Nerwica – bagatelizowana choroba

Nerwica – bagatelizowana choroba

Nerwica to choroba polegająca na wewnętrznej konfrontacji psychicznej przeciwstawnych myśli, uczuć, czy pragnień, z którymi osoba chora nie umie sobie poradzić. Zygmunt Freud opisywał nerwicę jako konflikt między poszczególnymi stanami osobowości, w którym Ego, dla dobra Superego nie pozwala Id na zaspokojenie jego pragnień i stara się je usunąć ze świadomości. W odpowiedzi na to, Id reaguje tworzeniem „zastępczej reprezentacji” dla swoich pragnień i tak powstają objawy nerwicy.

Skąd się bierze nerwica?

Trudno jest wskazać konkretną przyczynę powstania nerwicy bez rozmowy z potencjalnym chorym. Na jej powstanie mogło się bowiem złożyć wiele czynników, najpopularniejsze z nich, to: wrażliwa osobowość, traumatyczne przeżycia w dzieciństwie, niekorzystna atmosfera domu rodzinnego, traumatyczne przeżycia w wieku dojrzewania, przeżyty wypadek lub śmierć bliskiej osoby, ciągnący się latami trudny lub niemożliwy do rozwiązania problem i wiele innych.

Typowe objawy nerwicy

Choć istnieją różne rodzaje nerwic, które objawiają się konkretnym zachowaniem człowieka (o tym poniżej), można wyróżnić jednak kilka typowych, wspólnych dla wszystkich rodzajów choroby, objawów. Są to:

  • odczuwanie niepokoju,
  • problemy ze snem,
  • częste zmęczenie połączone z chwiejnym nastrojem,
  • zachowania i myśli hipochondryczne,
  • kłopoty w kontaktach z innymi ludźmi,
  • problemy na niwie seksualnej.

Jakie są rodzaje nerwic?

Ze względu jednak na pewne, odrębne i charakterystyczne objawy, nerwice dzielimy na kilka rodzajów:

  • nerwica neurosteniczna
    Osoby chorujące na ten typ nerwicy, cierpią na stan chronicznego zmęczenia i zniechęcenia. Mają też trudności w koncentracji. Zwykle cechuje je też brak energii, czują się osłabione, niekiedy bywają też nerwowe i rozdrażnione. Objawom tym towarzyszą niekiedy także bóle głowy i mięśni.
  • nerwica histeryczna
    To niejako przeciwieństwo nerwicy neurostenicznej. Osoby cierpiące na nerwicę histeryczną są bowiem zwykle bardzo rozemocjonowane i pobudzone – psychicznie lub fizycznie. Często cierpią też na ataki histerii, a także na wybuchy emocjonalne. Pod wpływem silnego impulsu mogą też zupełnie stracić panowanie nad zmysłami lub doświadczyć częściowej amnezji.
  • nerwica natręctw
    W tym przypadku choroba może objawiać się dwojako – w natrętnych zachowaniach i natrętnych myślach (nazywanych również „rytuałami”), dlatego często ten rodzaj nerwicy nazywa się zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Chorzy na ten rodzaj nerwicy w swoich myślach i zachowaniu często dostrzegają zupełną bezzasadność, jednak nie mogą ich zaprzestać.
    Natręctwa myślowe często ujawniają się jako nieuzasadnione lęki (np. przed śmiercią bliskich osób) lub jako przymus myślenia na dany temat. Przykładem takiego natręctwa myślowego może być wykonywanie codziennych czynności w sposób wręcz obsesyjnie perfekcyjny. Często natręctwem myślowym jest też liczenie napotykanych rzeczy, np. drzew w drodze do pracy.

    Natrętne zachowania objawiają się natomiast przymusem wykonywania danych ruchów, np. drapania się, wyrywania włosów, czy obgryzania paznokci. Często zdarzają się również natręctwa na tle czystości – np. przymus kilku lub kilkunastokrotnego mycia rąk. Popularnym natręctwem wśród osób cierpiących na nerwicę często jest także niemożność wyjścia z domu z powodu ciągłego sprawdzania czy wyłączyli żelazko, pozamykali okna, zgasili światło itd.

  • nerwica depresyjna
    Ten typ nerwicy objawia się codziennym odczuwaniem przez osoby chore niepokoju i lęku. Ponadto, często wydaje im się, że w ich życiu nie ma żadnej radości i przyjemności. Cierpią też z powodu obniżonego nastroju i głębokiego smutku. W skrajnych przypadkach mogą mieć także myśli samobójcze.
  • nerwica hipochondryczna
    Chorzy na tę odmianę nerwicy wręcz przesadnie dbają o stan swojego zdrowia. Wewnętrznie są przekonani o tym, że coś im dolega, co więcej, takie przekonanie może wręcz u nich wywoływać objawy somatyczne.
  • nerwica lękowa
    Bywa również nazywana zespołem lęku napadowego lub po prostu lękiem napadowym. Osoby cierpiące na tę odmianę nerwicy odczuwają ciągły lęk, jednak nie potrafią powiedzieć przed czym, gdyż przed atakiem nie występuje żaden czynnik, ewentualny lęk wyzwalający (jak ma to miejsce np. w przypadku fobii). Osoby cierpiące na ten rodzaj nerwicy często są też rozdrażnione i mają problemy ze snem. Niekiedy wśród objawów tego rodzaju choroby może pojawiać się także nadmierna potliwość, torsje i kołatanie serca.

Co robić, gdy podejrzewam u siebie nerwicę?

Gdy podejrzewamy u siebie nerwicę, warto wybrać się do lekarza. Internista nie zawsze jednak da sobie radę z tym problemem, dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty – psychoterapeuty, psychiatry lub neurologa, którzy będą mogli zastosować odpowiednie leczenie. Sama kuracja jest zazwyczaj dwojaka – obejmuje psychoterapię i stosowanie odpowiednich farmaceutyków. Po takim leczeniu, pacjent zwykle odczuwa znaczną ulgę.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Ostry Sos: przepis
Dieta Bez Ryb: czy ma ona sens?
Restauracje Magdy Gessler: krótki przewodnik
Piegi: atrybut czy defekt?
Dżem Owocowy: smak lata i jesieni