Nieprzeciętne szare mydło

Nieprzeciętne szare mydło

Czym różni się szare mydło od pozostałych, popularnych mydeł? Otóż najważniejszy jest fakt, że szare mydło ma w 100% naturalny skład, w przeciwieństwie do większości mydeł, które zawierają ogromne ilości składników chemicznych. Często więc podrażniają skórę i mogą wywoływać reakcje alergiczne. Ich dwie główne i chyba jedyne zalety to ładny kolor i wyszukany zapach, które jednakowoż osiąga się dzięki sztucznym substancjom, niekorzystnym dla naszej skóry.

Perełka wśród kosmetyków

Tradycyjne, szare mydło składa się natomiast z soli potasowych, kwasów karboksylowych, gliceryny, chlorku sodu, kwasu cytrynowego i naturalnych olejów. Ma swoisty zapach, który można jednak polubić. Nie zawiera sztucznych barwników. Kostki szarego mydła są sporych rozmiarów, przez co mogą wydawać się nieporęczne, ale można je przecież podzielić na mniejsze części (aczkolwiek, oprócz 200-gramowych kostek są też produkowane mniejsze). Ponadto, dzięki temu mydło jest bardzo wydajne.

Szare mydło dobre na wszystko

Szare mydło to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie naturalne kosmetyki i mają ekologiczne podejście do życia oraz higieny. Mydło to bowiem nie tylko wspaniale oczyszcza skórę, ale jest też znakomitym środkiem piorącym, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia. Wiele osób używa go do prania ręcznego.

Szare mydło poleca się alergikom. Także ginekolodzy zalecają jego stosowanie zamiast sztucznych płynów do higieny intymnej. Jednak nie tylko lekarze zwracają uwagę na dobroczynne właściwości szarego mydła. Jego przewagę nad innymi mydłami głoszą też nasze babcie, które od zawsze używały go mycia i czyszczenia – pozostały mu wierne pomimo zalewu rynku kosmetycznego rozmaitymi środkami, które tylko na pozór są bardziej atrakcyjne. Nasi dziadkowie, z kolei, wymieniają szare mydło jako receptę na łysienie. Rzeczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby myć nim włosy, które nabiorą blasku i gęstości, a przede wszystkim nie będą narażone na działanie szkodliwych parabenów zawartych w większości szamponów. Szare mydło pomoże też w walce z trądzikiem, uzupełniając leczenie farmakologiczne. Chociaż ogólnie nie zaleca się mycia twarzy mydłem, szare można stosować od czasu do czasu bez obaw.

Pewnie wielu z nas pamięta również szare mydło ze szkoły. Służyło nam ono na lekcjach plastyki i techniki do nauki rzeźbienia. Artyści natomiast stosują je do izolacji rzeźb, przy wykonywaniu form gipsowych, czy do czyszczenia pędzli.

Najpopularniejsze szare mydła, dostępne na rynku polskim to mydła „Biały Jeleń”, które są także dostępne w formie płynnej, jak również „Biały Wielbłąd” oraz naturalne mydła marki Barwa. Nie są to już jednak produkty potasowe, ale sodowe. Typowym, naturalnym mydłem potasowym jest mydło marsylskie.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE