i szyję na tyle ciasno, by ścinane włosy nie wpadały za kołnierz. Po obcięciu warto dodatkowo umyć włosy lub zaproponować dziecku kąpiel całego ciała.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *