Nurkowanie – dla kogo, jak zacząć i czy jest bezpieczne?

Nurkowanie – dla kogo, jak zacząć i czy jest bezpieczne?

Miliony ludzi na całym świecie uprawiają nurkowanie, i to nie tylko podczas zagranicznych wakacji nad morzem. Nurkować możemy na co dzień. Choć na basenie nurkowym lub tradycyjnym nie znajdziemy bajecznych widoków, możemy wyjątkowo odprężyć się i wzmocnić swoją kondycję.

Co nam daje nurkowanie?

Zainteresowanie nurkowaniem u wielu z nas zaczyna się podczas zagranicznych wczasów, gdy tuż pod powierzchnią wody możemy obserwować podwodny, fascynujący świat. Ale przebywanie pod wodą ma również inne zalety.
Dla praktykujących nurków to przede wszystkim ciekawa forma rekreacji i możliwość zrelaksowania się w ulubionych warunkach. Niektóre formy nurkowania i pokonywanie w nich kolejnych etapów zaawansowania to także sposób przełamywania własnych lęków i granic.

Czy każdy może nurkować?

Nurkowanie jest dość demokratyczną formą rekreacji, ale jeśli mamy zamiar zająć się nim na poważnie, musimy zadbać o swoją kondycję fizyczną. Z nurkowania dyskwalifikują nas też pewne poważne schorzenia, jak nadciśnienie, padaczka czy choroba psychiczna. Utrudniać nurkowanie mogą również przewlekłe infekcje zatok, bóle pleców, przepukliny, cukrzyca, klaustrofobia czy zaburzenia funkcji układu nerwowego.

Przed rozpoczęciem kursu nurkowania musimy też przejść badania lekarskie, w których lekarz stwierdzi, że nasz stan zdrowia pozwala bezpiecznie schodzić pod wodę i nurkować.

Bardzo często wśród zainteresowanych nurkowaniem pojawia się również pytanie, na ile dobrze powinien pływać kursant czy nurek. Zakłada się, że przed rozpoczęciem szkolenia powinniśmy umieć przepłynąć 200 metrów dowolnym stylem, w dowolnym czasie. To długość, którą trzeba pokonać bez przerw i odpoczynków.

Oczywiście im lepsze są nasze zdolności pływackie, tym łatwiej przyjdzie nam opanować poruszanie się pod wodą. Ktoś, kto nie potrafi pływać, powinien raczej wstrzymać się z próbami nurkowania, które w takiej sytuacji mogą wiązać się z ogromnym stresem.

Nurkowanie to bardzo atrakcyjna forma spędzania czasu na wakacjach. Jednak jeśli w wodzie nie czujemy się zbyt komfortowo, lepiej przemyśleć sens schodzenia na większą głębokość. Stres i panika związane z zanurzeniem mogą okazać się niebezpieczne nie tylko dla nas, ale i dla innych uczestników nurkowania.

Nurkowanie – od czego zacząć?

Form i stopni zaawansowania, jeśli chodzi o nurkowanie, jest naprawdę wiele. Jeżeli interesuje nas jednorazowe wejście pod wodę podczas urlopu, wystarczy przeszkolenie. W czasie wypadów nad wodę możemy uprawiać także snorkeling. Ta forma eksplorowania podwodnego świata nie wymaga kursu, ani szczególnej wiedzy. Wymaga jedynie podstawowego sprzętu, który ma nam umożliwić podwodne obserwacje. Z maską, fajką i płetwami zanurzamy się na głębokość 1-2 metrów lub pływamy na powierzchni wody, zanurzając jedynie twarz.

Inną formą nurkowania jest freediving, który polega nurkowaniu ze wstrzymanym oddechem. We freedivingu nie potrzebujemy pełnego akwalungu, czyli sprzętu nurkowego, co nie znaczy wcale, że nie wykorzystujemy nic.

Wciąż możemy założyć płetwy czy skafander, jednak rezygnujemy z aparatu tlenowego. Tu w szczególności ważne jest opanowanie, swoboda i pewność siebie pod wodą. Niebanalne znaczenie ma też kondycja fizyczna.

Inne formy nurkowania, jakich możemy spróbować, wiążą się już z założeniem sprzętu nurkowego, wykorzystaniem pianki lub skafandra, maski, butli z tlenem i automatu tlenowego. Konieczne w ich przypadku jest również odbycie kursu. Na początek podstawowego kursu scuba divingu. Pasja do nurkowania może nas oczywiście dosłownie wciągać na większe głębokości.

Każdy kolejny etap to konieczność doszkolenia się z profesjonalnym instruktorem, zdobycie należytych umiejętności i wiedzy na temat zachowania pod wodą. Przyjmuje się, że nurkowanie rekreacyjne odbywa się do głębokości 40 m. Poza rekreacyjnym scuba divingiem i freedivingiem, uprawia się także nurkowanie techniczne czy zawodowe. Oba wymagają wyższych kwalifikacji i doskonałego zdrowia.

Gdzie można nauczyć się nurkować?

Do dyspozycji początkujących nurków w codziennych warunkach poza wakacjami nad morzem lub jeziorem, są specjalne baseny, zwane symulatorami nurkowania lub basenami nurkowymi. Osiągają one głębokość 40 metrów i pozwalają na szlifowanie swoich umiejętności oraz zdobycie wymaganych kwalifikacji.

Jeśli zamierzamy nurkować na poważnie, warto sprawdzić, gdzie w okolicy znajduje się taki obiekt. Również na niektórych basenach tradycyjnych mogą odbywać się zajęcia z nurkowania z użyciem pełnego sprzętu, pod okiem instruktorów.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE