Nie masz pracy? Nie marnuj czasu!

Nie masz pracy? Nie marnuj czasu!

Utrata pracy lub dłuższa niemożność znalezienia jej, to dość przygnębiające sytuacje życiowe, które mogą prowadzić nas do stanu rezygnacji i frustracji. Nietrudno o to zwłaszcza, kiedy odpowiedzieliśmy już na masę ogłoszeń oraz odbyliśmy wiele rozmów kwalifikacyjnych, z których ostatecznie nic nie wynikło. Nawet w takich chwilach nie można się jednak poddawać. Bezrobocie to okres przejściowy, który, wbrew pozorom, możemy wykorzystać bardzo produktywnie. Wystarczy tylko odrobina woli działania, kreatywności i optymizmu.

Dokształcaj się

Z jednej strony, bardzo dużo mówi się obecnie o tym, że nawet wyższe wykształcenie nie gwarantuje nam pewnego miejsca na rynku pracy. Z drugiej natomiast, przemiany społeczno-gospodarcze zmuszają nas do tego, aby stale dokształcać się w nowych dziedzinach, poszerzać kwalifikacje, zmieniać profesje. Bezrobocie to dobry czas na zdobycie konkretnych umiejętności i wiedzy specjalistycznej z danej tematyki. Wszystko za sprawą licznych szkoleń oraz kursów, które oferowane są osobom bezrobotnym nieodpłatnie, na przykład w urzędach pracy. Dowiedz się więc, jakie instytucje, stowarzyszenia czy fundacje organizują tego typu kursy w Twojej okolicy i na jakich warunkach możesz wziąć w nich udział. Poszukaj też ofert studiów podyplomowych – może się np. okazać, że interesujący Cię kierunek ma dofinansowanie z Unii Europejskiej. Poszerz także swoją znajomość języków obcych.

Uprawiaj sport

Na brak ruchu zazwyczaj narzekają ludzie zapracowani, którzy nieustannie tłumaczą się natłokiem obowiązków. Jeśli aktualnie jesteś bezrobotny, na pewno nie masz tego problemu. Zacznij więc uprawiać sport lub wróć do swojej ulubionej aktywności fizycznej. Oprócz tego, że zyskasz formę i utrzymasz sylwetkę, będziesz też mniej zestresowany. Ruch pozwoli Ci się odprężyć i zapomnieć o sytuacji, w której się znajdujesz.

Wybierz wolontariat

Wolontariuszem może zostać każdy. Szkoda byłoby, gdybyś chociaż nie rozważył tej opcji. W wolontariacie nie chodzi przecież o pracę za darmo, ale o pomoc, którą niesiesz zgodnie ze swoimi potrzebami i ideami. Przy okazji jest to też doskonała forma zdobycia dodatkowego doświadczenia. Jeżeli masz ku temu predyspozycje, przyjdź do schroniska dla zwierząt – pomagaj wyprowadzać podopiecznych na spacery i organizować zbiórki pokarmu. Możesz też zgłosić się do którejś z międzynarodowych instytucji organizujących zagraniczne wolontariaty. W zamian za zakwaterowanie i wyżywienie, pomożesz innym. I kto wie, niewykluczone, że z podróży przywieziesz do Polski jakieś inspirujące rozwiązanie, które funkcjonuje już na zagranicznym rynku, a Ty wprowadzisz je u nas, zakładając własną działalność.

Dużo czytaj

Nie masz pracy? To oznacza, że wreszcie możesz nadrobić wszystkie swoje zaległości w lekturach. Czytaj więc i codziennie poszerzaj swoją wiedzę o nowe fakty. Pracodawcy cenią sobie ludzi oczytanych, z którymi można porozmawiać o czymś więcej, niż tylko o obowiązkach pracowniczych.

Przebywaj z ludźmi

Towarzystwo innych ochroni Cię przed zamykaniem się w czterech ścianach i nieustannym rozmyślaniem. Poza tym obcowanie ze znajomymi, a także poznawanie nowych ludzi to jedna z najlepszych metod poszukiwania pracy. Informacje o wolnych posadach zanim trafią na portal z ogłoszeniami, najpierw rozniosą się wśród pracowników i ich znajomych. Wiele firm nie umieszcza nawet takich ogłoszeń w sieci, ale od razu prosi współpracowników i ludzi z branży o polecenie kogoś. Rekrutacja odbywa się więc za pomocą poczty pantoflowej. Jeżeli w towarzystwie wykażesz się czymś – sprytem, inteligencją czy zdolnościami organizacyjnymi, a jednocześnie podasz do wiadomości, że poszukujesz pracy, być może za niedługo posada sama do Ciebie przyjdzie.

Popraw swoje dokumenty aplikacyjne

Konkurencja na rynku pracy w większości branż jest ogromna. Przez to, nie wystarczy już, że po prostu napiszesz CV i wyślesz je w kilka miejsc. Rekruter lub inna osoba odczytująca Twoją aplikację najprawdopodobniej odrzuci ją, jeśli nie znajdzie w niej nic przykuwającego uwagę. Dlatego lepiej dopracuj swoje CV i list motywacyjny, upewnij się, że nie są one sztampowe i nudne, nie powielają się z innymi i są dostosowane do stanowiska, na jakie zgłaszasz kandydaturę. Większość osób poszukujących pracy popełnia zwykle te same błędy tworząc dokumenty aplikacyjne i wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną. Nie we wszystkich firmach, niestety, pracodawcy wyjaśniają niedoszłym kandydatom, dlaczego ich nie wybrali. Musisz więc sam do tego dojść. Najlepiej zasięgnij opinii specjalisty, zawodowego rekrutera, który pomoże stworzyć Ci najlepsze CV, uniknąć wpadek i podpowie, co jeszcze możesz zrobić, aby powiększyć swoje szansę na intratną posadę.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE